Ons Nedir? Ons Nasıl Hesaplanır? 1 Ons Altın Kaç Gramdır ?

Ons, günün herhangi bir anında duyulabilecek kelimelerden biri olduğu gibi sıklıkla altınla ilişkilendirilmektedir. Ons ülkemizde genel olarak altın fiyatlarında göze çarpan detaylardan birisi olarak ön plana çıksa da altınla sınırlı kalmaz. Gümüş, platin, elmas ve yakut gibi diğer değerli madenlerin fiyat hesaplamalarının yapılabilmesi temel olarak ONS birim fiyatı kabul görür. Asıl olarak bir kütle birimi olarak bilinir. Sembolü OZ’dur. Birçok farklı ülkede kullanılmasıyla birlikte farklı isimlendirmelere sahiptir. Eczacılar için de oldukça önemli bir konumda bulunuyor olmasıyla birlikte, ilaç ve kimyasal maddelerin değer hesaplamaları için de günümüzde sıklıkla tercih edilir. Orta Çağ Avrupa’sından itibaren ticaretin hız kazanmasıyla birlikte kullanımı ilk olarak Fransa’da başlamıştır. Her hesaplama işleminde kolaylık sağladığının görülmüş olmasıyla birlikte sahip olduğu önemini artırmış ve günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Ons Nasıl Hesaplanır?

Ons’un hesaplaması ülkelere göre farklılık gösterecek şekilde yapılır. Amerika ve İngiltere’de 28.349 grama denk gelen Ons hesaplaması, Fransa’da ise 30.59 grama denk olarak hesaplanır. Ons’un hesaplaması yapılırken ülkelere ait farklı hesaplama değerleri ön planda tutulur. Ülkelerin belirledikleri değerlerle birlikte belli bir standardın bulunmasına yönelik olarak geliştirilen sistem olarak aktif olarak tercih edilir.

Ons hesaplaması yapılırken, denk gram değeri ilk değişken olmakla beraber döviz birimlerinin anlık olarak değerleri de hesaplamadaki değişkenlerden biri olarak kabul edilir. Ons üzerinden altın başta olmak üzere diğer kıymetli madenlerin hesaplanması için güncel ons değerinin ülkelerde kabul edilen ons gramı değerine bölünmesi gerekir. Fiyatların anlık olarak değişebilmesiyle birlikte güncel olarak takip gerçekleştirilmesi ve her zaman belirlenen fiyatlar üzerinden hesaplamaların yapılması gerekir.

Altının Ons’u Nasıl Hesaplanır? 1 Ons Altın Ne Kadar?

Altın ve ONS kavramları birbirleriyle sürekli olarak iç içe olduğundan dolayı hesaplamasının neye göre yapıldığı sıklıkla sorulan sorular arasındadır. Uluslar arası piyasalarda 1 Ons altın 31.10 gram olarak hesaplanır. Türkiye’de de altın için yapılan hesaplama uluslar arasıyla eş değer durumdadır. Altın fiyatının belirlenmesine yönelik olarak Ons fiyatının 2000 USD olduğunu ele alalım. Bu durumda altının Ons’unu hesaplama formülü şu şekildedir:

2000/31.10*USD kur fiyatı = Altının gram başına fiyatı

USD’nin 4.85 TL olduğu kabul edilerek, 2000/31.10*3.85 = 247 TL sonucu elde edilir.

Gram Altın Üzerinden Ons Hesabı

Gram altının güncel fiyatı üzerinden altın ons hesabı yapılabilir. Gram altında fiyatın 195 TL olduğu ve USD fiyatının 4.85 TL bilgisi üzerinden hesaplama ele alınırsa, fiyat hesaplamasının yapılabilmesi 1 gram altın ve 1 ons değerinin çarpılmasıyla sağlanır. Ardından çıkan sonuçta hesaplama yapılan tarihteki TL cinsi üzerinden USD karşılığındaki değerine bölümü gerçekleştirirli. Son olarak çıkan fiyat ons fiyatının güncel halini yansıtır.

1 gram altın 195 TL ise 195 x 31.10 / 4.85 = 1250.41 ons fiyatı sonucunu verir.

Gram altın üzerinden yapılabilecek hesaplamaya verilen bu örnekte ons değeri uluslar arası standartlarda kabul gören 31.10 seviyesinden ele alınmıştır. Mevcut olan değişkenlerden farklı olarak bu değer sabit kalır. Güncel fiyatların diğer elemanlar için ele alınması net fiyatın hesaplanabilmesi için zorunludur.

Ons Altın mı Gram Altın mı?

