Türkiye Kredi Kartı İstatistikleri Ve Kredi Kartı Alışkanlıkları İle Şaşırtıyor!

Türkiye Kredi Kartı İstatistikleri Kaygı Verici!

Türkiye kredi kartı istatistikleri konusunda büyük bir araştırma yapıldı ve geçen seneye ait verilerle ülkemizin kredi kartı alışkanlıkları ortaya döküldü. Kredi kartı kullanıcılarının bir hayli arttığı günümüz ekonomi dünyasında, ülkemizde rakipleri aratmayan bir potansiyele sahip. Aslına bakılırsa bu değerlendirme ölçütünü sadece kredi kartıyla sınırlamak hiç de adil değil. Bu değerlendirme Türkiye genelinde yapılan tüm ödemeleri kapsayacak kadar geniş bir potansiyele sahip. Kredi kartlarından tutun da banka kartlarına varıncaya kadar POS cihazlarından geçirilen hemen her türlü ürünle yapılan ödemelerin istatistikleri burada yer alıyor. Geçtiğimiz seneye göre, kredi kartlarının kullanım oranı bir hayli artmış durumda. Kişi başına düşen kredi kartı sayısı ise çok daha ilginç verileri bizlere sunuyor. Türkiye ödeme istatistikleri konusunda yaptığımız araştırmanın sonuçlarını birkaç ana başlıkta derledik. İşte detaylar!

Kredi Kartı Sayısı 5 Milyon Arttı!

Türkiye’de ki kredi kartı sayısı birçok gelişme verisinden daha hızlı bir artış gösteriyor. Bu verilere göre kredi kartlarının artış grafikleri geçtiğimiz seneye göre 5 milyona yaklaşık bir farkla yukarıya doğru tırmandı. Günümüzde Türkiye Cumhuriyeti bünyesinde kayıtlı olan 62.4 Milyon kredi kartı bulunuyor. Kullanan kesime baktığınız zaman kişi başına düşen kredi kartı sayısının birden fazla olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Bu sayı geçtiğimiz yıllarda ise 58.8 milyon civarındaydı.

Banka Kartı Sayıları Dudak Uçuklatıyor!

Türkiye genelinde aktif olarak kullanılan 131.6 milyon banka kartı bulunuyor. Banka kartı sayısı noktasında oldukça yüksek bir sayıya sahibiz. Nüfusun geneline hakim olan bir sayıyla karşı karşıyayız da diyebiliriz. Banka kartı limit barındırmayan ve nakit hesabına bağlı olan bir veri olduğundan ötürü, insanlar maaş ve günlük kullanımda daha çok banka kartlarını tercih ediyor.

Ödemelerin %75’i Kartla Yapılıyor!

Türkiye’de yapılan ödeme sayısı içerisinde büyük çoğunluk banka veya kredi kartlarıyla yapılıyor. Bu ödemeler tabi ki resmi kaynaklara dayalı. Bu araştırma kapsamında olmayan alanlarda hesaba katıldığında tahmin ediyoruz ki fifti fifti bir sonuç ortaya çıkacaktır. Ayrıca istatistiklere göre; her yapılan 3 kartlı ödemenin biri banka kartıyla yapılıyor.  

Yorum yapın