Provizyon Nedir? Kredi Kartında Provizyonda Kalan İşlemler Nelerdir?

Provizyon nedir? sorusu hemen her internet bankacılığı kullanıcısı tarafından sorulmaktadır. Öyle ki geçmiş bankacılık alışkanlıkları arasında unutulmaya yüz tutmuş olan provizyon kavramı günümüzde hemen herkes tarafından sıklıkla kullanılan kredi kartları için tekrar gündeme gelmiştir. Fransızca kökenli bir kelime olarak bilinen Provizyon, “ön onay, ön onay alma ve teyit cevabı alma” gibi anlamlara gelmektedir. Bankacılık işlemlerinde provizyon kavramı eskiden iletişim bu kadar güçlü olmadığından şubeler arasında yapılıyordu. Kişi para çekmek istediğinde diğer şubeye ulaşılıp, kişinin son provize edilmiş bakiye bilgisi veriliyordu. Buna göre kontrol ediliyordu. Günümüzde ise yakın zamanda yapılıp, henüz gün sonu almayan POS cihazlarında kalan kredi kartı harcamaları için kullanılmaktadır.

Provizyon Nedir? Kredi Kartı Harcamalarında Provizyon Neden Olur?

Provizyon kredi kartı bünyesinde hem alıcının hem de satıcının onayına bırakılan karşılıklı anlaşmadır. Ziraat Bankası internet bankacılığı gibi birçok farklı platformda karşımıza çıkan bu hizmet, en fazla bir hafta öncesine kadar yapılan tüm harcamaları gösterebilir. Ancak POS makinelerine getirilen son düzenleme ile gün sonu almak Provizyon harcamaların bir gün süreyle kalmasına yol açmaktadır. Kısacası, aynı gün içerisinde yapılan ve henüz POS cihazı kapanış talimatı verip bankaya veri göndermediğinden askıya alınan işlemler topluluğudur. Satışın yapıldığı yönünde kanıt taşıdığı için böylesi bir harcama sonrasında alıcının, satıcı tarafı dolandırması gibi bir ihtimal bulunmamaktadır. Kredi kartındaki provizyon kavramı biraz karışık olsa da kontrol edilebilir, ekonomi odaklı bir güvenlik platformudur.

Provizyonda Kalan Harcama Hesap Dökümüne Yansır Mı? Ne Zaman Yansı?

Provizyondaki harcamalar tamamen ilgili hesap hareketleri kısmına yansımaz. Provizyon menüsü bünyesinde bulunan harcamalar, hesap dökümüne satıcı onay verip askıdan kurtuluncaya kadar yansımaz. Bu konuda yaklaşık bir günlük süre sunulacaktır. Hesaba provizyon yansıması durumundan evvel hiçbir hareket olmaz. Eğer banka işlemin akıbetinde sorun görürse teknik kart sahibi ile tüzel kişiler arasında bağlantı kurulup sorunun temeli araştırılır. Provizyon doğrulama öncesinde yapılan bir kanıtlama çabasıdır. Kartın çalıntı veya orijinal olmaması hususundan, doğrulanmamış hizmet bedeline varıncaya kadar hemen her şey buradan bulunabilir. Temassız harcamalar provizyon bünyesinde yer almaktadır.

Yorum yapın