Devletten Yeni Doğum Yapan Anneye Süt Parası Yardımı

Süt Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Süt parası günümüzde doğum yapan kadınlara verilen devlet kaynaklı sosyal haklar arasında yer almaktadır. Bu ödenek sayesinde, henüz yeni doğum yapan birisi doğum sonrası masraflarını karşılama fırsatına sahip olabilmektedir. Tek seferlik bir ödemedir. 5510 sayılı kanun içerisinde yer alan, a ve b kısımlarına göre bağlı olan kişilerin farklı koşullar altında alabileceği koşulsuz ve karşılıksız bir yardımdır. Emzirme parası resmiyetteki adıdır. Süt parasını;

  • Sağlıklı ve yaşayan çocuğun annesi doğum öncesinden itibaren 4A veya 4B kapsamında 120 günlük sigorta sahibiyse alabilir.
  • Sağlıklı ve yaşayan çocuğun babası, annesinin sigortasız olması durumunda yine aynı şartlar altında her sigorta türünde 120 günlük pirim sahibiyse alabilir.

Bu sigorta süresinin son 15 ay içerisinde sahip olunması gerekmektedir. Her çocuk için alınabilen bu para, kişilerin resmi nikahlı olması ve sonrasında doğum olması şartıyla verilmektedir.

Süt Parası Kaç TL? Bu Para Ne Zaman Alınır?

Süt parasının miktarı tamamen yıllık giderlere ve enflasyon oranlarına bağlı olarak belirlenmektedir. Bu süreçte, süt parası zammı ile birlikte son dönemlerde ödemesi yapılan süt parasının miktarı 149 TL olmuştur. Bu parayı almaya hak kazanmış kişilerin, 5 sene içerisinde aşağıda anlatacağımız şekilde parasını çekmesi gerekir. 5 seneyi geçen tahsilat sürelerinde, kişimim sahip olduğu doğum parası hakkı ortadan kalkar.

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Süt Parası Nereden Çekilir?

Ortalama 20 gün süren süt parasına başvuru süreci, Sosyal Güvenlik Müdürlükleri üzerinden yapılmaktadır. Bazı şartları taşıyan (bu şartlar çalışan tarafından bilinir.) bayanlar, bu ödeneği iş yerlerinden de alabilirler. Süt parası alma dilekçesi orada sizlere verilecektir. Onu doldurun, kendi kimliğiniz ve çocuğunuzun kimliği ile başvuruda bulunun. Süt parasını sorgulama işlemi için E-Devlet üzerinden “Sosyal Yardım Sorgulama” kısmına gitmeniz yeterlidir. Süt parasını çekmek için de ilk olarak ilgili başvuru kaynağı olan SGK şubesinden bilgi alın. Genellikle Süt Parası Ziraat Bankasına yatırılır. Herhangi bir şubeye kimliğinizle giderek, süt parasının tahsilatı işlemini vezneden yapabilirsiniz. Ödemeler ayın 8. günü ile 14. günü arasında yapılmaktadır.

Yorum yapın