Sürat Kargo Takip İşlemleri Ve Sürat Kargo Teslimatı

İnsanlar günlük hayatlarında, çevresinde bulunan yakınlarına bir şeyler göndermek istemektedir. Göndermek istedikleri şeyler bazen gıda, hediyelik eşya ya da önemli belgeler olabilmektedir. Hatta nakit para bile bunlara dahildir. Ancak nakit para, bankalar üzerinden gönderilirken; özel belgeler ya da bazı eşyalar kargo şirketleri ile gönderilmektedir. Kargo şirketleri, dünya üzerinde uzun yıllardan beri hizmet veren bir iş sektörüdür. Kişilerin, kurumların ya da kuruluşların talep ettikleri adreslere taşımacılık işlemi gerçekleştirmektedir. Bu taşıma süreçlerinde pek çok eşyalar taşınabilmektedir. Yalnızca büyük eşya olarak nitelendirilen ev eşyaları, kargo şirketleri tarafından taşınmamaktadır. Çünkü kargo şirketlerinin, taşımacılık hususunda bazı kuralları ve yönetmelikleri bulunmaktadır.

Kargo şirketleri arasında ülkemizde oldukça büyük bir paya sahip olan Sürat Kargo, pek çok kargo şirketi gibi büyük bir müşteri kitlesine hizmet vermektedir. Türkiye’de her ilde en az 1 şubesi bulunan bu şirket, uzun yıllardan beri ülkemizde hizmet veren kargo şirketleri arasında yer almaktadır. Sahip oldukları iyi yönde unvan ve binlerce personeli ile sürekli çalışma halindedir. Şubeler üzerinden yapılan görüşmeler sonucunda kişiler, göndermek istedikleri nesneleri kargo şirketlerine teslim etmektedir.

Teslim edilen nesne ise, uygun bir şekilde paketlenir ve teslim edileceği gün, gönderilecek yerin uzaklığına göre belirlenir. Ardından kargo, gönderilmeye hazır bir hale getirilerek, taşıma yöntemi seçilmektedir. Kargo şirketleri; kargo uçakları, binek ve ticari araçlar ile taşımalar gerçekleştirmektedir. Alıcının bulunduğu konum, göndericinin bulunduğu mesafeye uzaksa, bu kargolar uçak vasıtasıyla gönderilmektedir. Bunun sebebi ise, kişilerin teslim süresinin uzun olmaması ve güvenli bir şekilde taşınması gerekliliğidir. Özellikle uzun mesafeler kapsamında gönderilen kargoların teslimat süresi, kargo yoğunluğuna ve hava şartlarının değişkenliğine göre farklılık göstermektedir.

Sürat Kargo Ulaşım Yolları

Kargo şirketleri müşterilerinin kargolarını pek çok yöntemle taşımakla beraber bunlara güven içerisinde yapmak zorundadır. Bunun sebebi ise müşterilerin bazen kırılabilecek eşyaları da kargo yöntemi ile göndermesidir. Kırılabilecek eşyalar arasında; bardaklar, tabaklar, kıymetli eşyalar gibi pek çok ürün yer alabilmektedir. Bunların yanı sıra porselen gibi nesneler de kırılabilecek eşya kategorisinde bulunduğundan, kargo personellerinin teslimat sürecinde oldukça dikkatli olması ve kargoların araçları yüklenmesi esnasında fevri davranmaması gerekmektedir. Bu süreçte personeller kargo paketlerinin yüklemesini yapmakta ve kargo aracı alıcının bulunduğu noktaya erişim sağlamaktadır. Bu süreçte havayolu ya da karayolu kullanılmaktadır.

