UPS Kargo Takip Nasıl Yapılır?

UPS kargo takibi, bugün çeşitli amaçlar ile kargo gönderimi yapan kişilerin kargosu ile ilgili bilgi almak için yapmış oldukları sorgulamadır. UPS, önemli bir kargo firması olmakla beraber 1907 yılında Amerika’da kurulmuştur. Başlangıçta bir kurye firması olarak kurulan ve 110 yıllık bir süreçte son derece gelişim gösteren UPS, dünyanın en bilinen ve en çok tercih edilen kargo firmaları arasında yer almaktadır. 435.000 çalışanı ile ciddi bir istihdamı bulunan firma, Türkiye’de de faaliyet göstermektedir.

Kargo ve Kurye Hizmetleri

İnsanlar çeşitli amaçlar ile bir yerden bir yere eşya gönderimi yapmak isteyebilir. Eski dönemlerde atlar, develer ve türlü binek hayvanları kullanılarak yapılan bu eylem, günümüzde bir meslek haline gelmiş, kuryecilik ve kargo faaliyetleri olarak isimlendirilmiştir. Bir yerden bir yere eşya gönderiminde günümüzde insanların çoğu kargo firmalarını tercih etmektedir. Bu firmaların bir kısmı yerel alanda faaliyet gösterirken, birçoğu da uluslararası alanda ünlenmişlerdir. Müşterilerin paketlerini bir yerden bir yere ileten bu firmalar, oldukça profesyonel bir iş yürütmektedir. Kargo hizmetleri, bugün dünya üzerinde birçok insanın tercih ettiği hizmetler arasında yer almaktadır. Siz de kargo gönderimi yapmak istiyorsanız, bu alanda hizmet veren kargo firmalarından birisi ile iletişime geçmeniz mümkündür.

Yurt İçinde Kargo Gönderimi

Yurt içinde kargo gönderimi, her gün binlerce insanın çeşitli kargo firmalarının şubelerine giderek ön teslim yaptıkları işlemdir. Farklı illerde yaşıyorsanız ve tanıdıklarınıza kargo göndermek istiyorsanız, yurt içinde faaliyet gösteren kargo firmaları ile iletişime geçebilirsiniz. Her birinin ayrı şartları olmakla beraber, çalışma prensipleri; ücret politikaları ve teslim süreleri de birbirinden değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebepten ötürü, yurt içinde gönderim yapacaksanız, bu kurallara dikkat etmenizi öneririz.

Her bir firmanın kendi teslim süresi bulunmakla beraber, yurt içi ağırlıklı olarak çalışan kargo firmalarının teslim için 7 günlük bir süre zarfını baz aldığını söylemek mümkündür. 7 iş günü içerisinde paketiniz, göndermek istediğiniz adrese teslim olunmaktadır. Bununla beraber, artık firmaların bu konuda uyguladıkları sistem işleri büyük ölçüde kolaylaştırdığından ötürü, sistemsel bir şekilde hareket edilmesi durumunda, Türkiye’nin en batısından en doğusuna kargo teslimi, yalnızca 3 günlük bir süre alabilmektedir.

Yurt İçinde Hangi Ürünleri Kargoya Verebilirim?

Türkiye içerisinde bir ilden başka bir ile kargo gönderimi yapmak istiyorsanız, her ürünü gönderemeyeceğinizi bilmeniz gereklidir. Kargo firmaları, yasal bir çerçevede hareket eden ticari şirketler oldukları için, genellikle kargo taşımacılığı sırasında gönderebileceğiniz ürünler aşağı yukarı bellidir. Birçok ürünü kargoya verip yurt dışına gönderebilirsiniz.

Gıda, giyecek ve hediyelik eşyalar kargo gönderiminin en çok yapıldığı ürünler arasında yer almaktadır. Yurt içinde kargo gönderimi yapmak istiyorsanız, kargo gönderimi yapmanın şirket prosedürlerine ve yasalara aykırı olduğu ürünlerden de bahsetmek gerekir.

