Sıfır Faizli Araç Kredisi Nasıl Alınır? Faizsiz Araç Kredisi Şartları Neler?

Sıfır faizli araç kredisi almak için neler yapmanız gerektiğini sizler için anlatıyoruz. İlk olarak bankaların kredi tutumlarını incelemek gerekir. Sıcak seçim gündeminde yer alan “kredi faizlerinin düşürülmesi” konusunda atılan adımlar, ne yazık ki halen kredi faizleri üzerinde etkilerini gösteremedi. Kısmen konut kredileri üzerinde esen düşük faiz rüzgarı, en azından şimdilik araç kredilerini bekleyenlerin yüzünü güldürmedi. Gerçi sıfır faizli araba kredisi arayanları etkileyen bir etkinin görülmesi neredeyse olanaksız. Hiçbir banka tarafınıza sıfır faizle kredi vermeyecektir. Bankalar tarafından lanse edilen kredilerde bankaların kazançları sabit tutulmaktadır. Banka çıkar hedeflerine tam olarak ulaşmadığı size kredi vermeyecektir. Kredi faizleri de bu neden yüzünden değişkenlik göstermektedir.

Güncel piyasa verilerine göre kâr oranını düşürmek istemeyen ve temel masraflarını karşılamak isteyen bankalar her krediye temel fiyatları baz alarak faiz uygulaması yapar ve verilen paranın geri ödenmesi durumunda üstüne ödenen faiz oranını kendi nakit para akışına dahil eder. Araba almak için sıfır faizli bir kredi arıyorsanız, bu durumda bankalardan ziyade araç odaklı finans kuruluşlarına odaklanmanız gerekmektedir. 0 faizli araba (taşıt) kredisi için araç markalarını takip etmeniz gerekmektedir. Günümüzde hemen her marka ve model için Türkiye temsilcisi olan holding yetkilileri sıfır faizli kredi olanağı sunmaktadır.

Bu sıfır faizli araç kredilerinden faydalanmak için az da olsa bir peşinat gereklidir. Birçok finans destek kredisinde araç tutarının bir kısmı nakit olarak alınmaktadır. Verilen peşinat riske edilerek ve araç üzerine tedbir konularak finans kuruluşu kendisini güvence altına almaktadır. Faizsiz araç kredisi için bir kenarda birikmiş paranızın olması gerekir. Unutmadan, faizsiz araç kredisi 0 araçlar için lanse edilen ve sağlanan kredilerdir. İkinci el araba almak istiyorsanız bu durumda herhangi bir finans kuruluşu sizlere sıfır faizle kredi sunmayacaktır.

Sıfır Faizli Araç Kredisi İçin Ne Kadar Peşinat Gerekir?

Sıfır faizle araba kredisi almak için markaların sizden almak isteyeceği peşinat miktarını tam anlamıyla, eksiksiz olarak temin etmeniz gerekmektedir. Bankalar sizler peşinat vermediği sürece, sıfır faizli araç kredisine onay vermeyecektir. Buna ek olarak bu kredilerden faydalanmak için gelir belgesi de yine kuruluşlar tarafından talep edilebilir. Bu sizlerin düzenli bir gelir sahibi olduğunuzu kanıtlamanız için gereklidir. Kredi çekerken, tarafınıza ait kredi notu ve geçmiş ekonomik hareketler de incelenecektir. Bu kredilerden faydalanmak için kredi sicilinizin sorunsuz olması gerekir. En ufak bir sorun bile markaların size kredi vermemesine neden olabilir. Bu şartları tam olarak karşılayan bir kişi, hiç şüphesiz hemen her marka temsilcisi bünyesinde yer alan otomobil finansman firmasından sıfır faizle araç kredisi alacaktır.

Bu kredilerin öncesinde talep edilen peşinat miktarı genellikle modele ve aracın ham fiyatına göre değişkenlik göstermektedir. Bu değişimin temel nedeni, araç pahalıysa firmanın kendisini garantiye alabilmesi için daha fazla ödenek talep etme çabasıdır. Model ve marka kalitesi yükseldikçe bu süreçte sizlerden talep edilen peşinat miktarı da büyük oranda artacaktır. İyi bir markanın kaliteli bir modelini almak istiyorsanız, ödeme gücünüze bağlı olarak aracı almadan 20.000 TL civarında bir peşin parayı bünyenizde barındırmanız gerekir. Eğer ilk adımda bu para için birikim yapmak istiyorsanız bunun üzerine 5.000 TL daha eklemenizi öneririz. Bu da sizlerin taksit güvencesi olur ve ödemekte zorlandığınız vade süreçlerinde oradan taksit tutarlarını çekerek eksiksiz olarak krediyi ödemeye devam edebilirsiniz. Sıfır faizli araç kredisi için önceden sunmanız gereken peşinat miktarı ortalama markalar için bu civarda yer alır. Çok daha pahalı araçlara ulaşmak istemeniz durumunda bu peşinat miktarı 50.000 TL civarına kadar çıkış yapmaktadır.

Faizsiz, Sıfır Faizle Araç Kredisini Hangi Araba Markaları Verir?

Faiz olmadan araç kredisi aslına bakılırsa hemen her otomobil firması tarafından verilmektedir. Ancak en uygun şartlar hangi firmalarda sunulur derseniz o zaman işler biraz değişiyor. Banka gibi çalışıp Türkiye marka temsilcileri tarafından oluşturulan kredi fonlarınca verilen bu kredilerde gerekli peşinatı ödeme gücünüz varsa hemen her türlü araca uygun faizli kredilerle satın alabilirsiniz. Ancak en uygun sıfır faizli araba kredisi aşağıdaki listede yer alan firmalar tarafından verilmektedir. İşte detaylı ve kolay sıfır faizli araç kredisi veren araba markaları:

  • Fiat
  • Citroen
  • Peugeot
  • Seat
  • Wolsvagen

Bu araba markaları piyasa verileri incelendiğinde en güncel sıfır faizli araba kredilerini sunmaktadır.Kısa süreli olarak açılan ve kapanan kampanyalar genellikle model odaklı olarak sunulmaktadır. Mesela geçmişte açılan bir kampanyada 20.000 TL peşinat ile, sıfır faizli sıfır Fiat Egea verilmişti. Bu şekilde modele odaklanan kampanyalar sunulmaktadır. Sıfır faizli araç kredisi içi finans kuruluşu sizlerden kefil isteyebilir. Buna ek olarak eğer araba değerinin yarısını aşan bir malınız varsa, işinin garanti altına almak ve araç üzerindeki ipotek halini kaldırmak için o malı ortaya koyabilirsiniz. Bazı markalar kasko zorunluluğu koyar ve bunu kendi bünyelerinde yaptırır.

Bu durumda normal fiyattan daha pahalı bir hizmet alabilirsiniz. Bu konuda yapılabilecek hiçbir unsur bulunmuyor. Genellikle bunların tamamını karınca duası misali sözleşme bünyesine dahil eden firmalar, bu gibi minimal masrafları zorunlu kılıyor. Araç almak için uygun zaman mı derseniz de, bu dönemde sıfır araba almamanızı öneriyoruz. Eylül ile Aralık ayları arasında oluşan ikinci el ve yeni model açığında markalar çok daha iyi krediler sunmaktadır. Ayrıca bu reklam edilen kredilere ek olarak, şubelerde özel krediler sunabilmektedir. Bu krediler hakkında bilgi almak ve hemen başvuru yapmak için ilgili araç firmasının şubesine gitmeniz yeterlidir.

Yorum yapın