Yatırım Terimleri Neler? Portföy, Pay Senedi, Tahvil Nedir?

Pek Bilinmeyen Yatırım Terimleri İle Karşınızdayız

Yatırım terimleri hemen her döneme damga vuran unsurlardır. Yatırım ile ilgilenmek isteyen ancak ekonomi kanallarında konuşulan konulardan bir şey anlamayanlar için en önemli 3 yatırım terimini burada derledik. Bu terimlere göz atarak, sizlerde yatırımcılık sektörü hakkında bilgi alabilirsiniz. Yatırım yapmak günümüzde yapılacak eylemler arasında birinci sırada gelir. Çünkü günümüz dünyasında eylem yapmasanız bile paranızla, para kazanmanın mümkün olduğu bir sistem işlemektedir. Eğer mantıklı yatırımlar yönünde olanaklarınızı değerlendirirseniz bu durumda oldukça kolay bir şekilde geri dönüş alabilirsiniz. Yatırım hakkındaki kelimeler için daha fazla zaman kaybetmeyelim. İşte pek bilinmeyen 5 yatırım terimi ve açıklamaları!

Portföy Yatırım Sektöründe Ne Anlama Gelmektedir?

Portföy özellikle yatırımcı danışmanı olan kişiler tarafından sıkça kullanılmaktadır. Portföy ağaçlı bir yapı olarak ifade edilebilir. Sizlerin girişimci veya yatırımcı olarak hisse satın aldığı firmaların belli sahiplik derecelerini ifade etmektedir. Kısacası alınan toplam hisse sayısının ve değeri gözetmeksizin kişi üzerinde açıklanması anlamına gelmektedir.

Pay Senedi Yatırım Sektöründe Ne Anlama Gelmektedir?

Pay senedi ile hisse senedi arasında hiçbir fark yoktur. Bir şirket üzerinde sahip olduğunuz hisselerin yasal bir karşılığı anlamına gelmektedir. Bir şirkete ait hisse senetlerine sahipseniz bu durumda o şirket üzerinde aldığınız hisse oranınca hak sahibisiniz demektir. Bu yatırımcıların birincil kullandığı terimler arasında yer alır.

Tahvil Yatırım Sektöründe Ne Anlama Gelmektedir?

Tahvil temelde borçlandırmak anlamına gelmektedir. Sizlerinde tahmin edeceği üzere birinin size borçlanması durumdan çıkar elde edebileceğiniz anlamına gelmektedir. Bu kavram paranın kiralanması anlamına gelir. Bir şirkete “tahvil” ile paranızı verirsiniz ve onlar o parayla getirisi kesin gözüyle görülen bir ticari eylem veya hizmet bütünü beyan eden işler yaparlar. Sonrasında o para sayesinde kazanılan temel gelirden sizlere ana paranız ile birlikte ödeme yaparlar. Bu elbette sadece bir varyasyon olarak karşımıza çıkar. Devlet de tahvil tarzında eylemler yapabilir. Devlet de yap işlet bedeli maksadıyla alımlar yapabilmektedir. Vatandaşlar yatırımlarını devlet tahvili üzerinde değerlendirebilir. Bu işlemler Ziraat Bankası bünyesinde yürütülmektedir.

Yorum yapın