Hangi Ürünler Kargo İle Yollanamaz?

Kargo ile gönderim sağlanamayacak ürünler, bütün kargo şirketlerinde neredeyse ortaktır. Elbette, kargo şirketlerinin hem yurt içinde hem de yurt dışında gönderimini yapmaktan kesinlikle kaçındığı ürünler arasında silah ve ateşli aletler gelmektedir. Silah gönderimi, kargo gönderimi yapamayacağınız ürünler arasındadır. Kargo ile gıda gönderimi yapılabilirken (konserve, uzun süre bozulmayacak yiyecekler vb.), soğan ve sarımsak gibi ağır  koku bırakabilen ürünlerin de gönderimi yapılmamaktadır.

Uyuşturucu maddeler ve çeşitli tohumlar da kargo firmalarının gönderim yapmaktan kesinlikle kaçındıkları ürünler arasında başı çeker. Pek çok kişi tarafından merak edilen diğer bir soru sa kargo firmalarının alkollü ürünleri taşıyıp taşımadıklarıdır. Kargo firmaları, alkollü ürünleri de taşımazlar. Bunun en büyük sebebi, alkolün bugün pek çok ülkede yasal olarak kabul edilmesine rağmen, ürün üzerinde vergi uygulamalarının farklı olması, buna bağlı olarak ürünün gümrük prosedürlerine tabii olmasıdır.

Hayvanlar ve bitkiler de kargo ile bir yerden bir yere taşıyamayacağınız canlılardır. Ne yazık ki bugün birçok kişi evcil hayvan satışı yapma amacı ile kargo hizmetlerini kullanmayı ister. Bu konuda her bir kargo firmasının politikası farklı olsa da, hayvan satışının yasak olduğu bilinen bir gerçektir. Yüklü miktarda para gönderimi ve değerli eşya gönderimi de kargo firmaları aracılığı ile gerçekleştiremeyeceğiniz gönderimler arasında bulunmaktadır.

Bunun dışında erotik niteliği bulunan ürünler ya da ekimi devlet kontrolünde olan mamüller (tütün vb.) de gönderim yapamayacağınız ürünler arasında yer almaktadır.

Yurt Dışına Kargo Gönderimi Yapmak

Yurt dışına kargo gönderimi yapmanın, özellikle yaşadığımız çağı değerlendirdiğimizde firmaların bize sunmuş olduğu en avantajlı hizmetler arasında yer aldığını söylemek mümkündür. Bir ülkeden bir ülkeye çeşitli ürünler yollamanın eski dönemlere göre en büyük yöntemi, bu işlemi profesyonel amaçlar güderek yapan kargo firmalarıdır. Uzaktaki bir tanıdığına kargo göndermek isterseniz, bunu sizin için en avantajlı hizmetler ile kargo hizmeti sunan bir firmayı tercih ederek gerçekleştirmeniz mümkündür. Aklınıza gelebilecek her ülkeden, bir başkasına ürün gönderimi yapılabilir. Bununla beraber, firmaların bu konudaki tutumları zaman zaman olağanüstü şartlara bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. (Doğal afetler, terör vb).

Ülkemizde hizmet veren birçok kargo firmasının da yurt dışında hizmet sağladığını; sizin gönderdiğiniz kargoyu tam olarak belirtilen adrese taşıma görevinin bulunduğunu söyleyebiliriz. Siz yurt dışına çıkmadan, gönderiniz gayet profesyonel bir ekip ile yurt dışında bulunan adrese ulaşır. Bu yöntem, hem bireysel hem de kurumsal amaçlar ile tercih edilebilmektedir.

UPS kargo

Kurumsal Kargo Hizmeti Nedir?

