Sermayesiz İş Kurmak-Sermayesiz Ne İş Yapabilirim?

Alınan eğitim ya da içinde bulunulan ortamın şartları ne olursa olsun her bireyin aklında kendinin patron olacağı bir iş bulunmaktadır. Bunun için özellikle ailesinde ticari faaliyetler ile uğraşan kişiler varsa kişilerin daha şanslı oldukları bilinmektedir. Çünkü kişilerin yakın çevresinde esnaf ya da kobi olarak nitelendirebileceğimiz kişiler olduğu zaman, hem ticarete geçme konusunda hem de sermaye konusunda kişilerin şanslı oldukları bilinmektedir. Ancak, bu durumun tam tersi olduğu zaman kişilerin başta sermaye konusunda bir problem ile karşılaşmaları mümkündür. Fakat kişilerin bu durumlarda da kendilerine çözüm bulmaları mümkündür. Sermayesiz iş kurmak her ne kadar imkânsızmış gibi görülse de, seçeceğiniz bir sektörde sıfırdan başlayarak işinizi kurabilir, para kazanabilir ve alacağınız çalışanların parasını da kolayca ödemeye başlayabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak İçin Fikirler

Sermayesiz iş kurmak için verilecek olan fikirlerden önce bireylerin bu girişimlerinde ne gibi durumlar ile karşılaşacağından söz etmemiz daha doğru olacaktır. Öncelikle, sıfır sermaye ile bir iş kurmak için sadece maliyeti değil, sabit giderleri de sıfırlamayı amaçlamalısınız. Bunun için de başlangıçta kişilerin kendisine ait olacak iş yerini doğrudan evinde kurması gerektiğinden söz edebiliriz. Evinizde kuracağınız işlerde, kişisel becerilerinizi pazarlayarak nakit akışı sağlayabilirsiniz. Şuan özellikle genç bireylerin evlerinin bir bölümünde bu tarz işlere giriştiği ve kazandıkları ücretlerin de aylık asgari ücretten daha fazla olduğu bilinmektedir. Daha fazla zaman ayrıldığı zaman kişilerin elde edeceği kazanç miktarı da daha fazla olacaktır.

Her yaş grubundan girişimcinin internet üzerinden yapacağı bu faaliyetlere örnek verecek olursak, doğrudan internetten yola çıkabiliriz. Eğer iyi bir klavye kullanıyorsanız, buna ek olarak da cümle kurma ve araştırma konusunda iyiyseniz, doğrudan editörlük ya da içerik yazarlığı yapabilirsiniz. Bu sektör, şuan internet üzerinde devamlılığı olan tek iş olarak belirtilmektedir. Çünkü gün içerisinde belki de Türkiye kaynaklı onlarca farklı internet sitesi açılmaktadır. Bu internet siteleri, farklı sektörlerde kişilere bilgi aktarmak amacıyla kullanılmaktadır. Bundan dolayı, belirlenen kategoriler ve periyotlar ile internet sitesine içerik üretmeniz gerekecektir. Bunun karşılığında kişilere iki ayrı ücret ödemesi yapılmaktadır. Bunlardan ilki, sadece metin yazarlığı yapıldığından dolayı verilirken ikincisi de kişilerin hazırladığı içerikleri internet sitelerine kurmaları için verilmektedir.

Sermayesiz iş kurmak
Makale Yazarlığı

Metin yazarlığı ve buna ek olarak da internet sitelerine editörlük yaptığınız durumlarda, size sunulacak olan paralar, genellikle sabittir. Ortalama bir hesaplama yapacak olursak; günde sadece 2 adet içerik hazırlamanız durumunda, ayda 300 TL kazanç sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak editörlük hizmeti de verdiğiniz zaman günde 2 içerik ve bunların editörlüğü için ayda toplam 400 TL’ye yakın kazanç sağlayabilirsiniz. Burada elde edeceğiniz kazanç, sizin vaktinizin ne kadar çok olduğuna ve içeriklerinizin kalitesine bağlıdır. Ortalama olarak 2 adet içerik ve bunların editörlük işlemleri, başlangıçta bireylerin 1 saatini alacaktır. Bu süre içerisinde kişiler daha fazla metin hazırlayarak ya da daha fazla vakit ayırarak, kazancını katlayabilecektir.

