PTT Kredi Nedir? PTT Krediye Nasıl Başvurulur?

PTT kredi denildiğinde iki farklı seçenek karşımıza çıkmaktadır. Krediler PTT bünyesinde sadece planlanır ve sonrasında kredi yönetimi ve finansman yetkili bir bankaya verilir. Bu banka kişiye kurum adına kredisini verir ve taksit ödemelerini takip eder. Bu süreçte kişinin tüm hakları PTT tarafından korunmaktadır. Yani kişinin etkileşim içerisinde olması gereken kurum PTT olarak belirlenmektedir. PTT kredi çeşitleri emekli ve normal kredi olarak ikiye ayrılabilir. Her ikisi de bu kurum merkezli olup, sonradan herhangi bir anlaşmalı banka ile verilmektedir. PTT kredi başvurusu ve diğer evrak işleri tamamen bu kurum üzerinden yürütülür. PTT kredi türlerine daha yakından bakmadan evvel bu kredilerin genel işleyişi hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Her zaman kamu bankalarına veya kamu hisseli bankalara yaklaşın diyoruz. Bunun sebebi o bankalar veya ekonomi kuruluşları tarafından sunulan kredi olanaklarının çok uygun olması. Bu alternatifler arasında ne yazık ki PTT yer almamaktadır. Bu banka diğer bankalara nazaran daha yüksek oranlı faizler sunmaktadır. Aslında geçtiğimiz dönemlerde istikrarlı bir ilerleyiş sergileyen PTT yetkilileri, son günlerin dalgalanması ile faiz oranlarında değişiklik yönünde kararlar aldı ve ortaya pek uygun olmayan kredileri içeren bir tablo çıktı. Dilerseniz bu kredilerin özelliklerine ve başvuru aşamalarına daha yakından bakalım.

PTT Kredi : Emekliye Aktif Bank Kredisi

PTT kredi çeşitleri arasında ilk unsurumuz emekli kredileri. Emeklinin yanında olabilmek ve kredi olanağı sunabilmek için çalışmalar yapan PTT, hemen her ekonomi içeriğinde ismini görebileceğiniz Aktif Bank ile ortaklaşa çalışıyor. Başvurular için herhangi bir PTT şubesine gidebilirsiniz. PTT Aktif Bank kredi başvurusu için en faydalı yol bu şekilde olacaktır. Burada sizlere bir başvuru formu verilecektir. Bu formu doldurup, teslim etmeniz durumunda en kısa zaman içerisinde ilgili şubeden tarafınıza dönüş yapılacaktır. Bu krediye ulaşım bilgileriniz ve tahsilat adresleri banka yetkilileri tarafından, başvuru formunda verdiğiniz iletişim bilgileri aracılığıyla tarafınıza bildirilecektir. PTT emekli kredisi özellikleri şu şekildedir:

 • Kredi üst limiti 60.000 TL olarak sunulmaktadır.
 • Kredi bünyesinde 3 ile 48 ay aralığında vade uygulaması yer almaktadır.
 • Kredi minimum limiti ise 1.000 TL olarak sunulmaktadır.
 • Resmi olarak emekli olmayan kişiler krediden faydalanamaz.
 • Bu krediye sahip olabilmek için maaşınızı PTT üzerinden almanız gerekmektedir.
  • Bu süreçte maaşınızı bir başka bankadan alıyorsanız, maaş taşıma işlemini oraya bildirmeniz gerekmektedir. Bankaya karşın bir borcunuz ya da taahhüdünüz yoksa burada hiçbir sorun olmayacaktır. Ancak aktif olarak maaş aldığınız bankaya kredi veya kredi kartı borcunuz varsa tamamını kapatıncaya kadar tarafınıza kredi vermezler.
 • Kredi faiz oranı %2,49 olarak sunulmaktadır.

Emekli kredisi olarak sunulan bu kredi ne yazık ki o kadar da etkileyici bir faiz oranı sunmuyor. İhtiyaç kredisi çekmek istiyorsanız ve emekli durumunda iseniz, PTT şubelerine gitmeden önce Ziraat Bankasına bakmanızı da öneririz. Orada daha uygun faizli ihtiyaç kredileri, emekli vatandaşlara sunulmaktadır.

PTT Kredi : Vatandaşa Odeobank Kredisi

PTT kredisi için bir başka alternatif ise Odeobank kredileridir. Bu kredilerden de hemen herkes faydalanabilir. Yukarıda yer alan kampanyaya emekli olmayan kişiler kesinlikle başvuru yapamaz. Bu krediye emekli olan kişilerde resmi yazılara göre başvuru yapabilmektedir. PTT ihtiyaç kredisi çeşitleri arasında yer alan bu kredi bünyesinde rakiplere göre yine iyimser bir faiz uygulaması yer almaktadır. Alternatifler değerlendirilip, bu kredinin size olan katkılarını anladıktan sonra bu krediye başvuru yapabilirsiniz. Bu krediye başvurularda yine PTT şubeleri üzerinden alınmaktadır. Burada size verilen formu doldurmanız tamamen yeterli olacaktır. Bu kredinin genel özellikleri şu şekildedir:

 • Minimum kredi miktarı 3.000 TL olarak belirlenmiştir.
 • Maksimum kredi tutarı ise 50.000 TL olarak belirtilmektedir.
 • Bu kredi bünyesinde de yine 48 aya kadar vade olanağı bulunmaktadır.
 • Faiz oranı kişinin kredi puanına göre değişkenlik göstermekle birlikte %1,85 olarak belirlenmiştir.

Yorum yapın