VİOP Nedir? Neden Tercih Edilmeli?

VİOP, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası açılımıyla tanımlanır. Borsa İstanbul çatısı altında faaliyetlerini sürdürür. Anlık olarak fiyat üzerinden alım satım yapmak yerine, gelecek fiyat değerlerinden işlem yapabilmeyi sağlar. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası ve Forex kavramları sürekli olarak karıştırılmaktadır. Aralarında ciddi farkların bulunuyor olmasıyla beraber, mevcut farklılıkları üzerinden değerlendirmelerin yapılabilmesi söz konusudur. Borsada vadeli olarak yatırım araçları üzerinden işlem yapmak isteyen yatırımcılar Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası sayesinde bir araya gelirler. Hem bireysel hem de kurumsal olarak yatırım yapabilmeye olanak sağlayan piyasa değerini taşıyor olması sayesinde, VİOP kendisine özgün detayları barındırmaktadır. VİOP, kaldıraçlı işlem yapabilmeye olanak sağlıyor olması sayesinde hem küçük hem de büyük yatırımcılar için avantajları beraberinde getirmektedir. Yatırım araçlarına yönelik olarak hazırlanan sözleşmelerin alış satışlarının yapılabilmesine olanak sağlanır. Fiyatların tamamen tersine dönmesi riskine karşı yatırım aracı için erken yatırım yapabilmeye olanak sağlıyor olması sayesinde Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası üzerinden riskli dönemlere ait olan yatırımların oluşturulabilmesi sağlanır.

VİOP’ta İşlem Yapmak için Bilinmesi Gereken Neler?

VİOP işlemi yapmak, günümüzde Borsa İstanbul tarafından geliştirilen sistemler aracılığıyla oldukça kolay şekilde yapılabilmektedir. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası işlemlerinin parayı değerlendirilmede etkili bir araç olduğunu göz önünde bulundurulmalıdır. Bundan dolayı VİOP işlemleri için bilgi sahibi olunmalıdır. Bilgi sahibi olunmadan Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası işlemleri yapmak kazanç elde edebilmenin önüne geçer. Bununla da kalmaz birikimlerinizi tamamen kaybetmenize de neden olabilir. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası işlemi yapmak için; türev ürünlerinin kodları, teminat büyüklükleri, marjin oranları, emir tipleri ve sözleşmelerin özellikleri iyi bilinmelidir.

VİOP’ta İşlem Gören Türev Ürünler Nelerdir?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası içerisinde yatırım olanağı sunan araçlar, türev ürünler olarak da isimlendirilirler. Sözleşmenin dayanak varlığı olarak kabul edilen Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında işlem gören türev ürünler birbirinden farklıdır. Pariteler, emtialar, değerli madenler, faizler, endeksler, hisse senetleri ve tahviller dayanak varlıkları olarak sözleşmeye etki ederler. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası türev ürünleri üzerinden yapılacak değerlendirmeler sayesinde kazanç elde edilebilir. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında para kazanmak isteyenler için bir kontrat fiyatının ne durumda olacağının öngörülmesi gereklidir. Doğru öngörüler sayesinde avantajlı konuma geçilerek VİOP kazancı elde edilir.

 

Yorum yapın