Sermayesiz İş Kurmanın Zorlukları

Sermayesiz iş kurmak isteyenlerin kesinlikle imkânsız bir durum ile karşılaşmayacaklarını bilmeleri gerekmektedir. Ancak; her ticari faaliyette olduğu gibi, burada da birçok zorlukla karşılaşacaksınız ve bu zorlukların sayısı da belki daha fazla olacaktır. Kuracağınız iş ya da sunacağınız hizmet ne olursa olsun, ilk etapta bir sermayeniz olmayacağından dolayı kazancınız her zaman küçükten başlayacak ve artmaya devam edecektir. Eğer sabırsız bir kişiliğe sahipseniz, bu süreç sizin için hem yıpratıcı hem de sıkıcı geçecektir. Ancak amaçlarınıza ulaşmak için illa ki sermayeniz olması gerektiğini, bunun için sıfırdan başlayarak birikim yapmanız gerektiğini ve her zorluğun beraberinde de hayallerinizin size ulaşacağını kesinlikle unutmamalısınız.

Sermayesiz iş kurmak isteyenlerin en küçüğünden en büyüğüne kadar yaşayacağı zorlukları şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Sermayesiz bir iş demek, kişilerin reklam ve tanıtımlarını en basit yollar ile yapması demektir. Kurumsal bir kimliğiniz olmayacağından dolayı yapacağınız çalışmalara geri dönüşler elbette düşük olacaktır. Ancak, geri dönüşler kesinlikle olacaktır. İlk etapta sektörünüz ne olursa olsun, elinizde bulunan müşteriler ile iyi geçinmeli, hizmet kalitenizi onlara göstermeli ve devamlılık sağlamalısınız.
 2. Sektörünüz ne olursa olsun, ticari faaliyetlerde fatura talebi her zaman için olacaktır. Ancak, bunun için ümitsizliğe kapılmak yerine, internet üzerinden devlete nasıl gelir göstereceğinizi ve kişilere de nasıl e fatura düzenleyeceğinizin yollarını aramalısınız.
 3. Sermayesiz olarak kuracağınız işlerinizde geri dönüşlerinizin daha kısa sürede olması mümkündür. Ancak, iş bulma ya da işlerinizi pazarlama konusunda, normal şartlara göre daha fazla çaba harcamanız gerekmektedir. Bundan dolayı her zaman kendinizi geliştirmeli ve alternatiflere yönelmelisiniz.
 4. Sermayesiz olarak esnaflık yapmanız neredeyse imkânsızdır. Bundan dolayı, sıfır maliyet ile yüksek kazanç sağlayacağınız bunun yanında da daha fazla müşteriye ulaşma imkânınız bulunan internete yönelmelisiniz. Sektörünüze göre kurulu internet sitelerine yönelebilir ya da kendi ürün ve hizmetlerinizi pazarlayabileceğiniz bir internet sitesi oluşturabilirsiniz.

Sermayesiz Ticaret Yapabilir Miyim?

Ticaret, genellikle ürün pazarlaması şeklinde yorumlanıyor olsa da, günümüz şartlarında hizmetlerin pazarlanmasının da bu alana dâhil edilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı sermayesiz iş kurmak gibi bir hayali olanların, bunun için de ticareti birinci planda tutan kişilerin bu durumu kesinlikle göz önünde bulundurması gerekmektedir. Bu doğrultuda, ilk olarak kişilerin hiçbir sermaye gerekmeden nasıl alım satım yaparak para kazanacağına bakalım.