Ons altın, tüm dünyada bulunan altın yatırımcılarını ve aynı zamanda merkez bankalarını yakından ilgilendiren bir değer olarak kabul edilir. Gram altınsa sadece lokal bazdaki hareketlenmelerle değişim göstermesiyle birlikte küresel açıdan belirli bir değere sahip olmaz. Ons bazında mevcut olan değişimlerin gram altına etkisinin çok fazla olmadığı görülebilir. Altın ons bazında yükseldiğinde gram altının yükselebilmesi için Türk Lirası’nın değer kaybetmesi gereklidir. Türk Lirası için değerlenme oranından yüksek olan ons değerlenmesi de gram altın fiyatının artış göstermesine etki edebilir. Ons bazında yaşanan değişimler gram altında yaşanan değişimlerle kıyaslandığında daha kalıcı olduğu görülebilir. Ons altın hesaplamalarıyla gram altın hesaplamalarında belirgin seviyede fark mevcuttur. İki birim değerinin birbirine dönüştürülmesinde klasik olarak ons hesaplama formülü kullanarak işlem yapılır.

Yerli yatırımcılar tarafından sıklıkla tercih edilen bir araç olmasıyla birlikte gram altın aynı zamanda fiyat seviyesi açısından değişkenlik göstermede ani iniş çıkışlar yaşatabilir. Ons altındaysa gram altına göre daha yumuşak değişimler gözlendiğinden dolayı yüksek miktarda yatırım yapacak olanlar için tercih edilebilir konumda bulunur. 1 ons altın 31.10 gram altına denk geliyor olmasıyla birlikte, tek tek 31 adet gram altının elde tutulması yerine toplu olarak sadece ons olarak tutulabilmesi mümkündür. Yastık altı yatırımı yapanlar için özellikle kolaylıkla altın üzerinden işlem yapılabilmesi olanağını sağlıyor olmasıyla beraber, ons altın bu anlamda fark yaratır.

Altın Ons Fiyatı Nasıl Düşer ve Yükselir?

Altının Ons hesaplamasının yapıldığı formülde yer alan değişkenler, altın fiyatına direkt olarak etki eder. Döviz kurlarında yaşanan yükselişler ve düşüler ons altın fiyatının hesaplamasında farklı sonuçların görülebilmesi sonucunu ortaya çıkarır. Altın Ons’u için döviz kurlarına ek olarak petrol fiyatlarının da göz önünde bulundurulması gerekir. Yurtiçi ve yurtdışı piyasaların genelinde yaşanan değişimler altının onsu için değişkenliklerin yaşanmasına anlık olarak neden olabilir.

Küresel piyasalarda sürekli olarak hareketliliğin bulunmasıyla birlikte, bu hareketliliklerin tamamı altın ons fiyatı açısından belirli seviyede etkiye sahiptir. Hem küçük parçalar halinde hem de bir bütün halinde mevcut olan değişkenliklerin tamamı ele alınarak altın ons fiyatlarında dalgalanmalara neden oldukları kolaylıkla görülebilen sonuçlar olarak değerlendirilir.

Düşüş ve yükselişler yaşanması dolayısıyla dünya borsalarında sarsılma yaşanabilir. Altın ons fiyatlarında düşüş yaşanması borsanın düzene girmesinde etkili olurken bunun tam tersi olarak yükselmesi dolayısıyla borsalarda sorun yaşanabilmesi olasılığı bulunur. Altın ons fiyatlarının hesaplanırken temel olarak matematiksel verilerin hesaba katılmasına ek olarak gerekli olan ekonomik değerlerin de hesaba katılmasıyla birlikte altın ons hesaplamaları anlık olarak veya uzun vadeli olarak gerçekleştirilir. Ons değeri üzerinden yapılacak olan işlemler net sonuçları verdiğinden dolayı, altın için bu değer birimi aktif olarak kullanılmaktadır.

Ons Hesaplama Neden Önemlidir?

Ons, kalıplaşmış bir kavram olmasıyla birlikte doğru hesaplamaların yapılabilmesi ve geçerliliğini hem yurt içi hem de yurt dışında koruması için oluşturulmuştur. Ons hesaplamalarının yapılmasıyla birlikte öncelikli olarak altın olmak üzere diğer tüm değerli madenlerin fiyat hesaplamalarının saf seviyesinde yapılabilmesi olanağı bulunur. Ons değerinin farklı faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmesiyle birlikte öngörülü şekilde değerli madenlerin takibi sağlanabilir. Aynı zamanda buna ek olarak yatırım yapmak isteyenler için de ons nasıl hesaplanır? Sorusunun bilinmesiyle birlikte zarara uğramadan işlem yapılabilmesi olanağı bulunur. Yapılan hesaplalar sonucunda mevcut olan değer üzerinden alış ve satışların gerçekleştirilebilmesi mümkündür. Zarara uğramadan işlem yapılabilmesi olanağı doğru hesaplamalarla sağlanır. Yapılan hesaplalar sonucunda mevcut olan değer üzerinden alış ve satışların gerçekleştirilebilmesi mümkündür.

