Ziraat Bankası Hesap Kapatma 

Ziraat Bankasında açtırdığınız hesapların kullanıma gerekli olmadığını düşünüyorsanız, daha sonradan bu hesapları kapatabilirsiniz. Hesap kapatma işlemleri için doğrudan bağlı olduğunuz şubeye gitmeniz gerekiyor. İnternet üzerinden ya da telefon bankacılığından hesap kapatma yapılabilmesi mümkün değildir.

Hesap kapatma işlemlerini yapabilmek için öncelikle bağlı olduğunuz şubeye yada size en yakın şubeye şahsen başvuru yapmanız gerekiyor. Bu şubeyi hesap açma işlemleri için de kullandığınız için bağlı olduğunuz bir müşteri temsilciniz vardır. Bu müşteri temsilcilerine hesap kapatma talebini ilettikten sonra hesabınız kapatılır. Eğer hesabınız üzerinde herhangi bir otomatik ödeme talimatı varsa işlemler biraz daha uzayabilir. Diğer durumlarda kısa bir süre içerisinde hesabınız kapatılır. Çoğu şubede bu işlemler bankolardan yapılırken bazı şubeler bu tür işlemler için daha çok operasyon bölümünü kullanmaktadır. Bankaya gittiğinizde sıra alırken sorarsanız fazla beklemeden işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Ziraat Bankası Hesap Kapatma Dilekçesi 

Bağlı bulunduğunuz Ziraat Bankası şubesinin uzağında iseniz, hesap kapatma dilekçesi ile işlemlerinizi halledebilirsiniz. Gerekli dilekçe örneklerine internet üzerinden kolayca erişebilirsiniz. Hesap kapatma ile ilgili olan talebinizi dilekçede belirttikten sonra size en yakın şubeye verebilirsiniz. Ardından bu dilekçe, sizin bağlı olduğunuz şubeye gidecektir. Dilekçeniz karşı şubeye ulaştıktan sonra genel olarak 24 saat içerisinde hesabınız kapatılmış olur. Ancak işlemleri bankaların çalışma günleri dışında yaptığınız zaman dilekçeler daha geç ulaşacaktır. Yazacağınız dilekçenizde ıslak imzanızın ve bilgilerinizin yer aldığından emin olun. Güncel telefon bilginizi de eklerseniz dilekçenize konuyla ilgili sizi arayıp mutlaka bilgi vereceklerdir.

Ziraat Hesap İşletim Ücretleri Geri Alınabilir mi? 

Ziraat Bankasında kullanılan banka kartı ya da kredi kartları için belirli bir hesap işletim ücreti ödenir. Banka hesabını kapatana kadar tüm bu hesap işletim ücretlerini banka sizlerden alacaktır. Hesabı kapatmaya karar verdiğiniz durumlarda ödediğiniz bu ücretleri geri alabilmeniz gibi bir durum söz konusu değildir. Eğer bu ücretleri ödemek istemiyorsanız, söz konusu kartınızdan bir otomatik ödeme talimatı verdirebilirsiniz. Bu sayede banka sizlerden hesap işletim ücreti talep etmeyecektir. Yapılan son güncellemeler ile hesaplardan kesilen hesap işletim ücretleri kaldırılmıştı. Yasanın önceki tarihleri içinse sizlerden kesilen bir bakiye varsa bunu Tüketici Hakem Heyetine başvuru yaparak geri alabilirsiniz. Eskiden şubelerden yapılan ücret iadeleri artık tamamen genel merkez yetkisi altına alınmıştır. Bu yüzden çözüme ulaşmak adına Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapmalısınız. Başvurunuz sonucunda size geçte olsa kararla ilgili haber gelecektir. 

Kredi Kartı Borcu Devam Ederken Hesap Kapatılır mı? 

Ziraat Bankası hesabı bir kredi kartı üzerinden olan kişiler, herhangi bir borçları olması durumunda hesap kapatma işlemlerini yapamaz. Bu durumda öncelikle tüm kredi kartı borçlarını bankaya ödemeniz gerekir. Borcunuzu ödemeden bankaya hesap kapatma dilekçesi göndermeniz durumunda, bu dilekçe hiçbir şekilde dikkate alınmaz. Aynı şekilde kredi kartına bağlı olan hiçbir hesabı da borcunuz olduğu sürece kapatmak mümkün değildir. 

Otomatik Ödeme Talimatı Olan Hesapları Kapatmak

Açtırmış olduğunuz banka hesaplarına fatura ödemelerinizin daha düzenli olması adına otomatik ödeme talimatı vermekteyiz. Eskiden bu gibi işlemleri hesaplardan hesap işletim ücreti kesilmemesi adına yaparken şuan sadece bonus alabilmek veya gerçekten faturaların otomatik ödenmesi gibi bir rahatlığa kavuşmuş olmanın bilinciyle verirsiniz. Hesap kapama işlemi yapılırken bu tür talimatlar varsa eğer öncelikle bunlarında iptal edilmesi gerekmektedir. O yüzden dilekçe yazacaksanız eğer talimatları da mutlaka varmış gibi dilekçenize ekleyin. ”vadesiz hesabımın kapatılması ve varsa otomatik ödeme talimatlarımın iptal edilmesi” diyebilirsiniz. Talimatınızı bankaya iletmenizin ardından eğer çok yoğun bir şube değilse işleminiz o an gerçekleştirilecektir.

Yorum yapın