Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bankalar, müşterilerinin kredi taleplerini belirli kriterlere göre değerlendirir ve ideal kredibiliteye sahip olanların başvurularına olumlu yanıt verir. Ancak sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar, birkaç banka ile sınırlıdır. Hatta sicili bozuk olanlar, ancak bir taşınabilir veya taşınamaz malı ipotek ettirerek kredi alabilirler. Bunun yanında sicili bozuk olup da aylık düzenli bir gelire sahip olanlar, kefil sunarak bazı bankalara kredi başvurusunda bulunabilirler.

Sicilim Bozuk Kredi Almak İstiyorum

Günümüzde çeşitli nedenlerden dolayı bankaya olan borçlarını ödeyemeyenlerin sayısı epey yükseldi. Kredi dönem borçları, kredi kartı borçları ve esnek hesap borçlarını belirlenen yasal ödeme süresi içerisinde ödeyemeyenler (90 gün) hakkında yasal işlem başlatılır. Bu işlemin sonucu olarak, kişinin banka sicili bozulur ve 5 yıl süreyle düzeltilemez. Ancak borçlarını tamamen ödeyip, 5 yıl süre boyunca herhangi bir ödeme problemi yaşamadıkları durumda, müşterilerin kredi sicili temizlenmiş olur. Ülkemizde ortalama 1 milyon vatandaşın kredi sicili bozuk durumdadır. Bu nedenle müşteriler “sicilim bozuk kredi almak istiyorum” şeklinde ifadeler kullanmakta ve bazı bankalar, özel durumlarda bu tür vatandaşlar için çeşitli kampanyalar sunabilmektedir.

Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar

Yukarıda bahsettiğimiz kredi sicilinin bozuk olması durumu, yasal takip işleminin bir sonucu olarak gerçekleşir. Dolayısıyla kredi sicilinin bozuk olması ile yasal takip durumu aynı şeyi ifade etmektedir. Bankaların güncel kredi kampanyaları incelendiğinde, birkaç bankanın yasal takipte olanlara kredi borcu yapılandırma hizmeti verdiğini görüyoruz. Bu bankalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Akbank
 • Aktifbank
 • Ziraat Bankası
 • QNB Finansbank
 • Garanti Bankası
 • TEB

Aktifbank Sicili Bozuk Olana Kredi

Aktifbank, yasal takipte olanlara ve kredi sicili bozuk olanlara büyük oranda olumlu yanıt vermektedir. Eğer yasal takipte olanlara kredi veren bankalar arasında kesin olan bankaya ulaşmak istiyorsanız, Aktifbank’ın resmi web sitesi aracılığı ile online başvurunuzu gerçekleştirebilir ve cevabınızı birkaç dakika içerisinde öğrenebilirsiniz. 20.000 TL’lik başvurunuzu 24 ay vade ile gerçekleştirdiğiniz durumda, aylık ödemeniz gereken tutar 1.179,42 TL ve toplam ödeme tutarı 28.356,08 TL olarak belirlenmiştir. Aylık faiz oranı ise %2,49’dur.

Kara Listede Olanlara Kredi İmkanı Tanıyan Bankalar

Kara liste, çeşitli nedenlerden dolayı bankaya olan borçlarını ödeyemeyenlerin; BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından sıralandığı bir listedir. Sürekli olarak güncellenir ve kredi sicilinde olduğu gibi  5 yılda bir yenilenir. Bu süre zarfında kredi almak durumunda kalırsanız, kara listede olanlara kredi imkanı tanıyan bankalar listesine göz atmalısınız. Kara listede olanların başvurularını olumlu değerlendirebilecek bankalar ise şu şekildedir:

 • Aktifbank
 • Türkiye İş Bankası
 • QNB Finansbank
 • Halkbank
 • ING Bank

Bu bankalara başvuruda bulunmak isteyenler, bankaların resmi web siteleri aracılığı ile işlemlerini gerçekleştirebilir. Şayet olumsuz yanıt alınırsa, banka şubelerine giderek; üzerinize kayıtlı bir ev/araba veya arazi gibi ipotek sunabileceğiniz envanterlerle birlikte, varsa bir kefil sunarak yeniden başvuruda bulunabilirsiniz. Burada banka görevlisinin de inisiyatifine bağlı olarak olumlu yanıt alma ihtimaliniz bulunmaktadır. Ancak gelir durumunuz ve sigortalı olup olmadığınız da değerlendirme sürecini doğrudan etkileyen faktörlerdendir.

