Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi Bankası’nın yıl boyunca düzenlemiş olduğu konut kredisi paketlerinde, bireylerin menfaatine olacak şekilde en uygun koşullar hazırlanmaya çalışılmaktadır. Ayrıca, konut sahibi olmak isteyen ve peşinat ödeyecek durumu olmayan kişiler için de özel mortgage kredileri sunulmaktadır. Bundan dolayı, kişiler ek bir ödeme yapmaya gerek kalmadan konut için gerekli olan tüm tutarı bankadan temin edebiliyor ve kolay bir şekilde de ödemesini tamamlayabiliyor. Yapı Kredi Bankası konut kredisi için başvuru yapacak olan kişilerin her şeyden önce aylık olarak belgeleyebildikleri ve düzenli olarak da yatırılan bir gelirinin olması, işveren olması ya da sigortalı olarak çalışan olması gerekmektedir. Bu şart tamamlandıktan sonra bankaya başvuru yapılabilecektir.

Yapı Kredi Bankası konut kredisi başvurusu yapacak olan kişilerin gelir belgelerini almadan önce, satın almak istedikleri konutu belirlemeleri gerekmektedir. Ardından banka şubelerine başvuru yapılabilecektir. Banka şubelerine gidildiği zaman kişilerin almak istedikleri ev için incelemelerin yapılması ve ne kadar bir kredi verilmesi konusunda tespitlerin yapılması için, ekspertiz görevlendirilecek ve evde incelemeler başlatılacaktır. Bu incelemeler sonrasında bankaya teslim edilecek olan eksperiz raporunun da %80’ine kadar sizlere konut kredisi desteği sağlanacaktır.

Örnek Başvuru Hesaplaması

Bankanın belirlemiş olduğu faiz oranları göz önünde bulundurulduğunda, size sunulacak olan kredi paketinde örnek hesaplamamız şu şekildedir.

  • Kredi Bedeli: 100 bin TL
  • Toplam Masraflar: bin 296 TL
  • Kredi Faiz Oranı: %1,20
  • Vade Süresi: 120 Ay
  • Ödeme Planı: Aylık ve Eşit Taksitli
  • Aylık Kredi Taksit Miktarı: bin 577 TL
  • Toplam Kredi Maliyeti: 190 bin 513 TL

100 bin TL ve 120 ay (10 yıl) süre ile alınacak olan kredi bedeline yönelik örnek hesaplamamız yukarıdaki gibidir. Kişiler başvuruda bulunduklarında hayat sigortası, konut sigortası ve DASK da zorunlu olarak banka tarafından yaptırılacaktır buna göre, hayat sigortası vade süresi yani borç bitene kadar yaptırılacak ve banka tarafından kişilerin yaşına göre farklı tutarlarda yaptırılacaktır. Konut sigortası ve DASK için ortalama bir değer verecek olursak da konut kredisi için 170 TL ve DASK için de banka tarafından ortalama oalrak 120 TL ödeme yapılacaktır.

Yorum yapın