Kurumsal kargo hizmeti, büyük şirketler uyarınca gönderilerin bir yerden bir yere gönderiliyor olması olarak basitçe nitelendirilebilir. Bildiğiniz üzere, günümüzde iletişim ağları son derece gelişmiş; bu durum sebebi ile de insanlar artık çok rahat bir şekilde ticaret yapabiliyor hale gelmişlerdir. Hem ithalat hem de ihracat yapan firmalar için, ürünlerin bir yerden bir yere hızlı ve güvenli bir şekilde taşınıyor olması esastır.

Bir e-ticaret firmanız varsa, küçük ölçekli bir işletme iseniz ve sık sık yurt dışına kargo gönderimi yapmanız gerekiyorsa, bu durumda nitelikli olarak hizmet veren bir kargo firması ile çalışabileceğinizi söylemek mümkündür. Kurumsal kargo hizmeti, bugün ülkemiz ve dünya genelinde; en çok tercih edilen hizmetler arasında yer almaktadır. Ücretleri yurt içine göre daha yüksek olan yurt dışı taşımacılık hizmeti için her bir firma farklı ücret tarifelerine göre servis sağlar.

Organ ve Cenaze Taşımacılığı

Organ ve cenaze taşımacılığı, taşımacılık hizmetleri arasında en ağır şartlara sahip olan hizmetler arasında yer almaktadır. Hem oldukça zor bir eylem, hem de güvenliğin sağlanması hususunda ekstra çaba gösterilmesi gereken bir hizmet grubu içerisinde olduğu için, sadece bu konuda tam teçhizatı bulunan kargo firmaları bu grup içerisinde yer almaktadır. Organ taşımacılığı da oldukça önemlidir. Çoğu zaman bir hayatı kurtarabilecek bir organın, bir yerden bir yere taşınması hususunda çok ciddi protokoller uygulanmaktadır. Bu konuda mutlaka uzman firmalar ile çalışmalı, hukuken gerekli prosedürleri yerine getirdiğinize emin olmalısınız.

Nasıl Kargo Gönderebilirim?

‘Nasıl kargo gönderebilirim?’ diye soracak olursanız, bu sorunun cevabı son derece basittir. Kargo gönderimi, bireyler ve kurumlar için farklı şekillerde işlemektedir. Kargo gönderimi sırasında, tercih etmiş olduğunuz kargo firmasının size en yakın şubesine giderek, burada bulunan görevlilere kargo gönderimi yapmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Yanınızda getirmiş olduğunuz ürünü paketlemenize gerek bulunmamaktadır. Zira kargo şirketi ürünü doğrudan incelemek isteyecek, yasa dışı herhangi bir ürün olup olmadığına bakacaktır.

Gönderim yapmak istediğiniz ürünü kargo görevlileri uygun şekillerde paketlemektedir. Bu noktada kargo gönderen bilgileri, uygun bir sisteme girilmekte, bunun datası tutulmaktadır. Sizden TC kimlik numaranız istenmekte, daha sonra isim ve soy isim gibi bilgiler ile gönderen tarafındaki işlemler sonlandırılmaktadır. Şirket adına bir kargo gönderimi gerçekleştirmek için yapılması gereken doğrudan vergi kağıdı belgeniz ile kargoya gitmek ve burada işlemleri gerçekleştirmektedir.

Kargo firmaları, kargonuzu bir yerden alıp bir yere götüren kurumlar olmakla beraber, elbette bu işlemi ücretsiz yapmazlar. Kargo gönderimi belirli ücretler karşılığında yapılır. Kargo gönderirken işlemi ‘gönderen ödemeli’ şeklinde gönderebileceğiniz gibi, ‘alıcı ödemeli’ şeklinde de göndermek mümkündür. Çok basit bir şekilde özetleyecek olursak, kargo ücretini kendiniz de ödeyebilir; kargoyu göndereceğiniz kişinin ödemesini de talep edebilirsiniz.

Paket Göndermek İçin Kurye İsteyebilir Miyim?

