Sigortalı Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim?

Hayatta oluşabilecek zararlara karşı, zararları gidermek için bir güvence olan sigorta, her işverenin çalıştırdığı işçi için yapması zorunlu bir uygulamadır. Sigorta, oluşabilecek hastalık, kaza ve ileri ki yaşlarda emeklilik için büyük bir güvence sağlamaktadır. Sigortası yapılmadan çalıştırılan işçilerin hem geleceğinden çalınmakta, hem de bir kaza veya hastalık durumunda sağlığından da çalınmaktadır.

Devlet sigortasız işçi çalıştıran şirketlere yaptırımlar uygulamaktadır. Bu yaptırımlara rağmen, daha ucuz işçilik maliyeti açısından halen sigortasız işçi çalıştıran işyerleri mevcuttur. Şirketlerin işçiye sigorta yapmamasının başlıca sebebi, işçinin sigorta masrafını ödemeyerek daha fazla kar elde etme isteğidir.

Sigortalı Olup Olmadığımızı Nasıl Anlarız?

Çalışılan firma kurumsal bir firma değilse, sigorta konusunda birtakım şüphelere düşülebilir. Sigortalı olup olmadığımı nasıl öğrenirim gibi sorular kafayı karıştırıyorsa, sigortalı olup olmadığını öğrenmek için en yakın SGK’ya giderek birinci ağızdan öğrenilebilir. Bunun daha kolay bir yöntemi de var. E-Devlet sisteminden bu kolaylıkla öğrenilebilir. PTT’den alınacak olan E-Devlet şifresi ile ve TC kimlik numarası ile sisteme giriş yaptıktan sonra sigorta sorgulanabilir. Burada işverenin işçinin adına yatırdığı primler, alınan brüt ücret ve kaç gün sigortalı olunduğu kolaylıkla öğrenilebilir.

SSK’lı Çalışanlar Hizmet Dökümüne Nasıl Ulaşır?

Bir işyerinde çalışanlara, işverenleri tarafından sigorta yapılması zorunludur. Ancak, uygulamada bazen sigorta yapılmadan işçiler çalıştırılmaktadır. Bu durumda sigortasız çalıştırılan bu işçilerin hakları yenmektedir. Sigortalı olup olmadığını sorgulama işlemi için E-Devlet şifresine ve TC kimlik numarasına ihtiyaç vardır.

E-Devlet sistemine TC kimlik numarası ve şifre ile girenler 4A hizmet dökümü bölümünden sigorta girişinin yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirler. 4A hizmet dökümü, işçinin ne zamandır sigortalı olduğunu gösteren bir belge niteliğindedir. Bu bölümden ne kadar ücretten sigortanın gösterildiği ve ne kadar prim ödendiği görülebilir. Her ay sigorta kontrolü bu sayfadan yapılabilmektedir. İlk işbaşı tarihinden sonraki ilk ay içinde sigorta girişi bu bölümden görüntülenebilecektir. Emekli olabilmek için bu sayfadaki prim gün sayısı çok önemlidir.

Sigorta Sorgulama

E-Devlet sistemi üzerinden, devlet memurları, kendi iş yeri olanlar ve özel sektörde çalışanların sigorta sorgulamaları yapılabilmektedir. 4A, 4B ve 4C şeklinde sigorta tipleri ayrılmıştır. Sigortalı olup olmadığını öğrenmek isteyen kişi, özel sektörde çalışıyorsa 4A, bir iş yeri olup da kendi sigortasını kendisi ödüyorsa 4B, devlet memuru olarak çalışıyorsa 4C sigorta sorgulaması yapması gereklidir. Sigorta sorgulama işlemleri E-Devlet üzerinden yapılmalıdır. Farklı sitelerden yapılacak olan sorgulamalarda, kimlik bilgileri kötü niyetli kişilerin eline geçebilir. Bu nedenle E-devlet sistemi sorgulama işlemleri için en güvenilir platformdur.

Sigorta İle İlgili Önemli Noktalar

İşe yeni başlayanların sigortalarının aktif olması 15 günü bulmaktadır. Ancak, yeni işe girenler sigortalı olup olmadıklarını SGK’ya giderek ilk günden öğrenebilirler. Yapılan sorgulama işlemi esnasında sigorta durumu aktif değilse, sigortaya borç vardır demektir. 3 ay sigorta borcu ödenmediyse, borç ödendikten sonra, SGK’ya gidilerek sigorta aktif hale getirilmelidir. Herhangi bir hastalık durumunda sigortasız olanlar ilaç alamamaktadır. Bu nedenle sigorta sorgulama işlemleri sık sık yapılmalıdır. Belirli dönemlerde E-Devlet üzerinden sigorta sorgulaması yapılmalıdır. Eğer sigorta ödenmiyorsa SGK’ya giderek bildirimde bulunulması gereklidir.

Sigortam Ödenmemiş Ne Yapmalıyım?

E-Devlet sistemi üzerinden sigorta sorgulama işlemi yapıldığında sigortanın ödenmediği görünürse, işyerinin bağlı olduğu Sigorta Müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurmak gerekir. Bir işçi sigortasız çalıştırıldığını işten ayrıldıktan sonra anlayabilir. İşten ayrıldıktan sonra eğer sigorta yapılmamışsa, hizmetin geçtiği yılın sonundan başlayarak 5 yıl içinde iş mahkemesine başvurulabilir. Ayrıca, sigortasız çalıştırılanlar Alo 170 hattından işverenlerini şikâyet edebilirler. Bu durumda işverenlere idari para cezaları kesilir.

Yorum yapın