Havayolu ulaşımları genellikle uzun mesafelerde bulunan alıcıların adreslerine teslimatı daha hızlı bir şekilde yapabilmek için kullanılmaktadır. Karayolu ise ulaşım sağlanabilecek ve en az iki gün içerisinde teslim edilecek kargoların teslimatında kullanılmaktadır. Karayolu üzerinden yapılan teslimatlar da genellikle ticari ve binek araçlar kullanılmaktadır. Bu araçlar kapasite bakımından büyük ve sürat konusunda yeterli bir seviyede olmaktadır. Ticari araç olarak değerlendirilen kamyonetler genellikle büyük bir bagaj hacmine sahip olur ve bulunulan noktada birden fazla kargo teslimatı yapılacaksa bu araçlar kullanılmaktadır. Binek araçlar ise genellikle “pikap” tarzında olup bagaj hacmi yüksek olmaktadır. Bu sayede personeller bu araçlar vasıtasıyla teslimatları gerçekleştirmektedir. Müşteri kargo yolu ile göndermek istediği ürünü kendisi de paketleyebilmektedir. Bunun yanı sıra kargo ofisinde müşterinin göndermek istediği ürün yine paketlenebilmektedir. Bu işlemde genellikle koliler ve koli bantları kullanılmaktadır.

Sürat Kargo Takip ve Teslim İşlemleri

Ayrıca Sürat Kargo’nun sahip olduğu özel ambalajlar da ve paketleme için kullanılmaktadır. Paketleme işlemi gönderilecek ürünün türüne göre değişmektedir. Önemli bir evrak gönderilmesi için genellikle ambalaj kağıdı kullanılmaktadır. Ambalaj kağıdı, belgenin dışını tamamen sarılmakta ve zarar görmesini engellemektedir. Kırılacak eşya ya da büyük ürünlerin kargo yolu ile gönderilmesi için de genellikle karton koliler kullanılmaktadır. Koliler yapısı gereği serttir ve büyük darbelere maruz kalmadıkça taşınması kolaydır. Bu sayede müşterinin sahip olduğu kargo, herhangi bir hasara maruz kalmadan alıcıya teslim edilmektedir. Kişinin iletişim bilgileri, göndericinin adı soyadı ve adres bilgileri kargo yolu ile gönderilen paketin üzerine etiket vasıtası ile yapıştırılır ve tüm bilgiler kargo paketinin üzerinde yer alır. Teslimat gerçekleştikten sonra alıcı dilerse evinden dilerse de en yakın Sürat Kargo bürosundan kendisine gönderilen kargo paketini teslim alabilmektedir.

Bu süreç için T.C. kimliğine ihtiyaç duymaktadır. Bunun sebebi ise kargoyu teslim alacak kişinin kimliğinin tespit edilmesidir. Bu süreçte kişi kendisine gönderilen kargo paketini ofisten teslim almakta ve kargo işlemi tamamlanmaktadır.

Kargo ile teslimat sürecinde şirketlerin kabul etmediği bazı hususlar yer almaktadır. Canlıların ya da nakit paranın kargo şirketi vasıtasıyla gönderilmesi tamamen yasaktır. Olası durumlarda nakit paranın kaybolması ya da yanlış yere teslim edilmesi ile oluşabilecek sorunlar kötü sonuçlara yol açabilmektedir.

Sürat Kargo takip

Sürat Kargo Takip Sistemi Nasıl İşlemektedir?

Sürat Kargo ülkemizde oldukça köklü kargo şirketleri arasında yer almaktadır. Bu kargo şirketi yaklaşık 15 yıllık bir geçmişe sahip olmakta ve halen ülkemizde hizmet vermeye devam etmektedir. Teknolojinin ilerlemesi ile kargo şirketlerinin de sahip olduğu sistemlerde bazı değişiklikler görülmektedir. Bunların arasında en kullanışlı olanı ise Sürat Kargo takip sistemidir. Bu takip sistemi sayesinde kargo gönderen müşteriler, kargonun nerede olduğu hakkında detaylı bilgiler edinebilmektedir. Bu sayede hem gönderici hem de alıcı kişi kargonun yerini görebilmekte ve tahmini varış zamanını öğrenebilmektedir. Bunun yanı sıra müşteriler kargolarının kayıp durumunda da detaylı bilgileri ulaşabilmektedir.