 • Sermayesiz alım satım yapmak ne kadar zor görünse de, kişilerin sermaye bulmak adına birkaç adım atması halinde mümkün olacaktır. Öncelikle, sermayesiz olarak bir fikir ortaya koyabilirsiniz. Ama gelir elde etmek için illa ki bir ürün veya hizmet satmanız gerekecektir. Burada, ürün alımlarına da maliyet ayırmamak adına mevcut ürünlere yönelebilirsiniz. Örneğin, ikinci el eşyalarınızı satarak, ilk etaptaki gelirinizi elde edebilirsiniz.
 • Şuan en basit hali ile ticarete atılmak için kişilerin yapması gereken yöntemlerin başında, internet üzerinde bulunan e ticaret sitelerini kullanarak ürün satmaktır. Burada satacağınız ikinci el ürünlerin illa ki teknolojik ürünlerden oluşmasına gerek yoktur. Şuan hem bay hem de bayanların kullanmış olduğu birçok tekstil ürünü de internet üzerinde dakikalar içerisinde satılabilmektedir. Bundan dolayı, kişilerin ne satacağını ve nerede satacağını iyi bir şekilde araştırması gerekmektedir.
 • Eğer küçük kazançlar sizin hayallerinizi elde etmeniz için çok da yeterli değilse, bu durumda tek yapmanız gereken girişimci ruhunuzu ön plana çıkararak daha cesur hamleler kazanmaktır. Şuan büyük firmaların geçmişleri araştırıldığı zaman kiminin iki arkadaş ile bir garajda kurulduğu, kiminin ise tek bir bilgisayar üzerinden evde kurulduğu görülecektir. Bundan dolayı fikirlerinize her zaman değer vermelisiniz.

Aslında kişilerin ellerinde bulunan maddi güçleri kadar, fikirlerini ön plana çıkarmaları, hem sermayesiz iş kurmak için hem de büyük kazançlar elde etmek için yeterli olacaktır. Örnek verecek olursak, şuan dünya genelinde faaliyet gösteren bir girişimcilik örneği olan ve kişilerin herhangi bir zahmete girmeden lüks araçlar, otomobiller ya da minibüsler kiralayacağı platformdan söz edebiliriz. Şuan en çok gelir elde eden girişimlerden birisi olarak gösterilmesinin yanı sıra, firmanın bilinmeyen çok ayrı bir özelliği vardır. Bu firma hem taksi hem de araç kiralama konusunda milyonlarca lira kazanmış olsa da, aktif halde çalışan herhangi bir taksisi ya da kiraladığı tek bir aracı yoktur. Ancak kişilerin ihtiyaçlarına yönelik güzel bir girişim sergilediklerinden dolayı sermaye olmadan da para kazanmanın mümkün olduğunu kişilere göstermektedirler.

Evimin Odasını Kiralayarak Nasıl Para Kazanırım?

Şuan gayrimenkul sektörü, yıllardır devam eden ve hem bugün hem de gelecekte en canlı sektörlerin başında gelmektedir. Ancak, kişiler bu sektörü özellikle sermayesiz iş kurmak için çok fazla tercih etmemektedir. Bu alanda yapılacak işlemlerde illa ki apartman dairenizin ya da dükkânlarınızın olmasına gerek yoktur. Bunun yerine evinizin bir odasını kiralayarak da başlayabilirsiniz.

Şuan özellikle büyük şehirlerde kısa süreli kiralama yapması gereken kişiler bulunmaktadır. İş durumundan dolayı ya da herhangi bir nedenden dolayı şehre gelen ama kısa süreli kalacağından dolayı ev kiralamak istemeyen ya da otellere çok yüksek paralar vermek istemeyen kişiler, doğrudan kısa süreli kiralanabilen odalara yönelmektedir. Bunun için işletmenizin olmasına da gerek yoktur. İnternet üzerinden ilan sitelerini bulup en güvenilir olanını ve en çok müşterisi bulunanı seçtikten sonra burada ücretsiz bir ilan oluşturmalısınız. Açacağınız ilanlara emin olun ki çok kısa süreler içerisinde geri dönüş sağlanacaktır. Bu da size iş kurma konusunda hem bir sermaye olacak hem de kısa sürede yüksek bir kazanç elde etmenizi sağlayacaktır.

