Ziraat Bankası Dövizli Çek İştira Kredisi Vade Seçenekleri

Geçmiş yıllardan beri insanlar, bankalar ile iş birliği kurmaktadır. İnsanların sürekli para ihtiyacı oluştuğundan bankalar ile iletişimler kurulmuş ve bankalar para desteği sağlamıştır. Geçmiş yıllardan beri nakit para desteği sağlayan bankaların bu hizmeti günümüzde de halen devam etmektedir. Bunun yanı sıra devletin verdiği sürekli hizmetler için tahsil edilen vergilerin ödenmesi de bankalar aracılığı ile yapılabilmektedir. Ayrıca insanların bazı harcamalar yapması gerekmektedir. Hayatın dönüm noktası olarak bilinen evlilik, ev ve taşıt masrafları oldukça büyük harcamalar gerektirmektedir. Bunun için kişiler, biriktirdikleri para ile bu ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Bu ihtiyaçların da duruma göre karşılanması zorunda olunduğundan bireyler, bankalara müracaat etmektedir. Bankalar müşterilerine “kredi” adı verilen bir banka fonu sunmaktadır. Bu fon, müşteriler tarafından belirlenip banka tarafından temin edilir. Müşteriler talep ettikleri meblağ ile harcamalarını yapabilmekte ve hayallerini gerçekleştirebilmektedir.

Ziraat Bankası Bir Osmanlı Bankası

Ziraat Bankası Osmanlı’nın son dönemlerinden beri hizmet veren Türkiye’nin en köklü Devlet bankasıdır o çağlardan bu yana halen varlığını sürdürmekte ve müşterilerine tam kapsamlı hizmet vermeye devam etmektedir günümüzde Ziraat Bankası’nın ATM’leri sayısı artmış şubelerine çalışan personellerin tecrübelerinden gelişin olmuş ve verdiği hizmetler teknolojinin gelişmesiyle daha da artmıştır. Çağımızda insanların en büyük ihtiyaçlarından birisi de nakit paradır. Nakit para insanların çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabilmek için ihtiyacı olan kaynaklardan birisidir. Nakit para olmadan günümüzde hiçbir ihtiyaç doğru bir şekilde karşılamamaktadır. Bunun için ise büyük harcamalar yapılması gereken durumlarda mevcut olan krediler vardır. Bu büyük harcamalar için kişilerin sağlamış olduğu birikimler yetersiz kalmaktadır. Kişiler bankadan aldıkları kredileri ile büyük harcamalarını gerçekleştirebilmektedir. Ancak bu kredilerin birbirinden farklı türleri ve kullanım alanları mevcuttur.

Bu kredilerin türleri arasında ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi, mortgage kredisi, tarım kredisi gibi pek çok örnek bulunmaktadır. Kişiler parayı kullanmak istediği alana göre kredi başvurusu yapmakta ve olağan kredi başvurusundan sahip olacakları kredi imkanı ile harcamalarını gerçekleştirebilmektedir. Bunun yanı sıra insanların sahip olabileceği bir diğer Kredi kaynağı ise dövizli çek iştira kredisidir. İştirak, kelime anlamı olarak satın almak karşılığını bulmaktadır. Kişiler bu kredi kapsamında yabancı paralara türk lirasına dönüştürerek kredi imkânına sahip olabilmektedir. Bu sayede Dolar ve Euro bazında olan paralar Türk Lirası’na çevrilerek krediye dönüştürülmekte ve kullanılabilmektedir. Kişilerin bu harcamaları gerçekleştirebilmek için kredi başvurusu yapması gerekmektedir. Ziraat Bankası kredi başvurusu için ise pek çok başvuru kanalı bulunmaktadır. Müşteriler kredi başvurusu için SMS yolunu, internet bankacılığı yolunu, şubede yapılacak görüşmelerin ya da telefon bankacılığı hizmetini kullanabilmektedir.

