Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır? Kredi Notu Nasıl Doğrulanır?

Kredi notu, bankacılık üzerinden gerçekleştirilen işlemlerde kullanıcılara verilen bir puandır. Kredi Kayıt Bürosu’nun bankalar üzerinden elde ettiği bilgiler sonucunda ortaya çıkan kredi notu, bazı kriterlerden etkilenmektedir. Bu ölçütler ise kredi ve kredi kartı ödeme düzenliliği, kullanım yoğunluğu, borç miktarı olarak özetlenebilir. Kredi çekme ya da yeni bir kredi kartı alma gibi konularda kredi notu oldukça etkilidir. Bu nedenle kişilerin kredi notunu bilmesi banka ile olan aktivitelerinin hızlıca gerçekleşmesini mümkün hale getirir. Kredi notu öğrenmesinin ise ücretli ve ücretsiz birkaç yolu bulunmaktadır. Ücretli yöntemler genellikle KKB’nin verilerine dayanarak bilgilendirme yapar. Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme yöntemlerinin ise güvenilirliği sorgulanmaktadır.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Nasıl Gerçekleşir?

Ücretsiz kredi notu öğrenilebilecek merkezlerden arasında Turkcell, Avea ve Vodafone gibi telefon satan yerler bulunmaktadır. Telefon bayileri, taksitli cep telefonu sattıkları için kredi notlarını görebilir ve öğrenmenizi sağlayabilir. Telefon satan bayiler, zorunlu olarak kredi notunuzu findeks üzerinden sorgular ve kredi notu yüksek olanlara telefon satışı gerçekleştirir. Bu yöntem kredi notunun ücretsiz olarak öğrenilebilecek en güvenilir yöntem arasına yer alır. Ayrıca beyaz eşya satışı yapan diğer firmalardan da kredi notunuzu öğrenmeniz mümkündür. Kredi notunu ücretsiz olarak öğrenilmesini sağlayan bazı danışmanlık şirketlerine de internet üzerinden ulaşılabilmektedir. Ancak bu noktada sorgulama yapan kişinin ve kurumun güvenirliği oldukça önemlidir. Çünkü verilerin nereden elde edildiğinin şeffaflığı sorgulanmalıdır.

Kredi Notu Nasıl Doğrulanır?

Ücretsiz olarak elde ettiğiniz kredi notu bilgileri her zaman doğru olmayabilir. Bu noktada en doğru kredi notu öğrenilebilecek kurumların arasında Findeks gelmektedir. Kredi Kayıt Bürosu’nun bir kuruluşu olan Findeks üzerinden kredi notu makul bir ücret karşılığında öğrenilmektedir. Findeks’e SMS üzerinden başvuru yaptığınızda kredi notunuz cep telefonunuza gelmektedir. Ayrıca kredi başvurusunu yapacağınız sırada banka görevlisinden en doğru kredi notunu ücretsiz bir şekilde öğrenebilirsiniz. Müşterisi olduğunuz bankaya giderek kredi notu öğrenme talebinde bulunabilir ve işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Öte yandan bankaların internet bankacılığı üzerinden kredi notu öğrenme işlemi yapılmaktadır. Ancak mobil bankacılık üzerinden yapılan işlemlerde de bankalar belirli bir ücret talep etmektedir.

Yorum yapın