Xiaomi Halka Arz Başvurusu Yaptı

Xiaomi, Çin merkezli telefon üreticileri arasındadır. Çin’deki en büyük telefon üretici markası konumundadır. Bunun yanında, dünyanın 3.büyük telefon üretici markasıdır. Akıllı telefonlarda gösterdiği başarının yanı sıra, sahip olduğu diğer teknoloji ürünleriyle beraber elektronik ürün piyasasının önde gelen isimleri arasında kendisine yer bulur. Dünya çapında satışa sunduğu akıllı telefonlarıyla beraber Çin’in elektronik ürünler bazında ekonomik gücünü artırmış durumdadır. Xiaomi, sahip olduğu satış oranlarıyla beraber yakaladığı ivme sonucunda Xiaomi Halka Arz Başvurusu sürecini başlattı.

Çinli Teknoloji Şirketlerinin Son 4 Yıllık Periyottaki En Önemli Halka Arzı

Çin, Pekin merkezli Xiaomi‘nin başlattığı halk arz başvurusu, yaklaşık olarak 10 milyar USD seviyesinde. Son 4 yıllık periyot baz alındığında, Çin merkezine sahip olan teknoloji şirketleri arasındaki en büyük halka arz olarak da ekonomik açıdan öneme sahip. 10 milyar USD seviyesinde halka arz gerçekleştirilmesiyle beraber Xiaomi’nin piyasa değerinin 80-100 milyar USD arasında olması beklentisi de mevcut. Xiaomi’nin halka arz beklentilerinin gerçeğe dönüşmesi durumunda 2014 yılından bu yana teknoloji şirketleri arasındaki en büyük halka arzlardan biri gerçekleşecek. Bazı kaynaklara göre Xiaomi’nin halka arz sürecinin Haziran ayında başlaması beklemektedir. Fakat, sürecinin net olarak tarih bilgisi belirtilmemiştir.

Küresel Akıllı Telefon Piyasasıyla Ters Orantılı Hızlanma

Güncel verilere bakıldığında küresel çaptaki akıllı telefon ekonomisinde yavaşlamanın gözlemleniyor. Fakat, Xiaomi satışlarında küresel pazarla ters orantılı olarak hızlanma görülüyor. Xiaomi’nin ağırlık verdiği pazarlarda gösterdiği ivmeyle beraber satış oranlarını yükseltmesi bunun en büyük etkenlerinden biri olarak ön planda. Geçen yıl içerisinde %67,5’lik büyüme oranı yakalayan Çinli akıllı telefon üreticisi Xiamoi’nin, 2018 yılı sonunda büyümesinde ilerleme kaydetmesi beklentisi de mevcut. Akıllı telefon pazarındaki ekonomik akışın seyrinin değişmesine neden olan gelişimiyle beraber, halka arz sürecinin ardından Xiaomi’nin küresel piyasada dengeleri değiştirebileceği de öngörülüyor. Attığı emin adımlarla Xiaomi’nin marka değerinde artış görünmekte. Bunla birlikte, halka arzdan önce Avrupa pazarına resmi olarak giriş yapması akıllı telefon ekonomisinde kartların yeniden karılmasındaki etkenlerden biri. Karlılık oranında beklenen uzun vadeli yükselişle, Çin’de olduğu gibi dünyanın en önemli teknoloji şirketleri arasında Xiaomi‘nin de adının yer alması beklentisi söz konusu.

Yorum yapın