POS Cihazı Başvurusu Nasıl Yapılır?

POS Cihazı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Daha önce POS cihazı kullanmamış olan esnaflar ve firma yetkilileri, POS cihazı başvurusu nasıl yapılırdiye merak etmekte. Siz de POS başvurusu nasıl yapılıröğrenmek istiyorsanız eğitici ve öğretici nitelikteki bu yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

POS cihazı, Türkiye’de son 20 yıldır ciddi bir kullanım alanına sahip olmaya başlamıştır. Tüketici tercihlerinin değişerek ödemelerin daha çok kartla yapılması, işyerlerini de bu yönde aksiyon almaya mecbur bırakmıştır. Ürün ve hizmet sektöründeki her mağaza müşterilerine POS cihazı ile kartlı ödeme imkânı sunmakta. İlk defa POS ile tanışacak olanların POS cihazı başvurusu nereye yapılırsorusu da tamamen bundan kaynaklanmakta. POS cihazı başvurusu yapmak için ilk olarak bankaların POS cihazı tahsis şartlarını gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Dilerseniz bankaların internet sitelerini inceleyerek POS hizmet şartları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Aynı şekilde çevrenizde POS cihazı kullananların tavsiyelerinden de yararlanabilirsiniz.

Hangi bankanın POS cihazını kullanacağınız konusunda mutabık olduktan sonra ilgili bankanın size en yakın şubesine giderek POS başvurusu yapabilirsiniz. POS başvurusu için gerekli evraklar şunlardır;

  • Noter onaylı imza beyannamesi ya da imza sirküleri,
  • Bağlı olunan kuruluştan alınacak oda kayıt belgesi (ticaret odası, esnaf ve sanatkârlar odası vb.)
  • Vergi Levhası (BURAYA TIKLAYARAKvergi numarası ve gerekli bilgileri sisteme girerek temin edebilirsiniz.)

POS başvuru evraklarını şahıs firmaları için firma sahibi, diğer unvan sahibi şirketler için şirket müdürü ya da yetkilisinin imzalaması şarttır. Ayrıca imza alınacak evrakları doldurmak için firma kaşesini de yanınızda bulundurmalısınız. İmzalayacağınız formlar, kullanacağınız POS türüne göre değişkenlik gösterecektir.

 

Kimler POS Cihazı Kullanabilir?

Kimler POS cihazı alabilirya da kullanabilir sorusunun cevabı gayet açıktır. Yasal olarak POS cihazı kullanmak için vergi mükellefi olmak gerekmektedir. Dolayısıyla vergi levhası bulunmayan firma ya da ortaklıklar POS cihazı kullanamazlar. (Vakıf, dernek ve site yönetimleri için karar defteri gereklidir) Vergi levhasını yeni onaylatmış kişi ve firmalara POS tahsisi, bankaların pekte sıcak bakmadığı bir husustur. Bankalar, şahsi olarak tanımadıkları kişi veya firma yetkililerine ilk etapta POS cihazı vermek istemeyebilirler. Böyle durumlarda 6 ay kadar beklemek gerekir. Ayrıca bankalar bu gibi durumlarda ilk olarak müşteriyi tanıyabilmek adına blokeli sistemle çalışabilirler. Blokeli POS kullanımında kredi kartı ya da banka kartı ile alınan ödemeler bankadaki blokeli hesapta belli bir süre kalır. POS cihazı başvurusunda POS sahibine beyan edilen bloke günü geldiğinde ödeme müşterinin hesabına geçilir. Söz konusu bankadan ilk defa POS cihazı alındıysa bir süre böyle çalışılmaya devam edilir. Banka, uygun görmesi durumunda müşterinin ertesi gün çalışma şekline geçmesine onay verebilir. Ertesi gün çalışma tipinde ise kredi kartı ve hesap kartı ile alınan ödemeler ertesi gün üye işyerinin hesabına geçer. Blokeli çalışma tipinde komisyon alınmazken ertesi gün hesaba geçiş sisteminde komisyon uygulanmaktadır.

 

 

 

Yorum yapın