Para Piyasası – Para Piyasa Takip Platformu

Para Piyasası

Para piyasası, likiditesi yüksek ve çok kısa vadeli işlemlerin gerçekleştiği finansal araçların işlem gördüğü yerdir. Katılımcılar tarafından kısa vadede borçlanma ve borç verme aracı olarak kullanılırlar, genellikle bir günden, az bir yıla kadar değişen vadeleri vardır. En yaygın kullanılan para piyasası araçları arasında euro-dollar mevduatları, bankacıların kabulleri, ülke hazine bonoları, ticari raporlar, belediye notları, federal fonlar ve geri alım anlaşmaları (repolar) bulunmaktadır.

Para Çekme Piyasası

Para piyasası işlemleri toptandır, yani büyük miktarlar içindir ve bireyler yerine finansal kurumlar ve şirketler arasında gerçekleşir. Para piyasası fonları katılımcılara, bu varlıklara daha az miktarda yatırım yapma fırsatı sunar.

Piyasa Katılımcıları

Piyasalarda yer alan kurum ve kuruluşlar, birbirlerine borç para cinsinden veya başka bir vadeli mevduat işlemleri cinsinden değerli evrak satışı yapabilirler. Piyasalara ticari kağıt satmak, şirketler veya fonlar tarafından satın alınabilecek ürünler satmak, yatırımcıların üzerinde çalıştığı işlemlerdir.

Hükümetler para piyasalarında hazine bonosu ihraç eder ve bonoların birkaç gün ile bir yıl arasında değişen vadeleri vardır. Yalnızca birincil bayiler onları doğrudan devletten satın alabilir; bayiler kendi aralarında ticaret yaparlar ve bireysel yatırımcılara perakende satış yaparlar. İller, ilçe ve belediyeler de kısa vadeli notlar yayınlamaktadır.

Ticari kağıt, popüler bir borçlanma mekanizmasıdır, çünkü kayıt gerekliliklerinden muaftır. Şirket yatırımcıları için caziptir, çünkü oranlar banka vadeli mevduatlardan veya hazine bonolarından daha kârlıdır. Bir geceden 270 güne kadar bir vade seçeneği mevcuttur. Ancak temerrüt riski, ticari kağıtlar için banka veya devlet araçlarından önemli ölçüde yüksektir.

Para Piyasası Fonları

Para piyasasının kendisi, işlem başına 10 milyon TL ile 1 milyar TL arasında değişen toptan satış miktarlarını ödünç alan veya borç alan finansal kurumlarla sınırlıdır. Yatırım fonları, bireysel yatırımcılara genellikle güvenli olduğu düşünülen değerli kağıtlar sunmaktadır. Bu tür fonların net aktif değeri mevcuttur. Piyasalar birçok gelişmeden etkilenirler. Dolayısıyla yatırım araçları da bu değişimlerden etkilenir. Mali krizler gibi önemli olaylar, para piyasasındaki fonların değer kaybetmesine neden olur. Yatırım araçlarındaki değişimler, birçok farklı online araç kullanılarak incelenebilir.

kaynak: https://www.parapiyasasi.net

Yorum yapın