Varant Nedir? Varant Çeşitleri Nelerdir?

Varant, bir yatırım aracı alternatifidir. Varantların en büyük özellikleri, en riskli yatırım olanağını beraberinde getirmeleridir. Bir seanslık dönemde tüm yatırım kaybedilebileceği gibi aynı zamanda yapılan yatırımdan daha fazla kazanç elde edilebilmesi de mümkündür. Belirli bir vade süresi içerisinde, belirli kullanım fiyatından alım-satım yapabilme hakkını sunan ürünlerin tamamı varant olarak tanımlanırlar. Varantlarda, dayanak varlık paylarına veya pay endekslerine yönelik yatırım gerçekleştirilebilir. Yüksek getiri elde etmek isteyen yatırımcılar en ideal yatırım aracı konumunda yer alan varantlar, farklı piyasalardan gelir elde edebilmeyi sağlarlar. Varant yatırımında komisyon ücreti ve teminat bedeli de bulunur.

Varant Alım-Satımı Nasıl Yapılır? Varant Çeşitleri Nelerdir?

Varant nedir sorunu yanıtladıktan sonra sıklıkla sorulan bir diğer soru ise Varant alım-satımı nasıl yapılır sorusudur. Varantlardaki alım-satım mantığı, diğer yatırım araçlarıyla aynı şekilde işler. Vade sonuna kadar değer artışı yaşaması beklentisinde olan varant varlığı, portföye eklenebilir. Düşük fiyatlı alım ve yüksek fiyatlı satım gerçekleştirilmesi sayesinde kazanç elde edebilmeyi mümkün kılarlar. Varantlar, tek tipte bulunmadıklarından dolayı; tercih edilecek varantlar, kategorisel açıdan birbirlerinden ayrılırlar. Varant çeşitlerinin, kendilerine özgü sahip oldukları farklarla beraber yapılacak olan yatırımın öncesinde belirli bir planlama yapılması gereklidir. Uygun görülen ve beklentileri karşılayan varant türüne yapılacak olan yatırım sayesinde pozitif geri dönüş alınabilir. Varantların dayanak varlıkları çeşitlidir. Varant çeşitleri temel olarak 3 farklı ana grupta sınıflandırılabilir. Turbo, yurt dışı endeks ve yayılma olarak varantlar tercih edilebilir. Turbo varantlar olarak tanımlanan varantlar, dünyanın önde gelen şirketlerinin hisse senetlerini içerirler. Yurt dışı endeks varantları, ülkelerde işlemde olan yüksek performanslı hisselerin değerinin ölçülmesindeki endekslerden hesaplanır. Nasdaq 100, FTSE 100 gibi endeksler olarak tanımlanırlar. Yayılma varantları, aynı dayanak varlık grubunda sınıflandırılan iki farklı varantı temsil eder.

Varant Fiyatları Değişimi Nasıl Olur?

Varant fiyatlarında yaşanan değişmeler, dayanak varlık fiyatı ve vade süresi üzerinden hesaplanır. İki farklı önemli unsura bağlı olmaları nedeniyle, değişkenler kar-zarar durumuna etki eder. Fiyat belirlenen süre içerisinde sabit kalırsa veya dayanak varlık fiyatında azalma yaşanırsa, elde tutulan varant değer kaybeder. Tam tersi durumda ise varant değer kazanarak, yatırımcısına da kazançlı bir yatırım olanağını sağlamış olur.

Yorum yapın