Ziraat Bankası Dövizli Çek İştira Kredisi Şartları

Müşteri tercih ettiği kredi başvurusu kanalını seçtikten sonra banka müşteriden bazı evraklar talep etmektedir. Bu evraklar ise son 6 aylık sigorta geçmişi, maaş bordrosu ve kimlik fotokopisidir. Bu evraklar eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlandığında müşteri bu evrakların tamamını bankaya teslim etmektedir. Ardından Ziraat Bankası personelleri bu evraklar doğrultusunda kendi çaplarında bir araştırma yapmaktadır. Bu araştırma sonucunda müşterinin kredi notuna bakılır. Kredi notu ise kişinin işbirliği kurduğu bankalar arasında sahip olduğu itibar puanıdır. Bu itibar puanı; vergi borçlarına, trafik cezalarına ya da ödemeler dengesinin durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Türkiye’de yaşayan kişilerin kredi notları genellikle 1200 puan ve üzeridir.

Ancak kredi başvurusunu kesin bir şekilde alabilmek için bu puanın 1500 ve üzeri olması gerekmektedir. Durum böyle olunca kredi başvurusu yapan müşteriler puan barajının altında kalırlarsa bankaya daha fazla evrak vermek zorunda kalmaktadır. Detaylı evraklar arasında ise hesap hareketleri dökümü, sahip olunan malların ve mülklerin ruhsatları ve tapuları bulunmaktadır. Banka müşterisine vereceği krediyi, inceleyeceği belgeler kapsamında vermektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda kişinin mevcut vergi borcu ya da trafik cezası yoksa ve ödemelerinde herhangi bir aksama bulunmuyorsa onay hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Onay işlemi ise Kredi Kayıt Bürosu tarafından yapılmaktadır.

Kredi Kayıt Bürosu, Ziraat Bankası’nın da içinde bulunduğu 9 adet banka tarafından oluşturulmuş bir kredi denetim ofisidir. Bu ofis üzerinden her müşterinin özlük bilgilerini ulaşılmakta ve herhangi bir kredi başvurusunda bu bilgiler kullanılmaktadır. Bilgiler, kredi başvurusunun onaylanması açısından hayatı bir önem taşımaktadır. Eğer bilgilerde yanlışlık ya da eskime görülüyorsa müşteri tarafından bu bilgiler güncellenmeli ve kredi başvurusunun doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde yasal düzenlemeler doğrultusunda şahsi bilgilerin yanlış verilmesi çerçevesi altında müşteriye idari para cezası uygulanmaktadır. Bu yüzden müşterilerin sahip olduğu birilerin doğru bir şekilde vermesi en sağlıklı tercih olacaktır.

Ziraat Bankası Dövizli Çek İştira Kredisi Faiz Oranları

Dövizli çek iştira kredisi Ziraat Bankası tarafından verilen bir hizmet olup, müşterilerin sahip olduğu yabancı paraları ya da yurtdışından sahip olacakları yabancı paraları kullanarak uyguladıkları bir kredi sistemidir. Bu kredi sisteminde bankanın müşterisine verdiği senetler yok sayılıp, bu senetler üzerinden vergiler ve faiz oranı düşürmektedir. Buna göre müşteri senetlerden düşen borcu yok sayarak para olan değerini korumakta ve talep ettiği kadar kredi imkânına sahip olabilmektedir. Ziraat Bankası bu hizmeti yalnızca Ziraat Bankası müşterilerine değil tüm müşteri kitlesine verilebilmektedir. Bunun yanı sıra kişiler kredi sahibi olduktan sonra faiz oranı ve vade seçenekleri ile karşı karşıya kalmaktadır.

Faiz oranı, kredi kullanımından sonra bankaya ödenecek tutar çarpanıdır. Kişiler sahip oldukları kredinin miktarına göre belli bir faiz oranı elde etmekte ve bankanın hesaplamasına göre kredi miktarı ile bu faiz oranı çarpılmaktadır. Ortaya çıkan rakam ise müşterinin bankaya ödeyeceği toplam tutardır. Vade seçeneği ise ödemeler dengesini oluşturabileceği bir taksitlendirme seçeneğidir. Vade seçenekleri en az 3 ay en fazla ise 48 ay olmaktadır.