Ons Altın

Ülkelere Göre Ons Hesaplama Değerleri

Ons hesaplamada mevcut olan değişken rakam değeri ülkeden ülkeye farklılık gösterebildiğinden dolayı, her ülkede kendi içerisinde kullanılan haliyle hesaplama yapılmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti, uluslar arası ons değerini temel aldığından dolayı 31.10 standart kalıp olarak kullanılırken diğer değişkenler mevcut olan seviyesinde hesaplanır. Türkiye’den farklı ülkelerde standart olarak belirlenmiş olan sabit değerler üzerinden yapılan hesaplamalar için temel formül sabittir. Ons hesaplamada kullanılan rakama göre, hesaplamanın yapılmasıyla birlikte öğrenilmek istenilen birim fiyatına ulaşılabilir.

  • Uluslararası Ons – 31.10
  • İspanyol ons (Spanish ounce) – 28.75
  • France ons – 30.59
  • Portekiz ons – 28.69
  • Roman / İtalyan ons – 27.40
  • Hollanda ons – 100
  • Çin ons – 50
  • İngiliz Kulesi Ons – 29.16
  • Maria Theresa ons – 28.06

Ons’un alındığı değere göre yapılan hesaplamalarda bir ülkedeki birim fiyatına göre diğer ülkedeki birim fiyatının değişebilmesi söz konusu olduğundan dolayı, uluslar arası ticarette genel olarak uluslar arası ons değeri kullanılır. Ticarette pratikliğin sağlanması adına geliştirilmiş bir sistem olmasıyla birlikte, yapılacak olan her işlemde kolaylık sağlaması ve tekrar dönüştürülmesi gerekliliğinin bulunmuyor olmasıyla en çok kullanılan sistemlerden biri olarak kabul edilir. Ülkelerin kendi içerisinde hesapladıkları ons değeri üzerinden, aynı ülkenin vatandaşları işlemlerini tamamlayabilirler.

Fiyat hesaplamalarının ons üzerinden değerlendirilmesiyle birlikte hem alış hem de satış işlemlerinin çıkan sonuçtaki birim fiyat üzerinden yapılabilmesi mümkündür. Ülkeler tarafından belirlenen ons değerlerinin her biri ayrı ayrı ele alınır. Ons cinsinden yapılacak olan değerlemenin belirli standart seviyesinde olmasını sağlayabilmek adına mevcut olan sistemler olarak biliniyor olmaları sayesinde her zaman kullanışlı durumdadırlar. Değişken değerlerinin bulunuyor olması, hesaplama formülündeki diğer noktalardan etkilenmelerine neden olur. Ülkeler bazında farklılık gösteren değerler üzerinden hesaplansalar da ons hesaplamalarının tamamında küresel pazar fiyatları yüksek derecede etkiye sahiptir.

Altın Harici Kıymetli Madenlerde Ons Nasıl Hesaplanır?

Ticareti günümüzde aktif olarak yalpan değerli madenlerin tamamı, kıymetli maden olarak değerlendirilir. Geçmişten beri sahip oldukları potansiyellerle beraber yatırım yapılabilir durumda olmalarıyla fark yaratan ürünler olarak ön planda yer alırlar. Altın haricinde kıymetli madenlerde ons hesaplamasının yapılmasında formül aynı kalırken, döviz kuru Euro/ons veya Dolar/ons olabilir. Gümüş, paladyum, elmas ve platin gibi değerli madenlerin ons hesaplamalarının yapılmasında ons değerinin 31.10 gram olarak alınması gerekir. Kıymetli madenler de altın gibi yüksek işlem hacmine sahip olmalarıyla birlikte aynı kategoride değerlendirildikten dolayı hesaplamalarda aynı işlemler yapılır.

Gümüş için hesaplama yapmak gerekirse;

1 gram gümüşü 3 TL olarak ele alırsak 3 x 31.10 / 4.85 (Dolar kuru) = 19.23 ons fiyatı olarak hesaplanır.

Piyasalardaki en önemli ticaret araçlarından olmalarıyla beraber kıymetli madenlerin ons fiyatlarının bilinmesiyle ons üzerinden alış ve satışlarının yapılabilmesinde etkilidir. Altın haricinde değerlendirilen kıymetli madenlerin tamamında fiyatların iniş-çıkışlarında hem ekonomik hem de politik nedenler bulunur. Günlük bazda ons grafiklerinin değişim gösterebildiği görülürken hesaplamaların döviz üzerinden yapılıyor olması da fiyatların değişim göstermesindeki en önemli etkenlerden birisi olarak sıralanır.