Ziraat Bankası İcralık Olanlara Kredi

İcralık olanlara kredi veren bankalardan olan Ziraat Bankası, belirli şartları sağlayan müşterilerine bu hizmeti sunabiliyor.  Öncelikle icralık olduğunuz borcunuz ile ilgili ödeme sözü vermeniz ve gerekirse şubeler aracılığı ile bir kefil sunmanız gerekir. Bunun yanında icralık olan borcunuzun tümünü, herhangi  bir yerden aldığınız borç ile kapatarak, daha net sonuca ulaşmanız mümkün. Ödeme sözünüzü takiben, banka şubelerinden başvuruda bulunmanız gerekir. Online başvurularınız, icralık olduğunuz için otomatik olarak reddedilecektir.

Ziraat Bankası aracılığı ile başvurunuzdan olumlu yanıt alabilirseniz, 20.000 TL’lik 24 ay vadeli krediniz için aylık ödemeniz gereken tutar 1.098,59 TL ve toplam ödemeniz gereken tutar 26.366,16 TL’dir. Bu tüketici kredisinin aylık faiz oranı ise %1,95’tir.

Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar 2019

Banka sicili bozuk olanlara, yasal takipte olanlara ve kredi notu düşük olanlara kredi başvuruları aynı şekilde değerlendirilirler. Fakat kredi notu düşük olanlar, biraz daha esnek şartlara sahiptir. Örneğin düzenli ve belgelenebilir gelire sahip olanlar, birçok bankadan kredi notu düşük olsa dahi ihtiyaç kredisi alabilirler. Özellikle maaşlı banka müşterileri (maaşını kredi başvurusunda bulunacakları bankadan alanlar) bu konuda epey avantajlıdır ve genel olarak başvuruları olumlu değerlendirilir. Bu bankaları araştırıp sizler için listeledik:

 • Ziraat Bankası (aylık %1,95 faiz oranı)
 • ING Bank (aylık %1,94 faiz oranı)
 • Aktifbank (aylık %2,49 faiz oranı)
 • Burgan Bank (aylık %2,65 faiz oranı)
 • QNB Finansbank (aylık %1,99 faiz oranı)
 • Türkiye İş Bankası (aylık %2,40 faiz oranı)

 

Listemiz ihtiyaç kredisi türünde, 20.000 TL’lik, 24 ay ödeme periyodu olarak sunulan faiz oranlarını kapsamaktadır. Bu listeye göre en uygun şartlarda kredi veren bankanın %1,94 aylık faiz oranıyla ING Bank olduğunu söyleyebiliriz. ING Bank’ı, %1,95 faiz oranı ile Ziraat Bankası takip etmektedir.

Sicili Bozuk Olana Kredi Kartı Başvurusu

Bankalar, kredi kartı başvurularında müşterilerin gelir durumunu ve geçmiş kredi kartı ödemelerini nasıl gerçekleştirdiğini göz önünde bulundurur. Bu kapsamda, geçmiş zamanlarda kullanılan kartlarınızın borçlarına olan yükümlülüğünüz büyük ölçüde değerlendirmenizi etkiler. Fakat bazı bankalar, belirli şartları sağlayanlar için sicili bozuk olana kredi kartı başvurusu imkanı sunabiliyor. Öğrenciler, ev hanımları, serbest meslek sahipleri ve çiftçiler için özel kampanyalar sunan Ziraat Bankası ve İş Bankası aracılığı ile düşük limitli (500 TL – 1000 TL) kart talebinde bulunabilir. Ödemelerini düzenli olarak yerine getirenler, 6 ay sonra limit artırma isteğinde de bulunabilirler.

Kara Listeye Kredi Çıkartılır

Gerek internet üzerinden, gerekse telefoncularda veya merkezi yerlerde rastlanılan “kara listeye kredi çıkartılır” gibi söylemler, banka müşterilerine cazip gelebiliyor. Fakat bu hizmeti veren kurum ve kuruluşlara dikkat etmek gerekir. Bu tür kurumlar, maddi durumu kötü  olanlardan faydalanma ve haksız kazanç elde etme niyetinde olabilir. Ancak kimi şahıslar ve kurumlar, gerçek anlamda kara listede olanlara kredi çıkartabiliyor. Bunlar arasında bir ayrım yapabilmek için, kredi çıkartabilecek kişilerle görüşmeniz esnasında kesinlikle ödeme yapmayın. Alacağınız kredi ile ilgili olarak faiz oranı, aylık vadesi ve diğer detayları görüşün. Faiz oranı, bankaların belirlediği faiz oranına göre çok yüksekse kabul etmeyin.

Yorum yapın