Hiçbir sermaye olmadan sadece evinizin bir odasını kiralayarak yapacağınız bu iş için, sizden beklenen güvenli bir ortam oluşturmaktır. Eğer kişilerin sizi tercih etmesi için güvenlik durumunu sağlarsanız ve her gelen konuğunuzun da kısa süreli konaklaması için temiz malzemeler sunarsanız, büyük rakamlar kazanabilirsiniz. Şuan tek gecelik konaklamalarda bir oda için kişilerin 50 TL ile 200 TL arasında fiyat ödedikleri bilinmektedir. En düşük fiyattan hesaplama yaptığımızda aylık bin 500 TL, en yüksek fiyattan hesaplama yaptığımızda ise kişilerin aylık 6 bin TL kazanmalarının mümkün olduğu görülecektir.

Sermayesiz İş Kurmak İçin Devlet Desteği

Sermayesiz iş kurmak isteyenlerin karşısına çıkacak en önemli durumlardan birisi de, girişimcilere yönelik devlet destekli olarak verilen kredilerdir. Bu krediler artık herkesin duymuş ya da görmüş olduğu şekilde, kişilerin işlerini kurması, masraflarını karşılaması ve girdikleri sektörde de devamlı olarak kalabilmeleri amacıyla verilmektedir. Bundan dolayı devlet desteklerinden faydalanarak kişilerin kolayca sermaye sorununu ortadan kaldırdıkları bilinmektedir.

İş kurmak için devlet desteğini arkasına almak isteyen kişilerin yapması gerekenlerin başında, hangi kurumun destek ödeneği sunduğunu araştırmaktır. Çünkü, sektörlere göre verilecek olan devlet desteklerinin farklı kurumlar aracılığı ile sunulması sağlanmaktadır. Örnek verecek olursak, tarım alanında bir iş kurmak isteyen kişi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın projelerine başvuru yapabilecektir. Bunun dışında, kişiler herhangi bir işletme kuracaksa, bu işletmede de imalat, ithalat ya da ihracat yapacaksa, doğrudan KOSGEB ya da kalkınma ajanslarına başvuruda bulunabilirler. Genel olarak başvuru yapılan kurum ise, KOSGEB’tir. Kişilerin KOSGEB’e başvuru yaparken nelere dikkat etmesi gerektiği ve nasıl destek alacaklarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. KOSGEB’in iş kuracak adaylara vereceği desteklerde, belirli bir eğitim programı bulunmakta ve bu eğitimlere de uygulamalı girişimcilik eğitimi ismi verilmektedir. Bu kurslar, hem KOSGEB hem de İŞKUR gibi kurumlar üzerinden verilebilmektedir. Bulunduğunuz şehirde KOSGEB ya da İŞKUR bünyesinde bir uygulamalı girişimcilik eğitimi verilip verilmediğini anlamak için ise tek yapmanız gereken, KOSGEB’in internet sitesinde araştırma yapmaktır. KOSGEB’in internet sitesine girdiğiniz zaman il ve ilçelere göre kursları, açılacak kursları ve kurslar hakkındaki diğer detayları öğrenme şansınız bulunmaktadır.
 2. KOSGEB’in internet sitesinden kurs tarihlerini öğrendikten sonra da, belirtilen kriterleri taşıyıp taşımama durumunuza göre başvuru için gereken diğer adımlara geçmelisiniz. Burada sizden kuruma bizzat başvuru yapmanız istenecektir. Kuruma istenen bir evrak varsa bunu hazırlayarak gitmeli ve kayıt yaptırmalısınız. Eğer özel olarak istenen bir evrak bulunmuyorsa da kimliğinizi yanınıza alarak kursa dâhil olmak istediğiniz eğitim programı için belirtilen başvuru tarihleri içerisinde evrak teslimi yapmanız gerekmektedir.
 3. Kurslara başvuru yapıldıktan sonra genellikle bir ön mülakat yapılmaktadır. Burada kişilerin ne tür bir iş kurmak istediklerinden kişilik özelliklerine kadar pek çok konuda bilgi alınacaktır. Ardından da en uygun adayların kursa seçilmesi için KOSGEB bünyesinde bulunan uzmanlarca bir komite oluşturulacak ve kişilerin kurslara katılıp katılmama konusu değerlendirilecektir.
 4. Kursa katılımınız uygun bulunduktan sonra, belirtilen derslere kesinlikle katılım göstermelisiniz. Çünkü sermayesiz iş kurmak için ve devlet desteği alabilmeniz için bu eğitim programlarının beraberinde verilecek olan uygulamalı girişimcilik eğitimi sonrasında almaya hak kazanacağınız Girişimcilik Sertifikası size verilecektir. Bu sertifika sayesinde, geçerli olan tüm devlet desteklerine başvuru yapma şansınız olacaktır. Bu sayede, hem iş kurma hem de işinizi kurduktan sonra daha da büyüyebilmeniz için gereken sermayeye KOSGEB sayesinde ulaşabileceksiniz.