Müşteri tercih ettiği vade seçeneği doğrultusunda bir taksitlendirme sürecine girmektedir. Müşteri kredisini tamamen kullandıktan sonra geri ödeme süreci başlar ve müşteri aldığı paranın belli bir miktarını bankaya geri öder. Bu süreçte ise kişinin bankaya olan ödemelerine kesinlikle aksatma yaşamaması gerekmektedir. Aksama sürecinde faiz oranı yükselmekte ve ödenmesi gereken borç daha da artmaktadır. Bu sayede müşteri aldığı krediden daha fazla bir parayı bankaya geri ödemektedir. Verilen krediler genellikle kişinin aylık gelirine göre uygulanmaktadır. Yani asgari ücretle çalışan bir kişi, yüksek meblağlara ulaşan kredi alamamaktadır. Bunun sebebi ise asgari ücretle oluşacak ödemelerin taksitlendirme fiyatı, maaş fiyatından yüksek olmasıdır. Bu yüzden her birey sahip olduğu aylık gelire göre kredi imkânına sahip olabilmektedir.

Ziraat Bankası Dövizli Çek İştira Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Ziraat Bankası dövizli çek iştira kredisi kapsamında müşteriler başvuru yapmak için bazı evrakları ihtiyaç duymaktadır. Bu evraklar arasında; son 6 aylık sigorta geçmişi, maaş bordrosu, ödemeler dengesini belirleyen belge, hesap hareketleri dökümanı ve kimlik fotokopisi yeterlidir. Müşteriler kredi başvurusu gerçekleştirdiklerinde, kendilerine kredi başvurusu talebinin alındığına dair bir bilgilendirme mesajı ulaşmaktadır. Bu mesaj gönderildikten sonra müşterinin teslim ettiği evraklar doğrultusunda kapsamlı bir araştırma yapılmaktadır. Yapılan araştırmalarda kişinin aylık geliri, ödemeler dengesi, sahip olduğu mal ve mülkler incelenmektedir. İnceleme sonucunda ise verilecek karar Kredi Kayıt Bürosu tarafından verilmektedir. Ziraat Bankası’nın merkezine müşterilerin bilgileri gönderilir. Merkezden de Kredi Kayıt Bürosu’na gönderilmektedir. Kredi Kayıt Bürosu’nda kredi onaylanmakta ve geri bildirim olarak müşteriye bilgilendirme mesajı iletilmektedir. Ardından müşteri en yakın Ziraat Bankası şubesine davet edilmektedir.

Yapılan davet sonrasında Ziraat Bankası ile müşteri arasında bir kredi sözleşmesi imzalamak tadır. Sözleşme içeriğinde; sözleşmenin imzalanma tarihi, sözleşmede yer alan yasal düzenlemeler, kredi miktarına göre belirlenen faiz oranı ve müşterinin tercih ettiği vade seçeneği, senetlerden düşürülen para miktarı, tarafların isim soy isimleri ve imzaları yer almaktadır. Sözleşme imzalandıktan sonra her iki taraf da sözleşmeye sadık kalmak ile mükelleftir. Ardından müşteri talep ettiği kredinin sahibi olur ve kredi kullanımının gerçekleştirebilmektedir. Ancak müşterinin krediyi elde ettikten sonra bankaya bir geri ödeme süreci bulunmaktadır.

Ziraat Bankası Dövizli Çek İştira Kredisi ‘nin Geri Ödeme Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bu süreçte müşteri, Ziraat Bankası dövizli çek iştira kredisi kapsamında belirlenen faiz oranına göre bankaya bir borç ödemektedir. Bu borç çekilen kredi miktarının faiz oranı ile çarpılmasından ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan rakam müşterinin bankaya ödemesi gereken para miktarıdır. Buna uygun vade seçeneği, müşteri tarafından belirlenerek taksitlendirilmekte ve vade seçeneğine göre ödeme planı yapılmaktadır. Borcun ödenmesi için belirlenen vade seçeneği en az 3 ay en fazla ise 48 aydır. Taksitlendirme sürecinden sonra müşterinin bu ödemeleri herhangi bir şekilde geciktirme ya da erteleme gibi bir lüksü bulunmamaktadır.

