Sosyal Medya Banka Dolandırıcıları Kol Geziyor, Dikkat!

Kredi Kartı Dolandırıcıları Sosyal Medyada!

Sosyal medya banka dolandırıcıları günümüzün en büyük iletişim platformu olan sosyal medya servislerinde, en can alıcı noktaları hedef alarak insanları dolandırıyor. Son zamanların en acımasız kredi kartı dolandırıcılığı taktiği ise sosyal medya reklamlarından sağlanıyor. Özellikle Facebook gibi kullanıcı istatistiklerine bakıldığında yaş ortalaması yüksek olan sosyal medya ağlarını tercih eden kredi kartı dolandırıcıları, bu seferde kişilerin internet bankacılığı şifrelerine göz dikmiş durumdalar. Bu kişiler, Facebook gibi link paylaşımına olanak veren sosyal medya platformları üzerinden sahte siteler paylaşıyorlar. Uzaktan bakıldığında daha doğrusu tıklandığında ilgili bankanın internet bankacılığı sayfasıyla hiçbir fark barındırmayan bu sahte siteler, sizlerin sanki gerçek internet bankacılığı sitesini giriyormuş gibi giriş yapmanızı sağlıyor. Sizler burada bilgilerinizi girdikten hemen sonra, kurulan sistem ile internet bankacılığı dolandırıcılığı şebekesine bilgileriniz iletiliyor. Bu süreçte hemen her türlü işlemin yapılması an meselesi. Bu nedenle güvenli internet bankacılığı kullanımı ile alakalı detaylı bir liste hazırladık.

Sosyal Medya Banka Dolandırıcıları Kapanına Düşmeyin!

İnternet bankacılığı dolandırıcıları tarafından yenice uygulanmaya başlanan bu uygulama, hemen her kullanıcıyı ağına düşürebilecek potansiyele sahip. Bu dolandırıcılık yöntemlerine kanmamak ve bilgilerinizi güvende tutmak istiyorsanız aşağıda sizler için hazırladığımız güvenli internet bankacılığı kullanma sırları listemize dikkatlice göz atın.

  • Sosyal medya üzerinde yer alan, bankaların orijinal ve onaylanmış kullanıcı hesapları haricinde hiçbir ekonomi içeriğine tıklamayın. (Ekonomi haber siteleri hariç.)
  • Sosyal medya üzerinden paylaşılan hiçbir internet veya mobil bankacılık giriş linkine tıklamayın.
  • Sosyal medya üzerinden mobil ve internet bankacılığı girişi sonrasında 50 TL gibi bonus teklifleri sunan linklere tıklamayın.
  • Sosyal medya üzerinden herhangi bir link ile internet bankacılığı giriş sayfasına gitmeyin. Bankanızın orijinal ve resmî web sitesi üzerinden işlem yapın.

Dolandırıcı İnternet Bankacılığı Sitesine Giriş Yapmaya Çalıştıysanız?

Yanlış internet bankacılığı sitesi üzerinden bilgilerinizi girerek sisteme giriş yapmaya çalıştıysanız, hiç zaman kaybetmeden bankanıza ulaşmanız mantıklı olacaktır. Bankanıza ulaşarak dolandırıcı olarak itham edilen site bilgilerini paylaşmanız ve bilgilerinizi revize talebiyle güvence altına almanız yeterli olacaktır.

Yorum yapın