Petrol Fiyatları Düşecek mi? Çıkacak mı?

Ekonomiye direkt olarak etki eden değerlerden biri olan petrol, fiyatlarındaki hareketlilikle beraber farklı değerlere sahip olabilmektedir. Yatırım aracı olarak da tercih edilebilecek petrol, fiyatlarının düşüş ve çıkışında farklı değişkenlerden etkilenmektedir. Etki seviyesi küresel çapta olduğundan dolayı, petrole yatırım yapmak isteyenler için en çok merak edilen soruların başında petrol fiyatları düşecek mi? çıkacak mı? sorusu gelmektedir. Petrol için mevcut değerler üzerinden yapılacak yorumlar sayesinde kısa ve uzun vadeli olarak değerlemesi hakkında bilgi elde edilebilir.

Petrol Fiyatlarına Etki Eden Değişkenlerin Durumu Nedir?

OPEC Üretimi

OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) tarafından, fiyatların düşmesinin önüne geçmek için üretim sınırlaması anlaşmasının devam etmesi fiyatların uzun vadeli olarak stabil seviyede kalmasına neden olacak etkenler arasında bulunur. Petrol üretiminde OPEC tarafından sınırlı üretim anlaşmasının sona erene kadar petrol fiyatlarında ani değer kaybı yaşanmaması beklentisi mevcut.

Elektrikli Araçlar-Petrol Dengesi

Elektrikli araçların üretiminin aktif olarak sürdürülmesi, petrol fiyatlarında uzun vadeli olarak değer yaşanabileceği sinyallerini veren göstergelerden biri. Petrole olan talebin, elektrikli araçlar nedeniyle düşmesi en önemli etkenler arasında yer alır.  Elektrikli araçlarda, beklenen değerden fazla talebin oluşması durumunda petrol fiyatlarında beklenenden fazla gerileme söz konusu olabilir.

Petrol Rezervleri

Küresel petrol rezervlerinin iyi durumda olması, petrol fiyatlarının düşüşünü engelleyen etkili değerlerden biridir. Petrol rezervlerinin durumunun iyi olması, petrol fiyatlarının değer artışını zaman içerisinde sağlayabilir. Orta vadeli olarak değerlendirildiğinde, petrol fiyatlarının düşmesinde veya çıkmasında etkilidir.

Petrol Fiyatlarının Değişimleri Nasıl Olacak?

Petrol fiyatlarında artış seviyesi kısa ve orta vadede risk barındırmıyor olsa da, uzun vadeli olarak tüm değişkenler incelendiğinde yükseliş yaşanması beklentisine dair net bilgi alınabilmesi mümkün değil. Yeni teknolojilerin üretilmesi, küresel ısınma ve talep oranlarının uzun vadeli olarak; şu anki seviyede kalmaması beklentisi söz konusu. Petrol fiyatlarının varil başına olan değerinin pozitif anlamda ani çıkış yaşaması yakın zaman içerisinde mümkün görünmeyen senaryolardan biri durumunda. Aynı şekilde sert düşüşlerin de yaşanması beklenmezken, petrol fiyatlarında değişkenliklerin uzun vadeye yayılması öngörüler arasında yer alır.

Yorum yapın