Banka ile yapılan sözleşmeye göre borcun tamamının taksitlendirme tarihlerinde ödenmesi gerektiğinden, erteleme ya da geciktirme gibi uygulamalar yapılamamaktadır. Ödemelerin aksaması durumunda banka tarafından müşteriye bir ihtar belgesi gönderilir. Durumun ikinci kez tekrarlanması durumunda borç “icralık” olarak işaretlenmektedir. Böylece bu borç yasal düzenlemeler doğrultusunda ödenmesi zorunlu olan borçlar arasına dahil olmaktadır. İcralık bir borcun ödenmemesi durumunda ise kişinin evine banka personellerin gelmekte ve sahip olunan tüm mal ve mülkler değerlendirilmektedir. Çifti olan her eşya listeye dahil edilmekte ve satış işlemleri için pazar araştırması yapılmaktadır. Bu süre zarfında borç kapatılırsa, müşterinin evinde bulunan herhangi bir eşya için işlem yapılmamaktadır.

Ancak buna rağmen müşteri ödemeyi yapamıyorsa ya da yapmıyorsa müşterinin evine haciz gelir ve haciz personelleri eve girerek çifte olan ne kadar eşya varsa evden çıkartır. Özellikle elektronik cihazlar, kıymetli mücevherler, altın, nakit para gibi değerli şeyler toplanarak nakit para haline dönüştürülür. Ardından toplanan bütün para bankaya yatırılır. Böylece müşteri zorunlu yoldan banka borcunu ödemiş sayılmaktadır. Son olarak banka tarafından müşteriye bir belge gönderilir. Belgenin içeriğinde ödeme şekli ve ödeme tarihi yer almaktadır. Olağan durumda müşteri, ödemeyi yaptığına dair belgelendirilmektedir.

Ziraat Bankası Dövizli Çek İştira Kredisi ‘ni Kimler Kullanabilir?

Ziraat Bankası dövizli çek iştira kredisi, her müşteri tarafından kullanılamamaktadır. Bu kredi tipi özellikle turizm seyahatleri düzenleyen kişiler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Turistik gezilerde genellikle seyahatler yurt dışına yapıldığından, Türk Lirası yurt dışında geçerli bir para değildir. Bu yüzden olağan paranın gidilen ülkenin kullandığı para birimine göre değiştirilmesi gerekmektedir. Avrupa ülkelerinin yüzde 90’lık bir kısmı, “Euro” para birimini kullanırken bu ülkelerin arasında yalnızca İngiltere kendi para birimi olan “Pound” ve “Sterlin” kullanmaktadır. Euro bazında dönüştürülen para yurt dışında rahat bir şekilde kullanılabilmekte ve ödemelerde herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Turistik gezilerde kişiler sıklıkla harcama yapacağından Euro olarak para birimini kullanması en sağlıklı tercih olacaktır. Ancak Euro kuru, mevcut Türk Lirası kurundan daha yüksek bir rakama sahip olduğunda harcama yapılacak paranın Euro bazında hesaplanması gerekmektedir.

Günümüzde 1 Euro 5 Türk Lirası’na tekabül etmektedir. Bu yüzden kredi kullanımında önce sahip olunan paranın hesaplanması ve bunun dönüştürülmesi sonrasında mevcut hesaplamanın yapılması gerekmektedir. Örneğin; gezi için 4000 Euro’ya ihtiyacı olan bir kişi kredi olarak en az 20 bin Türk Lirası kredi çekmelidir. Bu sayede gezilerde ya da seyahatlerde kullanılacak para müşterinin talep ettiği düzeyde olacak ve ödemeler konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamayacaktır. Ancak her müşteri için bu kredi durumu onaylanmamaktadır.