Kargo gönderimi yapacaksanız ve gönderi yapacak olduğunuz paketi kendi imkanlarınız ile şubeye getiremiyor; ya da getirmeyi tercih etmiyorsanız, bu durumda kargo firmalarından adresinize kurye göndermesini talep edebilirsiniz. Bu hizmet ile yetkili kurye görevlisi söz konusu adrese gelmekte ve paketi sizden teslim almaktadır. Bu hizmette paket sizin ya da gönderen tarafından hazırlanabileceği gibi, rezervasyonlu olarak işlem yapmayı da tercih edebilirsiniz. Yanı kargoyu hazırlayan yine firma olabilir. Bununla beraber, kurye hizmetinde de gönderiniz konusunda yetkiliye net bir bilgi vermek durumunda olduğunuzu belirtelim. Aksi halde bu durumun suistimal edilebilir olması kaçınılmaz olacaktır.

Kurye isteğinde bulunurken bunu kargo firmalarının internet sitesinden yapabileceğiniz gibi, doğrudan söz konusu firmanın numarasını arayarak da böyle bir hizmeti alabilirsiniz.

UPS Kargo Hizmetleri Nelerdir?

UPS kargo, ülkemizde uzun zamandır hizmet veren kargo firmaları arasında yer almaktadır. Oldukça güvenilir olmasının yanı sıra özellikle kurumsal taşımacılık konusunda çok sayıda şirketin UPS’ye güvendiğini söylemek mümkündür. Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan firma, hem yurt içinde hem de yurt dışında taşımacılık hizmeti yapmaktadır. Kargo gönderim politikası Türkiye sınırları içerisinde faaliyet gösteren bütün kargo firmaları ile aynı olmakla beraber, UPS’nin birçok rakibine göre de çok daha profesyonel çalıştığını söylemek mümkündür. Kargo gönderimi yapmak için UPS firmasını takip ediyorsanız, size en yakın UPS şubesine gidebilir ve buradan destek alabilirsiniz. Yalnızca yurt içi ve yurt dışı gönderim değil, kurye hizmeti de firmanın size sunmuş olduğu servisler arasında yer almaktadır.

UPS kargo

Bunun yanı sıra nitelikli bir internet sitesi ile hizmet sağlamakta olan firmanın online müşteri hizmetleri bulunduğunu da es geçmeyelim. UPS kargo hizmetlerinden faydalanmak için burada bulunan hizmeti de kullanabilir, anlayamadığınız ve merak ettikleriniz ile ilgili sorular sorarak destek alabilirsiniz.

UPS Kargo Gönderimi Nasıl Yapılır?

Yakın zaman içerisinde ister yurt içinde, isterseniz de yurt dışında kargo gönderim planınız varsa, UPS bu konuda size yardımcı olabilecek firmalar arasında bulunmaktadır. Bu konuda son derece profesyonel çalışan firma, oldukça nitelikli bir ekip aracılığı ile hizmet vermektedir. UPS ile kargo gönderimi yapmak için, gönderim yapacağınız eşya ile beraber doğrudan en yakın UPS şubesine gelebilir ve burada yetkili arkadaşlardan yardım alabilirsiniz. Gönderi şubelerde paketlenmekte, daha sonra da gönderim yapacağınız yere doğru yola çıkmaktadır. Yurt içi ya da yurt dışı fark etmeksizin kargo gönderimlerinde, gönderen bilgilerinin tutulması ve bu bilgilerin saklanması esastır. Bu hem gönderenin, hem alıcının; hem de gönderinin güvenliğinin sağlanması için son derece önemli detaylar arasında yer almaktadır.

Aynı zamanda UPS kargo ile çalışacaksanız, internet sitesi üzerinden de gönderinizin ortalama ücreti ile ilgili bilgi sahibi olabilmeniz mümkündür. Yurt içinde ve yurt dışında ücretlendirmeler, tahmin edebileceğiniz üzere farklıdır. Bununla beraber, ücretlendirme paket başına yapılmaktadır. E-ticaret firması iseniz ve müşterilerinize gönderi sağlayacak aracı kargo firması arayışındaysanız, bu durumda UPS ile ticaret anlaşması yapabilmenizin mümkün olduğunu da belirtmekte fayda bulunuyor.

