Tasarruf Yapmanın Önemli Kuralları! Önemli Tasarruf Yöntemleri!

Tasarruf Yapmanın Önemli Kuralları

Finansal açıdan ne kazanıyor olursanız olun, onu kontrol etmek için her zaman dikkatli davranmanız gerekir. Bazen tek gerekli olan şey, doğru yönde tasarruflu hareket etmektir. Ancak çoğu şeyde olduğu gibi bu ilk adımın nereden atılması gerektiği işin en zor kısmıdır. Bundan dolayı tasarruf yapmanın önemli kuralları nı sizler için araştırdık. Bu taktikler tek başına tasarruflu olmanızı sağlamaz. Ancak birden fazla kuralı uygulamaya dikkat ederseniz, tasarruflu olmanın rahatlığını yaşarsınız. Hepsi birbirinden basit yöntemler olsa da, bunları hayatınıza geçirmek zaman alabilir. Bunun içinde önemli olan asla pes etmemek.

Kullanılmayan Elektrikli Aletleri Kapatmak

Hayatımızda büyük bir zaman dilimine sahip televizyonlarımız zaman zaman boş yere çalışmaktadır. Hatta öyle ki sabahtan gece yatıncaya kadar çalışan televizyon sayesinde elektrik faturalarında miktar yükselmektedir. Bunun için bakmadığınız zamanlarda kapatmak ya da televizyon izlemeyi en aza indirmek gerekir. Ayrıca TV’yi izlemediğimiz zamanlarda mutlaka fişini takılı bırakmayınız. Bunun gibi diğer elektrikli ev eşyalarınızı da fişten çekmeyi unutmayınız.(Bilgisayar, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın gibi.)

Teknolojik Aletlerinizin Modellerini Yükseltmeyin

Yaşamımızda büyük hızla adapte olduğumuz teknolojik eşyalardan biri de cep telefonlarıdır. Özellikle hastalık haline gelen ve her modeli deneme isteği olan insanlardan olduğunuz takdirde, tasarruf yapmanız imkansız hale gelir. Eğer ki cep telefonunuzu basit uygulamalar harici detaylı kullanmıyorsanız pahalı olanlardan vazgeçin. Aynı şekilde diğer teknolojik aletlerinizi alırken de bu noktaya dikkat ediniz. Özellik olarak kullanmayacağınız bazı ürünlere boş yere fazla para vermeyiniz.

Paranızın Her Ay Muhasebesini Tutmak

Maaşınızın ve kazancınızın her ay mutlaka bir hesabını yapınız. Ev içi harcamalarına, özel harcamalara, arabaya, çocuklara, alışverişe, pazara, markete gibi nereye ne harcadığınız konusunda ay sonu hesap yaparak, kazancınızın en çok nereye harcandığını tespit ediniz. Böylece hangi konuda tasarruf yapmanız gerektiğini ailenizle konuşup karar alabilirsiniz.

Birikim Hesabı Açmak, Yatırım Yapmak ya da Biriktirmek

Genelde ödememiz yoksa ya da herhangi bir yere borcumuz bulunmuyorsa para harcaması daha kolay olur. Bunun içinde tasarruf amaçlı yatırım yapabilir, ödemek için bazı yatırımlık şeyler alabilir (altın gibi) ya da banka hesabı açıp, her ay düzenli bir miktar para yatırabiliriz. Bunun dışında özellikle açılması zor olan kumbaralar satılmaktadır. Onlardan alarak uzun bir müddet para biriktirip ihtiyacınız olduğunda açtırabilirsiniz.

Bunun dışında diğer tasarruf yapmanın yöntemlerini maddeler halinde yazalım:

Tasarruf Yapmanın Önemli Kuralları

 1. Gereksiz yanan ışıkları kapatmak.
 2. Faturaları gözden geçirmek ve diğer aya daha tasarruflu kullanmak.
 3. Alışverişe sık çıkmamak.
 4. Marketlerin indirimli ürünlerini takip etmek.
 5. Alacağımız eşyaların hangi mağazalardan daha uygun fiyatlı olduğunu araştırmak
 6. Ürünleri alırken fiyat kontrolü yapmak.
 7. Sık sık restoranda yemek yerine evden kendi yiyeceğimizi hazırlamak.
 8. Arada gideceğimiz yer çok uzak değilse yürümeyi tercih etmek.
 9. Çocukların beslenmesini evde hazırlamak.
 10. Evde pişirilecek olan yemeklerin listesini yapmak ve yiyecek alışverişini market yerine, pazardan yapmaya çalışmak.
 11. Çok fazla paketli, abur çubur tarzı yiyecekleri almamak

Yorum yapın