Türk Telekom’un yeni sahibi bankalar olabilir

Türk Telekom’un yüzde 55’ine sahip Otaş şirketine kredi veren ve yaklaşık iki yıldır bu kredi alacaklarını tahsil edemeyen bankaların alacaklarına karşılık olarak Telekoma ortak olmaya karar verdikleri konuşuluyor.

Şirkete zarar vermeden bu işlemi tamamlamak isteyen bankalar Otaş ile anlaşarak firmanın devrini bu yöntem olmazsa şirketin iflasını isteyerek alacaklarını tahsil etme yolunu seçecekleri görülüyor.

Kredilerde en büyük paya sahip üç bankanın hükümet adına Ulaştırma Bakanlığı ile anlaştığı yakında hukuksal sürecin başlayabileceği konuşuluyor. Üç banka dışında Otaş’a kredi vermiş çok sayıda bankada bulunuyor. Bu bankalarla da görüşmeler başlamış.

Hürriyet Erdal Sağlam haberine göre anlaşma sağlanırsa Türk Telekom zarar görmeden Otaş bankaların olabilir. Bankaların verdikleri kredilere karşılık rehin olarak Telekom hisseleri bulunuyor.

Otaş, Öger Telekom’a bağlı ve Türk Telekom’da yüzde 55 paya sahip. 2013 yılında 29 bankadan toplam 4.7 milyar dolarlık kredi kullandı.

Kredi veren bankalar 1.5 milyar dolar Akbank, yaklaşık 1 milyar dolar Garanti Bankası ve 500 milyon dolar İş Bankası olarak sıralanıyor. 1.7 milyar dolar kredi ise 26 bankaya ait.

Alacaklı bankalar 2016 yılından bu yana, anapara ve faizler dahil, hiçbir alacak tahsilatı yapamadı.

Yorum yapın