SGK Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Daha önce kendine gelir testi yaptırmayan bireylere ve genel sağlık sigortası borcu olanlara sağlanan ikinci bir gelir testi başvurusuna SGK yapılandırması denilmektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, SGK alacakları da dâhil olmak özere devlet kurumun bazı alacaklarının yeniden yapılandırılmasına karar verilmiştir. Ayrıca bahsi geçen bu karar 6736 yazılı kanun ile yürürlüğe girmiştir. Söz konusu kanun 2016 Haziran ayı ve daha önceki dönemlere ait olan borçlar ve bunların gecikme faizi için geçerlidir. Ayrıca bu kanun sayesinde GSS borçlarında da yapılandırılmaya gidilecektir.

Daha önce gelir testi yaptırmaya gitmeyen bireylerin yüksek olan borçlar ile karşılaşması sonucunda verilen bu haktan yararlanmak için Genel Sağlık Sigortası tarafından da yapılan açıklama neticesinde başvurular gündeme gelmiştir. Başvuru yapan bireylerin gelir testi sonucuna göre sigorta prim ödemeleri devlet tarafından karşılanacak ve bu bireyler tüm sağlık hizmetlerinden faydalanabilecektir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, GSS için de gelir testi yapılacağını duyururken gelir testi yaptırmayan kişilerin sosyal güvenlik sistemi tarafından ayrı bir statünün içerisine konulduğunu ve orada da borçlandığını dile getirdi.

SGK Yapılandırma İşlemleri

SGK yapılandırması işlemi ile yeni bir fırsat bulan borçlu kişiler, söz konusu borçlarının sadece anaparasını 12 ay taksit ile ödeyebilecektir. Birinci taksitin ödenmesinden itibaren kişiler her türlü sağlık hizmetlerinden faydalanabilecektir. Bunun yanında bu kişiler, 1 Eylül tarihinden sonra 4 aylık bir süreç içerisinde gelir testi yaptırabilecektir. Ayrıca bu süreç içerisinde gelir testi yaptırabilme imkânı, 5. ayda da yapılan gelir testi ile beraber, SGS yapılandırılması için başvuru yapabilecektir. 4 Aylık süreç içerisinde hem gelir testi, hem de başvuru yapan bireyler, söz konusu borçlarını 5. ayın sonunda ödemeye başlayabilecektir.

Başvurunun tamamlanmasından ve gelir testi sonucunun değerlendirilmesinden sonra Genel Sağlık Sigortası prim ödemeleri gerçekleşecektir. Ayrıca 2016 Haziran ayından önce borçlanan bireylerin gecikme faizleri de aynı kanun sayesinde yapılanabilecektir. Ayrıca gecikme faizleri içinde af geleceği konusunda da açıklamalar yapılmaktadır. Af gelmemesi durumunda da Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre hesaplanması planlanan enflasyon oranları ile borç aslına eklenecektir.

Yorum yapın