Virman Nedir? Virman Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

Virman nedir? sorusunu soran ve virman ile diğer temel para gönderme isimlerini birbirine karıştıran birçok vatandaş bulunuyor. Virman aslında anlaşılması en basit olan bankacılık işlemlerinden bit tanesidir. Bir kişinin bir banka bünyesinde birden fazla hesabı olabilmektedir. Bu hesapların bakiyeleri ve kullanım aracı kartları bile farklılık göstermektedir. Bu noktada, bir banka üzerinde birden fazla hesabınız varsa bu her hesapta kullanım haklarınız bulunuyorsa virman işlemi yapmaya hak kazanırsınız. Virman ile para gönderme konusunda, hesaplarınız arasında para transferi yapma adını kullanabiliriz. Ancak bu hesapların aynı banka bünyesinde yer alması gerekmektedir. Aksi takdirde bankalar arasında para transferi konumuna gelmekle birlikte, tarafınızca yapılan para gönderme işleminden EFT ücretinin kesilmesi olası bir ihtimal olarak görülmektedir. Virman ile para gönderme ücreti olmayan bir eylemdir. Bir bankada yer alan bir hesabınızdan bir başka hesabınıza para gönderme işlemi hem kolaydır, hem de hata payını bünyesinde yok denecek kadar az barındırır.

Virman Hesaplar Arası Para Gönderme Ücreti Hangi Bankalarda Yok?

Virman ücreti adı altında hiçbir banka ücret kesintisi yapmamaktadır. Bankaların, ücret ve hizmete bağlı ücret politikalarında son dönem verilerine bakıldığında hesapları arasında para gönderme işlemi yapan müşterilerine yönelik bir uygulama bulunmamaktadır. Virman hesaplar arası para gönderme ücreti adı altında hesap ekstreniz bünyesinde bir işlem görürseniz, bankanızı arayarak bu işleme itiraz etmenizi öneriyoruz. Burada bankanın herhangi bir ücret alma hakkı bulunmamaktadır.

Virman Kendi Hesaplarım Arasında Para Gönderme İşlemi Nereden Yapılır?

Virman nedir? Nasıl yapılır? sorusunun cevabı, bankacılık tarihinin şüphesiz en kolay sorularının arasında yer almaktadır. Virman yapmak için aşağıdaki banka iletişim araçlarını kolayca kullanabilirsiniz:

  • ATM
  • Mobil bankacılık
  • İnternet bankacılığı
  • Telefon bankacılığı
  • Bankanın şubeleri

Dijital ortamlarda, hesaplarım sekmesine giriş yaparak oradan “VİRMAN İŞLEMİ YAP” butonuna tıklamanız yeterlidir. Bazı bankaların mobil bankacılık tasarımlarında hesaplarım arasında para gönderme olarakta geçmektedir. Kredi kartından virman yapma ücreti yani kredi kartından limit ile para çekip nakit hesabına aktarma ücreti bulunmaktadır. Bu ücret yaptırım tamamen yasal olup, kredi kartı sözleşmeleri bünyesinde de yer almaktadır.

Yorum yapın