UPS’nin Türkiye İçindeki Şubeleri Nerededir?

UPS, Türkiye’de oldukça geniş bir ağa sahip olmak üzere hizmet vermektedir. Türkiye içerisinde birçok şubesi bulunan firma, 195 mağaza ile çalışmakta, önümüzdeki yıl itibari ile de büyümeye gitmeyi amaçlamaktadır. 81 ilin tamamında faaliyet gösteren UPS’nin merkezlerinin nerede bulunduğunu merak ediyorsanız, firmanın resmi internet sitesi olan www.ups.com adresine girebilir, burada sol tarafta bulunan menüde ‘Şubeler’ kısmını seçebilir ve bulunduğunuz yerdeki şubeleri taratabilirsiniz.

Daha sonra size en yakın şubeye giderek kargonuzu buradan gönderebilirsiniz. Bunun yanı sıra kargo gönderimi için adresi diğer bir UPS şubesi olarak da belirleyebilirsiniz. Pek çok kişi bu yöntemi tercih etmektedir.

UPS Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

UPS kargo takibi, UPS firması aracılığı ile bir yerden başka bir yere iletmiş olduğunuz gönderinin, nerede olduğunun takibini yapmaktır. Kargo firmaları, gönderinizin güvenliğini sağlamakla mükellef firmalardır. Sürekli olarak kargo bilgileriniz ile ilgili sizi bilgilendirmekte, kargonuzu almanız konusunda tam bir hizmet sağlamaktadırlar. UPS Kargo takibi yapmak isteyenler için bir sistem geliştiren ve kişilerin bu sistem aracılığı ile kargolarının nerede olduğunu görmelerine imkan sağlayan bir firmadır.

UPS ile çalışmayı tercih ettiyseniz, bir yerden bir yere kargo gönderimi yapıyorsanız, bu durumda firmanın internet sitesinde, ‘Kargo Gönderi Takibi‘ bölümünden, size verilen gerekli bilgileri girerek kargonuzun nerede olduğu ile ilgili bilgilere ulaşabilmeniz mümkündür. Kargonun ana merkezden çıkışı, uçakta olup olmadığı, söz konusu ile inip inmediği ve dağıtım ile ilgili bilgilerin tamamına internet sitesi üzerinden ulaşabilmek mümkündür. Size verilen kargo takip numarasını internet sitesinde bulunan ilgili bölüme yazdıktan sonra, size gönderinizin hangi aşamada olduğu ile ilgili net bilgi sağlanmaktadır. Gönderi alıcıya ulaşmışsa ‘Gönderi alıcıya ulaşmıştır’ seçeneği karşınıza çıkacaktır. UPS kargo takibi, hem alıcı hem de gönderen tarafından yapılabilmektedir. Bunun için kullanılması gereken tek unsur kargo takip numarası olacaktır. Göndermiş olduğunuz kargo, alıcıya ulaştığında; söz konusu alıcı kimlik bilgilerini yetkiliye ibraz ederek gönderiyi almaktadır. UPS kargo, sizin için hızlı bir hizmet sunmayı amaçlamaktadır. Şirket politikası olarak da sürekli gelişim göstermeyi hedeflemektedir. Ayrıca firmanın çalışan sayısı da her geçen gün yükselmekte, daha fazla ülkeye hizmet götürmektedir.

UPS, kargo hizmetleri konusunda oldukça bilinen, çoğu kişinin de tercih ettiği firmalar arasında yer almaktadır. Siz de bu firma ile çalışmayı tercih edebilir ve gönderinizin mümkün olduğunca hızlı bir şekilde söz konusu adrese gitmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum yapın