Yanlış teslimat ya da kayıp durumlarında kargo şirketi kişiye ulaşmakta ve gönderilen kargo hakkında detaylı bir bilgi talep etmektedir. Edinilen bilgiler doğrultusunda kargo şirketini sahip olduğu kuryeler soruşturulur ve o kargonun hangi kurye tarafından teslimatının yapıldığı tespit edilir. Ardından Sürat Kargo’nun sahip olduğu araç takip sistemi üzerinden kargonun nerede olduğu hakkında daha da detaylı bir bilgi edilmektedir. Olası trafik kazaları ya da hava şartlarına bağlı oluşan kazalar doğrultusunda kargolar beklenilen daha uzun bir sürede teslim edilebilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için kuryeler genellikle hava şartlarını takip etmekte ve trafik yoğunluğu hakkında bilgi edinmektedir. Bu sayede kuryeler teslimat yolculuğuna çıkmadan önce ön bilgiye sahip olmakta ve ulaşım rotalarını daha kolay bir şekilde çizmektedir.

Sürat Kargo Takip Sistemi Nasıl Çalışır?

Bazı durumlarda trafik yoğunluğuna bağlı olarak teslimat süresi uzamaktadır. Bu duruma bağlı olarak kuryeler daha farklı bir rota oluşturmaktadır. Ulaşım süreçlerinde kuryeler genellikle çevre yollarını kullanmakta ve teslim süresini oldukça kısaltmaktadır. Ancak araba vapurlarının bulunduğu limanlarda tıkanıklık oluşabilmektedir. Bunun için ise kuryeler daha farklı bir yol tercih etmekte ve olan teslimat süresi uzamaktadır.

Olağan trafik sıkışıklığından dolayı vakit kaybetmemek için kuryeler daha farklı bir yol tercih etmekte ve gerektiğinde daha uzun sürede teslimatı gerçekleştirmektedir. Ancak bu gibi durumlarda kuryeler merkez ile iletişime geçer ve durumu izah etmektedir. Merkezden gelen bildiri sonrasında gönderici kişiye detaylı bilgiler aktarılır ve teslimatın olan süreçten daha uzun bir sürede teslim edeceği bilgisi müşteriye verilir. Bu bilgiyi aynı zamanda alıcı da teslim almaktadır. Bu süreçte alıcıların ve gönderilerin sabırlı olması gerekmektedir. Sürecin uzamasına bağlı olarak, müşteriler Sürat Kargo takip sistemi üzerinden, düzenli bir şekilde takip gerçekleştirebilmektedir. Bu takipler doğrultusunda müşteri, günlük ya da saatlik olarak kargonun bulunduğu konumu saptayabilmektedir.

Sürat Kargo ile Kargo Nasıl Gönderilir?

Sürat Kargo üzerinden müşteriler, kargo gönderebilmek için öncelikle kimliklerini yanlarında bulundurmalıdır. Çünkü kimlik doğrultusunda işlemler yapılmakta ve kargo içeriği gözlemlenmektedir. Kişinin kargo gönderebilmesi için, bir kargo ürünü oluşturması ve Sürat Kargo ofislerine başvurması gerekmektedir. Ofiste bulunan personeller tarafından müşteriye bir form verilir. Bu formda kişinin adres bilgileri, ismi ve soy ismi, iletişim bilgileri, alıcının adres bilgisi, alıcının adı ve soyadı, alıcının iletişim bilgileri ve imza bölümleri bulunmaktadır. Kargoyu gönderecek kişinin bu bilgileri doldurması gereklidir. Bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulduktan sonra, kargo ile gönderilecek ürünün paketlenme sürecine geçilir. Ürünün cinsine göre paket kullanılmakta ve herhangi bir şekilde hasara maruz kalmaması için özel olarak paketleme işlemi gerçekleştirilir.

Paketleme işleminde süngerler, karton koliler, koli bantları kullanılmaktadır. Bunların kullanılması için, taşınacak ürünün kırılacak bir eşya olması gerekmektedir. Ancak müşterinin talebi doğrultusunda bu tip malzemeler ile kargonun daha fazla güvence altına alınması sağlanabilmektedir. Bu işlemlerin tamamı müşterinin önünde gerçekleştirilmektedir. Bu sayede müşterinin güveni daha da artmaktadır. Paketleme işlemi tamamlanan kargo, gönderilmeye hazır hale gelmektedir. Kargo işlemi için ödeme seçenekleri belirlenir. Ödeme sürecinde bazen gönderici bazen de alıcı ödeme yapmaktadır. Gönderici, ödemeyi o anda yapmakta ve kargo, araca yüklenmektedir. Eğer “karşı ödeme” yolu ile ödeme yapılacaksa kargo hazırlandıktan sonra araca yüklenir ve teslim alan kişi, kargosuna sahip olduktan sonra ödeme gerçekleştirir.

