Yatırım Yapmak İçin İzlenmesi Gereken Yollar Nelerdir?

Yatırım ve Masraf Arasındaki İnce Farkı Biliyor Musunuz?

Yatırım yapmak hemen herkesin hayali olurken, aslında herkesin hayali yatırımdan gelen parayı cebe indirmektir. Yani insanlar, bir şey verip verilen şeyin büyüyerek gelmesini arzularlar. Peki, bu verilen şeyin durumu ne kadar belirleyicidir? Masraf ve yatırım tam olarak bu noktada iki farklı kola ayrılır. Yatırımcı ile masraf yapan kişi arasında büyük farklar bulunmaktadır. Eğer bir iş veya getiri beklentisi olan herhangi bir unsur için para verip, sonrasında daha fazlasıyla birlikte geri almak istiyorsanız siz bu aşamada “yatırımcı” olmak istiyorsunuz. Ancak siz bu harcanan paranın karşılığında, yeni kayıplar yaşadıysanız ya da hiçbir getiri elde edemediyseniz siz bu durumda yatırımcı olma rolünden çıkıp masraf yapan kişi konumuna gelirsiniz. Bu iki unsuru birbirinden ayırmak ve her zaman kazanan olmanızı sağlayacak birkaç faydalı bilgi vereceğiz.

Yatırımcı, Masraf ile Yatırım Farkını Bilen Kişidir!

Yatırımcı olmak risk almayı bilmek anlamına gelmektedir. Yatırım, getirisi kanıtlanmış ya da yapılan araştırmalarla kanıtlanabilir duruma getirilmiş eylemlere dahil olan kişilere denilmektedir. Bu kavramı iyi tanımanız gerekmektedir. Masraf, yatırımcının ikinci kozudur. Yatırımcı, yatırım yaparak elindeki parayı büyütür. Masraf yaparak, elindeki parayı kendine yatırım yaparak değerlendirecek bir yer bulur. Kısacası mantıklı olduğu sürece ne masraf ne de yatırım kötü neticeler doğurmayacaktır. Yatırımcı ve masraf arasındaki farkın olumlu taraflarını kullanan kişiler devamlı maddi özgürlük sahibi olurlar.

Yatırım Yapan Herkes Masraf Yapar Mı?

Yatırım yapmak herkese kazandırır mı? sorusunu soran ilk kişi değilsiniz. Evet, kazanan kişi mecburen masraf yapacaktır. Kazanırsanız kazandığınız şeyi pazarlamak için reklam yaparsınız işte bu bir masraf örneğidir. Karşılığında dolaylı yoldan para kazanırsınız. Direkt para verdiğiniz için kimse getirip al paranı büyüttük demez. Yatırım yaparak para kazanmak için gelen bütçeyi iyi değerlendirmek noktasında mantıklı karar vermeniz gerekmektedir. Kazancın, belli bir oranını mantıklı yöntemlerle “masraf” yönünde harcamanız gerekir. Bu durumda risk %50 olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak yatırım yani para verip, daha fazlasını almadan herhangi bir masraf yapmak riski net bir şekilde %100 seviyesine çıkaracaktır.

Yorum yapın