Devletten iş kurmak isteyenlere verilecek olan desteklerde ilk şartı bu şekilde sıralayabiliriz. Başvuru yapan kişiler, projeleri incelendikten sonra, projenin üst sınırlarına kadar devlet desteği, sonrasında da faizsiz kredilerden faydalanabilecektir.

sermayesiz iş kurmak
KOSGEB Destekleri

İş Kurmak İsteyenlere Devlet Ne Kadar Destek Veriyor?

Sermayesiz iş kurmak için KOSGEB’e başvuran kişiler, eğitim sürecini bitirip sertifikasını aldıktan sonra, kurmak istedikleri iş ile alakalı olacak şekilde bir proje hazırlayacaktır. Kişilerin nasıl proje hazırlamaları gerektiği, projelerinde hangi bilgilere yer verecekleri ve nasıl projelerini onaylatabilecekleri hakkında tüm önemli bilgiler, KOSGEB bünyesinde verilen kurslarda eğitmenler tarafından sizlere aktarılacaktır. Bu eğitimlerde özellikle proje konusunda kişilerin detaylı bir araştırma yapması tavsiye edilmektedir.

Projesi onaylanan kişilere, KOSGEB’in vereceği iki ayrı destek bulunmaktadır. Bunların ilki, yeni bir işletme sahibi olacak kişilere yönelik geliştirilen ve genellikle kursu tamamlayıp projesini de KOSGEB’ten geçiren her bireye sunulan ilk destek, üst sınır 50 bin TL olacak şekilde verilmekte ve bu 50 bin TL’lik devlet desteğinin tamamı geri ödemesizdir. Sermayesi olmayan kişilerin küçük de olsa bir işletme sahibi olması, para kazanmaya başlaması ve borç ödemeden de kendisini geliştirebilmesi bu destekler sayesinde mümkündür.

İş kurmak isteyenlere verilecek olan 50 bin TL’lik destek, üst sınır dahilindedir. Bundan dolayı size 50 bin TL’ye kadar belirlenecek bir tutar hibe olarak verilebilecektir. Burada işletmenizde makine teçhizat, genel giderler ve sabit devlet desteği adı altında yapılacak hesaplamalarda bir tutar belirlenecek ve ödemesi yapılacaktır.

İş kurmak adına alınacak 50 bin TL’lik desteğin beraberinde, kurum tarafından ikinci bir destek de verilmektedir. Bu destekte ise, kişilere sabit yatırım desteği adı altında bir ödeme yapılmaktadır. Ancak, verilecek ikinci destekte hibe yerine faizsiz kredi uygulamasına gidilmektedir. Faizsiz kredi ile birlikte geliriniz olduğundan dolayı ödemelerinizi kolaylıkla yapabileceksiniz. Bunun için de 50 bin TL’lik devlet desteğini aldıktan sonra en az 1 yıl sonra başvurunuzu kuruma iletmeniz gerekecektir.

Sermayesiz para kazanma ile ilgili daha fazla bilgi almak için “Para Kazanmak İstiyorum Ne Yapabilirim?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın