Repo Yatırımı Nedir?

Repo, sabit getirili yatırım araçlarındadır. Repo yatırımı, geri alma taahhüdü yapılan satış işlemleridir. Repo işlemlerinin genel olarak konusu, menkul kıyametler, hazine bonoları veya devlet tahvilleridir. Bir menkul kıymetin belirli bir süre sonrasında ilk satıcısı tarafından geri alınmasını öngören işlemdir. Para piyasası için önemli farkları bulunmaktadır. Repo işlemlerinde menkul kıyametler müşteriye teslim edilmeden önce depo edilmektedir. Depo yeri ise merkez bankasının bloke hesapları veya Borsa İstanbul Takas ve Saklama A.Ş’de depo edilmektedir.

Repo Çeşitleri

Yapılan birikimlerin güvenli ve sabit getirili şekilde değerlendirilmesi istenirse repo tercih edilebilir. Repo çeşitleri, düz, ters, gecelik, açık, sürekli, vadeye kadar, Döviz Swapı, esnek repo gibi seçeneklerdir.

Düz repo, bir menkul kıymetin belirli bir tarihte belirli bir fiyattan geri alınma taahhüdü için yapılan işlemdir. Ters repo, düz repodaki gibi menkul kıymet geri alınmak için satılmaz. Burada geri satılması için alım söz konusudur. Gecelik repo, gecelik olarak işlemlerin yapılabildiği ülkelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Açık repo, vadesi belirsiz olarak yapılan repo işlemlerini kapsamaktadır. Sürekli repo, ilk anlaşma tarihi ile belirlenen vade sonunda sözleşmede otomatik olarak yenilenmektedir. Vadeye kadar repo, anlaşmada belirtilen vadenin bitim tarihi, faiz veya kupon ödeme günü ile aynıdır. Döviz swapı repoları, yatırım aracına benzer kalitede teminat olmaktadır. Esnek repo, yatırımcı parasını borç verirken bir kısmını önceden anlaşılan vade ve koşullarda geri çekmesi karşılığında belirli bir faiz oranında ödeme yapacağı konusunda esneklik olmaktadır. Karşılıksız repo, bunda iki durum bulunmaktadır. Birinci durumda, sermaye aracı karşı tarafta olmamasına rağmen işlemler gerçekleşmektedir. İkincisi ise, menkul kıymet birden fazla kişiye birden fazla işlem yapılarak satılmaktadır.

Repo Yatırımı

Uzun vadeli değil de kısa vadeli güvenli kazanç sağlamak isteyenler repo yöntemini tercih etmektedir. Repo işlemlerinde banka, menkul kıymeti teslim etmeli ve vadesi geldiğinde de koşullara uygun şekilde geri almalıdır. Bu işlemler ile ilgili olarak yatırımcıya makbuz verilmektedir. Vade dolduğunda yatırımcı da verilen makbuza göre parasını alabilmektedir. Özellikle enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde repo iyi bir getiri sağlayan araçtır.

Yorum yapın