Kargo Hangi Yollarla Ulaşır?

Kargoların iletilmesi sürecinde genellikle karayolu tercih edilmektedir. Aynı noktada ya da rota üzerinde yer alan kargo adresleri, kurye tarafından saptanır ve dağıtım işlemi başlar. Dağıtım sürecinde kuryeler, en yakın noktadan ne uzak noktaya doğru dağıtım işlemi yapmaktadır. Ancak öncelikli olan kargolarda durum daha farklıdır. Bozulabilir gıdaların teslimatı için daha hızlı bir süreç gerektiğinden, kuryeler kargo tiplerine göre bir listeleme yapmaktadır. Listeleme sonucunda öncelikli olan kargolar belirlenir ve teslimat süreci başlar. Teslimatlarda kullanılan yollar genellikle çevre yolları olmaktadır.

Çevre yolları genel olarak akışkan bir trafik yapısına sahip olduğundan, duraksama yapılmamakta ve varış noktasına oldukça hızlı bir şekilde ulaşılmaktadır. Şehirlerarası teslimatlarda bu yolların kullanılması zorunludur. Bunun sebebi ise şehir içi yollardan ulaşım süresinin oldukça uzun olmasıdır. Şehir içi teslimatlarda merkezde yer alan yollar kullanılır ve ortalama dakika içerisinde adrese ulaşım sağlanır. Adreste bulunamayan alıcıya bir tebligat kağıdı bırakılır ve kargonun kendisi alıcıya en yakın Sürat Kargo şubesine bırakılır. Alıcı sonrasında şubeden kargosunu alabilmektedir. Şehir dışı teslimatlarda genellikle alıcıya erişim sağlanmaktadır. Çünkü erişimin yapılması için alıcı aranmakta ve evde olup olmadığı sorulur. Alınan cevaba göre adrese en yakın Sürat Kargo şubesine göndericinin gönderdiği ürün bırakılır. Alıcı dilediği zaman bu şubeye giderek kargosunu teslim alabilmektedir.

Sürat Kargo takip

Sürat Kargo Taşıyıcıları Ne Kadar Mola Yapar?

Teslimat süreçlerinde kuryelerin de bazı molaları gerçekleşmektedir. Özellikle uzun seyahatler sonucunda kuryeler yorulmakta ve Sürat Kargo şubelerinde kısa molalar vermektedir. Bu oldukça doğal bir durum olduğundan, plan çerçevesinde kullanılan sürelerdir. Bu sürelerin hesaplanması doğrultusunda kişilerin kargoları teslim edilir. Herhangi bir personelden durmaksızın araç kullanması beklenmemelidir. Yapılan molalar genellikle dinlenme ve yakıt alma üzerinedir. Araçların sahip oldukları yakıt depoları tam haldeyken seyahatler gerçekleştirilir ve depo tamamen boşalana kadar seyahat sürdürülür. Ancak depo boşaldığında kuryenin yakıt alması oldukça normal bir durum olduğundan, bu süreçlerde dinlenmeler yapılır.

Müşteriler, kargoların teslimatı sürecinde etkin bir şekilde Sürat Kargo takip sistemini kullanabilmektedir. Bu takip sistemine, Sürat Kargo’nun internet sitesi üzerinden erişim sağlanabilmektedir. Kişiler siteye giriş yaparak, mevcut kargo numaraları ile giriş yaparlar ve bu numara üzerinden kargoların listeleri ile karşılaşılmaktadır. Numarası belirtilen kargo, listede renkli bir şekilde işaretlenmektedir. Bu işarete tıklandığında, kargonun konumu harita üzerinde gösterilir ve müşteri detaylı bilgilere ulaşabilmektedir.

Sürat Kargo Takip Sisteminin Faydaları

Sürat Kargo takip sisteminin, müşterilerine pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle teknolojinin gelişmesi ile pek çok yenilik kargo sektörüne de ulaşmıştır. Bu teknolojiler arasında kullanılan takip sistemi, hem araç sahibine hem de kargonun kendisine erişim sağlamaktadır. Bu sistem kapsamında, dünyanın herhangi bir ülkesinde olunsa da tüm bilgilere rahat bir şekilde ulaşılabilmektedir. Dünya çapında da büyük bir üne sahip olan bu kargo şirketi, yasal düzenlemeler doğrultusunda yurtdışına da kargo hizmeti vermektedir. Bu taşımalarda genelde karayolu ve havayolu tercih edilmektedir. Karayolu ile yapılan yurtdışı taşımalarında genelde komşu ülkelere teslimatlar yapılmaktadır. Seyahat edilecek süre oldukça uzun olduğundan komşu ülkelere teslimatın yapılması, yasal düzenlemeler doğrultusunda uygulanmaktadır. Havayolu ise dünyada bulunan tüm ülkelere hizmet vermektedir. Havayolu oldukça pratik bir taşıma süreci olduğundan, hem güvenli hem de hızlı bir taşımacılık hizmeti vermektedir.

Havayolu taşımacılığında, büyük kargo tipi uçaklar kullanılmaktadır. Bu uçakların ambarları oldukça geniş bir kapasiteye sahiptir ve teslimatların tamamını toplu bir şekilde yapmaktadır. Yurt içi uzun mesafelerde ya da yurtdışı uçuşlarda genellikle uçaklar kullanılır. Bunun sebebi ise teslimat sürecinin en kısa zamanda tamamlanmasıdır. Bu sayede müşteriler, diledikleri kargo paketlerine en hızlı şekilde sahip olmaktadır.

Ancak uçuşlar gerçekleştirilmeden önce pilotlar, hava şartlarını dikkatli bir şekilde incelemektedir. Olası bir türbülans ya da şiddetli rüzgar uçağın uçuş dengesini bozabilmekte ve büyük felaketlere yol açabilmektedir. Bunun için uçuş gerçekleştirecek pilotun, teslimat süreci yapacağı süredeki hava şartlarını incelemeli ve uçuşlarını buna göre yapmalıdır. Uçak ile yapılan teslimatlar için, tecrübeli pilotlar istihdam edilmektedir. Hem uçak personelinin can güvenliği, hem de kargo paketlerinin güvenliği açısından bu tercih uygulanmaktadır.

Sürat Kargo Takip Sistemi Nereden Kullanılabilir?

Sürat Kargo takip sistemi kapsamında, uygulamanın kullanılabileceği pek çok alternatif seçenek yer almaktadır. Bu seçeneklerin arasında mobil uygulamalar bulunmaktadır. Uygulama sağlayıcıları üzerinden akıllı telefona ya da tablete Sürat Kargo resmi uygulaması indirilmelidir. Ardından mevcut hesap ile sisteme giriş yapılmalıdır. Eğer bir hesap yoksa yeni hesap bu uygulama üzerinden açılabilmektedir. Bir hesaba sahip olmak, sistemin kullanımını oldukça kolaylaştırmaktadır. Mobil uygulama üzerinden oluşturulan hesap ile kargonun takibi yapılabilmektedir.

Uygulama üzerinde yer alan haritada, mavi ile işaretlenen nokta kargonun teslim edileceği aracı simgelemektedir. Bu nokta hareketli bir yapıya sahip olup, harita üzerinde yer değiştirmektedir. Bu durum kargo aracının hareket halinde olduğunu ve teslim edilecek istikamete hareket ettiğini göstermektedir. Harita üzerinde yer alan mavi şerit ise, kargo aracının istikametini göstermektedir. Yani araç, ulaşım sağlarken bu yol kanalını kullanmaktadır. Bunun yanı sıra kırmızı bir işaret bulunmaktadır. Kırmızı işaret ise teslim yapılacak adresin bulunduğu konumu belirtmektedir. Kırmızı nokta alıcının adresini simgelerken, turuncu nokta ise olağan durumda alıcı ile iletişim kurulamazsa en yakında bulunan Sürat Kargo şubesini temsil etmektedir. Alıcı evde yoksa ya da kurye alıcıya ulaşamazsa, kargo adrese en yakın Sürat Kargo ofisine emanet edilmektedir.

Yorum yapın