Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur? Arabaya El Konulur Mu?

Taşıt kredisi ödenmezse ne olur? sorusunu soracak kadar kötü durumdaysanız, sizleri ilk olarak sakin olmaya davet ediyoruz. Bin bir hayal ile alınan kredi borcuyla birlikte kapımızın önünde duran arabalar, bizlere sağladıkları borç yükü nedeniyle bir gün geldiğinde satılmak zorunda kalabilir. Bankalar, taşıt almak üzere kendilerine başvuran müşterilerine belli şartlar altında krediler sağlamaktadır. Taşıt kredisi ödenmezse banka ne yapar? sorusunu banka size henüz kredi vermeden önce kendisine sorar. Bu nedenle de krediyle alınan tüm araçlarda “kredi tamamen ödeninceye kadar” ipotek bulunmaktadır. Yani borcunuz dolayısıyla, arabanın tüm ekonomik kullanım hakkı banka tarafına aittir. Bu yasalarla sabitlenmiştir. Eğer araç almak için çektiğiniz krediyi ödeyemiyorsanız, 3 ihtarlık bir süreç sizi bekliyor demektir. Bu gibi bir durumda arabayı kazalardan muhafaza edin ve bankanın süreci ilerletmesini bekleyin. Araç kredisinin ödenmemesi durumu ortalama 4 ay boyunca üst üste olacak şekilde devam ederse, banka aracınızı sizden alarak satma kararı verecektir.

Taşıt Kredisi Ödenmezse, Araba Ne Zaman Satılır?

Taşıt kredisi ödenmezse taşıt kredisinin kullanım haklarından dolayı satın alınan araç banka tarafına verilmek zorundadır. Eğer 2 ay üst üste, aldığınız araçtan dolayı çekilen kredi taksitini ödemezseniz bu durumda banka site ihtar çekecektir. İhtar yasal uyarı anlamına gelir ve Noter aracılığıyla gönderilir. Yarın bir gün banka arabanızı satarken, biz bu adama ikaz ettik bizi dinlemedi demek için kendisini ve parasını yasal güvence altına alır. Taşıt kredisi ödenmeyince 2 aylık sürede ilk ihtar gelir. Bir ay içerisinde tekrar ödeme yapmazsanız bu durumda 2. ihtar gelecektir. Burada iki seçenek size sunulur:

  • Daha önce taşıt kredisinden taksit ödediyseniz kredinin kalanı,
  • Hiç taksit ödenmemişse kredinin tamamı sizden istenir.

Ödenmezse dosyanız bankanın hukuk bürosu aracılığıyla avukata verilir.

Taşıt Kredisi Ödenmezse Arabaya Ne Olur?

Taşıt kredisinin ödenmemesi durumunda 4 aylık bir süre üst üste geldiyse, avukat sizinle iletişime geçecek ve bankanın ipotek haklarını kullanarak sizden arabayı satış maksadıyla alacaktır. Sonrasında araba satılır. Kredi borcu, dosya masrafları, gecikme faizi, diğer masraflar ve son olarak avukat masrafı satış bedelinden düşülür. Üç beş kuruş kalırsa size verilir ancak bankalar zaten malı ölü fiyatına sattığı için size oek bir şey kalmayacaktır.

Yorum yapın