Türkiye’nin En Büyük Bankası! İş Bankası, Garanti Bankası ve Diğerleri!

Türkiye’nin En Büyük Bankası Hangisi?

Türkiye’nin en büyük bankası aslına bakılırsa tüm tüketiciler tarafından merak edilmektedir. İlk banka serüvenine 19. yüzyılın yarısında başlayıp İstanbul Bankası ile iflasın eşiğine gelen ülkemiz sonrasında gözlerini İş Bankası ile ekonomi dünyasına açtı. Bu denli zorlu süreçlerin ardından ekonomik anlamda dünya çapında ilerlemeler sürdüren Türkiye, beklentileri geride bırakan ve daima ileriyi gözleyen bir politika ile güncel bankalarını ortaya koydu. Bir devlet çatısı altında bulunan tüm bankalar önemlidir. Bir ülkenin bankalarının kasasında duran para kadar, bu bankaların ve önceki bankaların itibarı da çok büyük önem arz etmektedir. Türkiye çevresinde bulunan tüm bankalar ile büyük başarılar elde etmiş bir ülkedir. Aralıklı dönemlerde pürüzler çıksa bile şu anda ülkemizin menfaatlerini koruyacak birçok bankaya sahibiz. Türkiye’de ki en büyük banka hangisi sorusunu soranlar için cevap verelim. Ülkemiz sınırları içerisinde bulunan en büyük banka Ziraat Bankasıdır. Bu banka devlet ortaklığı ile ilerlediği için en büyük gücü elinde barındırır. Devlet işlerinin de finanse edilmesi noktasında Ziraat Bankası görevlidir.

Türkiye’nin 2. En Büyük Bankası: İş Bankası

Türkiye’nin bankaları arasında en büyük ikinci banka ise temellerini Cumhuriyet tarihine dayandıran köklü İş Bankasıdır. Bu banka da günümüz verilerine göre en büyük hisse ve maddi güç unsurlarını bünyesinde barındırır. İş Bankası ülkemizde 1.370 şubeyle hizmet sunan oldukça kapsamlı bir bankadır.

Türkiye’nin 3. En Büyük Bankası: Garanti Bankası

İş Bankası sonrasında sıralamaya girerek en büyük 3. banka olma unvanını kazanan sıradaki bankamız ise Garanti Bankası. Garanti Bankası da yine ülkemizde maddi olarak birçok emek bırakan, köklü bir kuruluş. 1946 yılında Ankara’da gözlerini açan Garanti Bankası, günümüzde milyarlarca Türk Lirasına karşılık gelen aktif büyüme hacmiyle ağızları açık bırakıyor.

Peki Diğer Bankalar Ne Durumda?

Türkiye banka sıralaması konusunda kalan 7 bankayı daha sizler için sıralayalım. Tüm bankalar arasında en büyük maddi ve potansif güce sahip olan bankalar burada yer alıyor.

  • Akbank
  • Halk Bankası
  • Yapı Kredi Bankası
  • Vakıf Bank
  • QNB Finansbank
  • Denizbank
  • Türk Eximbank

Yorum yapın