Yabancı Yatırımcılar İçin Tek Durak Ofisi

İstanbul Kalkınma Ajansı çatısı altında pilot uygulama olarak hizmete giren Tek Durak Ofisi çalışmalarına başladı. Invest in Istanbul yani Tek Durak Ofisi’nin amacı bünyesinde ki 8 kurumun temsilcisi ile yabancı yatırımcının tüm izin ve ruhsat işlemlerini tek bir noktadan gerçekleştirmesini sağlamaktır. İzin ve ruhsat işlemlerinin yanı sıra iş gücü temininde de yardımcı olunmaktadır.

Kalkınma Bakanlığı’nın pilot uygulaması olan Tek Durak Ofisi İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) bünyesinde hizmetine başlamış olup, yabancı yatırımcıya tüm bürokratik işlemlerini tek bir merkezden çözme imkânı sunmaktadır. Projenin ilerleyen günlerde tüm Ülke çapında aktif edileceği ve İstanbul’da başlayan bu uygulama ile birçok işlem daha hızlı bir şekilde gerçekleşecek.

Tek Durak Ofisi Hangi Kurumları İçeriyor?

Yabancı yatırımcılara birçok konuda yardımcı olan Tek Durak Ofisi 8 kurumun temsilcisini bünyesinde barındırmaktadır. Bu Kurumlar:

  • Göç İdaresi Genel Müdürlüğü
  • İstanbul Valiliği
  • İstanbul Ticaret Odası (İTO)
  • Vergi Dairesi Başkanlığı
  • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)
  • Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)
  • İstanbul Sanayi Odası (İSO)
  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Beyoğlu İstiklal Caddesinde hizmetini başlatan Tek Durak Ofisi birden çok yabancı dil bilen çalışanlarıyla şu ana kadar 26 yabancı yatırımcıya hizmet sundu. İlk önce İstanbul çerçevesinde yatırımları değerlendiren ofis, yeterli yer ve kapasite olmaması durumunda yatırımcıyı Anadolu şehirlerinin Kalkınma Ajanlarına yönlendiriyor.

Tek Durak Ofisi Yatırımcı İşlemlerini 10 Günden 1 Güne İndirdi.

8 kurumun temsilcisinin bulunduğu Tek Durak Ofisi yaklaşık 1 hafta süren zaman zaman da 10 güne kadar çıkan yabancı yatırımcı işlemlerini 1 güne kadar indirmiş bulunmaktadır. Yabancı yatırımcı artık 8 kurumu tek tek gezmek zorunda kalmıyor, tüm işlemlerini tek bir yerden halledebiliyor. Bu da işlem sürelerinin büyük oranda kısalmasını sağlıyor. İstanbul içinde kurumlar arasında gidip gelmek dahi çok büyük zaman kaybı oluşturan bir süreçti.

Tek Durak Ofisi Bünyesindeki Kurumlar Hangi Konularda Yardımcı Oluyor?

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü yatırımcının oturum ve ikamet izni almasına yardımcı olurken, Valilik temsilcisi mülk edinim izninin alınmasını sağlıyor. Yabancı yatırımcının şirket kurabilmesi için ticaret sicil kaydı oluşturması gerektiğinden, bu konuda yardımcı olmak için İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Sanayi Odası temsilcileri bulunuyor. Vergi Dairesi Başkanlığı’ndan görevlendirilen temsilci ise yatırımcıya vergi mevzuatı hakkında bilgi veriyor. Yatırımcının personel istihdam etmek istemesi halinde ise Sosyal Güvenlik Kurumu ve İŞKUR tarafından kendisine bilgi veriliyor ve personel konusunda yardımcı olunuyor. Büyükşehir Belediyesi temsilcisinin bulunmasının nedeni ise yabancı yatırımcının yatırım yeri seçebilmesi ve ruhsatla ilgili işlemlerini halledebilmesidir.

Tek Durak Ofisi Yabancı Yatırımcıların İlgisini Çekiyor.

Ülkemizde bürokratik işlemlerin uzun sürdüğü bilinen bir gerçektir. Yabancı yatırımcıların çoğu da bundan yakınmaktaydılar. Hatta bazen yatırımların kaçırılmasına bile neden olmaktaydı. Tek Durak Ofisi ile sunulan hizmet bürokratik işlemleri hızlandırmakla kalmayıp, ülkemizin yatırım çekme hızını da arttırmaktadır. Bu hizmetten şu ana kadar 26 farklı ülkeden yatırımcı yararlanmıştır. Görünen o ki bir kahve ikramı ile şirket kurabilmek yabancı yatırımcıların da büyük ilgisini çekmektedir.

Invest in İstanbul (Tek Durak Ofisi) Fikri Nasıl Doğdu?

Yurt dışındaki yatırım destek ofisleri bilgi verme, sektörde ki yatırımcılarla görüştürme ve iş birliği kurma işlevi görüyordu. Ancak bunlar yatırımcının doğru bilgiye ulaşmasına yetmiyordu. Hem yatırımcıya doğru bilginin ulaştırılması için hem de bürokratik işlemlerin tek noktadan yürütülerek zamandan kazanmak için Invest in Istanbul fikri ortaya atıldı. Şimdiki amaç ise Invest in Istanbul markasını dünyada öncü haline getirerek, yabancı yatırımcıların tek noktadan hizmet almasını olağan hale getirmektir. Tek Durak Ofisi dünyada fark yaratan bir model sergilemeyi amaçlamaktadır.

Yorum yapın