Ödemeler dengesinde sıkıntı yaşayan, herhangi bir vergi borcu ya da trafik cezası bulunan kişilerin kredi başvurusu reddedilmektedir. Bunun sebebi ise hali hazırda olan bir borcun üzerine yeni bir borcun eklenmemesidir. Bunun için müşteri, olan borcunu kapatmalı ve kredi notunu 1500 ve üzeri seviyeye çıkarmak zorundadır. İyi düzeyde olan kredi notu genellikle kredi başvurularını hızlı bir şekilde onaylanmasını sağlamaktadır. Bu yüzden müşteriler ödeyemeyecekleri borcun altına girmemelidir. Eğer müşteri böyle bir risk alıyorsa da ödemelerini düzenli bir şekilde yapmalıdır.

Ziraat Bankası Dövizli Çek İştira Kredisi Kapsamında Yasal Düzenlemeler

Ziraat Bankası dövizli çek iştira kredisi kullanımı kapsamında müşterilere uyması gereken bazı yasal düzenlemeler mevcuttur. Bu yasal düzenlemelerin ilk ayağı, banka ile müşteri arasında yapılan sözleşmedir. Sözleşme kapsamında yer alan bütün maddeler kanunen var olan ve uygulanması zorunlu kılınan maddeler arasında yer almaktadır. Bu maddeler kapsamında en önemlisi müşterinin kredi kullanımından sonra ödemelerini düzenli bir şekilde bankaya yapmasıdır. Bu süreçte bankanın müşteriye yapabileceği 2 adet ihtar hakkı bulunmaktadır. İki ihtar hakkı sonrasında banka, sözlü uyarı yerine eylemsel hareketler içinde bulunabilmektedir. Ancak müşterinin de sahip olduğu bazı haklar mevcuttur. İşten çıkarılma, sağlığı tehdit edecek kadar zararlı olan kazalar ya da ölüm gibi durumlarda kişinin aylık gelir düzeni bozulacağından dolayı kişi, sahip olduğu borcu kan bağı olan birine devretmektedir. Bu durumda ise olan kredi borcu, kişinin eşine geçmektedir. Kredi sahibinin kendisine en yakın kişi olan eşler bu borcu devralmakta ve yasal düzenlemeler doğrultusunda bu borcu en kısa sürede kapatmak durumundadır .

Ziraat Bankası Dövizli Çek İştira Kredisi Ödeme İmkanları

Ancak bu süreçte eşin herhangi bir mesleği bulunmuyorsa bu borç için 6 ay ara verilmekte ve 6 ay sonrasında ödeme planı devam etmektedir. Bu 6 ay içerisinde kişi kendisine iş bulmalı ve ödeme planı yapmalıdır. Bu sayede ödeme planı oluşur ve taksitlendirme süreci kaldığı yerden devam eder. Müşteriler bu yasal düzenlemelere uydukları takdirde, ödemeler konusunda herhangi bir sorun yaşanmamakta ve banka kredi notunda düşüklük uygulamamaktadır. Ziraat Bankası, ödemeler konusunda her türlü imkanı müşterilerine sunmaktadır. Bu sayede müşteri ödeme planlarını yapabilir, aylık gelirinin belirli bir kısmını taksitlendirme süreci için ayarlayabilir ve ödemeler dengesi kapsamında sahip olduğu tüm kredi borcunu ödeyebilmektedir.

Ziraat Bankası dövizli çek iştira kredisi başvurusu, onaylandığı takdirde Kredi Kayıt Bürosu tarafından müşterinin sicil listesine eklenir. Bu başvuru reddedilse dahi listede yerini bulmaktadır. Listede yer alan başvuruların onay oranına göre, başvurunun onaylanma süreci kısalmakta ve müşterinin talep edebileceği kredi miktarı da artış göstermektedir. Kredi ne kadar fazla olursa, faiz oranı o kadar düşük olur ve bankaya ödenecek toplam tutar o kadar az olur.

Yorum yapın