TL Neden Değer Kaybediyor?

Son dönemin en çok değer kaybeden para birimleri arasında Türk Lirası yer alıyor. İthalat payının oldukça yüksek olduğu bir ülkede dövize karşı değer kaybı yaşanması, ekonomik açıdan dengelerin değişmesine de neden olmaya başlamış durumda. Dövizin geri dönüşü ile beraber, gelişmekte olan ülkelerin tamamında değer kaybı yaşanırken; özellikle Türk Lirası açısından yüksek düzeyde kayıp görülmektedir. TL neden değer kaybediyor? sorusu, tek bir şarta bağlı olarak gerçekleşmediğinden dolayı, tek değişken üzerinden de cevaplandırılamaz durumdadır.

TL Neden Değer Kaybediyor, Değer Kaybını Tetikleyen Unsurlar Neler?

Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybı yaşamasının en büyük nedenlerinin başında siyasi riskler geliyor. Siyasi açıdan yaşanan riskler dolayısıyla TL’de düşüş önlenemez şekilde devam eden bir seyre sahip. Küresel çapta Türkiye algısının değişkenlik göstermesi nedeniyle, TL’ye bakış açısı da tamamen farklı bir düzeye gelmektedir.

AB ve ABD ile yaşanan sorunlar da TL’nin değer kaybının en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Dövizin değer kazanırken TL’nin değer kaybetmesinin en önemli unsurları arasında yer alan faktörlerden olan AB ve ABD’yle olan siyasi ilişkiler uzun vadeli olarak değer kaybını gösteren unsurlar arasında sıralanıyor.

Devam etmekte olan OHAL, TL’ye olan güvenin düşmesindeki kritik faktörlerden biri konumundadır. OHAL sürecinin devam etmesi nedeniyle, Türkiye ve Türk Lirası’nın değer kaybının sürekli olarak devam etmesinin önünde engelleyici faktörün bulunmaması, TL’nin değişimini açıklayan nedenlerden biri.

Enflasyon seviyesinin artış göstermesi, Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybının bir diğer önemli nedeni olarak sıralanıyor. Enflasyon seviyesinin yükselişini tetikleyici unsurlar nedeniyle yaşanan değer kaybı dikkat çekiyor.

2018’de TL Ne Kadar Değer Kaybetti?

2018 yılının başlangıcında Türk Lirası, 3.75 USD ve 4.54 EUR seviyesinde işlem görüyordu. Dövize karşı yaşanan TL değer kaybı %3.70 olarak seyrediyor. Yaşanan değer kaybının beraberinde getirdiği sorunların aşılabilmesine yönelik olarak kemer sıkma politikalarının gerçekleştirilmesi beklenirken, faiz artırımına yönelik adımların atılması beklentisi de mevcut. En kırılgan para birimlerinden biri olara kabul gören TL, küresel çapta yaşadığı değer kaybıyla beraber ekonominin gidişatında da belirleyici etkenlerden biri konumunda değerlendiriliyor.

Yorum yapın