Ons hesaplamasının genel mantığında, belirli bir hesaplamanın kolaylaştırılması hedef alındığından dolayı 1 ons gümüş, paladyum, elmas veya platin 31.10 gram olarak kabul edilir. Yapılan hesaplamalarla elde edilen sonuçların geçerliliklerini değişkenlerin sabit kaldığı sürece korur. Değişkenlerden fiyatların yükselmesi veya düşmesine neden olarak ons hesaplamalarının tüm kıymetli madenlerde güncel şekilde yapılması gerekir.

Ons Altın

Ons Hesaplaması Neden Türk Lirası Üzerinden Yapılmaz?

Ons hesaplaması hakkında en çok merak edilen konuların başında hesaplamanın neden TL kuru üzerinden değil de döviz üzerinden yapıldığı gelmektedir. Hesaplama yapılırken temel olarak dünya kurunun baz alınması bu durumun en büyük nedenidir. Döviz kurunun mevcut olan TL değerine dönüştürülerek yapılan çevrim sonucunda elde edilen fiyat ons hesaplamasının temelini oluşturur. Dünya kurunun baz alınmasıyla beraber oluşturulan fiyatla beraber döviz kuru üzerinden hesaplama yapılması nedeniyle yüksek seviyede fiyat farkının oluşması engellenir. Doğru sonuçların alınabilmesi için TL’nin hesaplanan döviz kuru değeri üzerinden değerlendirilmesi gerekir. Dolar ve Euro’nun güncel fiyat değişimlerinin takip edilerek, ons hesaplamalarına yönelik olarak mevcut olan formüle entegre edilmeleri bu noktada yüksek derecede önem taşır.

Hesaplamada kullanılan formülde döviz kurlarının güncel değerlerinin bilinmesi güncel ons fiyatlarının hesaplanabilmesi olanağını beraberinde getiren faktörler arasında yer alır. Türk lirası üzerinden yapılacak hesaplamalar dünya piyasasındaki hesaplamalardan farklı olacağından dolayı yanlış sonuçların alınabilmesi olasılığı da bulunur. Ons hesaplamalarında her ülke hangi birim değerini kabul ediyorsa o değer üzerinden döviz kurunun hesaplanarak işlem yapılması ortak bir hesaplama yöntemidir. Altın haricinde olan tüm kıymetli madenler üzerinden işlem yapabilmeyi hızlandıran döviz kuru üzerinden hesaplama yapılmasıyla beraber ticarette olası sorunların tamamı engellendiği gibi aynı zamanda stabil bir hesaplamanın yapılabilmesi söz konusu olur.

Ons Hesaplama Kazandırır mı?

Ons değerinin hesaplamasının yapılması başta değerli madenlerin olmak üzere bunun yanı sıra daha farklı kaynakların fiyatlarının belirlenmesinde etkilidir. Ons üzerinden yapılan hesaplamalarla birlikte, uluslar arası standartlar kabul edildiğinde bir hammaddenin 31.10 gramlık değerinin hesaplaması yapılmış olur. Tek tek 31.10 gramlık değerinin hesaplanması yerine doğrudan ons değerinin hesaplanmasıyla beraber ticarete pratiklik kazandırıldığı gibi aynı zamanda hız da kazandırılır. Ons değeri tüm ülkeler tarafından kabul edilerek uygulanmakta olan bir değer olduğundan dolayı, önemlidir. Hesaplamanın yapılırken fiyatların anlık olarak değişebildiğinden görülmesi mümkündür. Ons fiyatlarında yaşanan değişimlere sebep olan temel faktörlerin göz önünde bulundurulması dolayısıyla değişkenlik gösteren fiyat farkları gün içerisinde veya belirli periyotlarda denetlenebilir.

Ons hesaplaması temel olarak belirli birim fiyatının bulunabilmesinde uygulanmaktadır. Hesaplama yapılmasıyla kazanç elde edilebilmesi mümkün olmazken, fiyat değişimlerinin hangi seviyede yaşanacağının tahmin edilmesine yönelik olarak hesaplamalar sayesinde zarar edilmesi engellenebilir. Örnek vermek gerekirse; ons hesabının yapıldığı döviz kurunda dalgalanma yaşanması nedeniyle veya kıymetli madenlerin gram başına fiyatlarının değişmesiyle ons hesaplamasında her sonucun göz önünde bulundurulması kolaylaşır.

Farklı değerli madenler üzerinden direkt olarak kazanç elde edebilmeye olanak sağlamamasıyla birlikte ons hesabının yapılmasıyla ham fiyata ulaşabilmek ve bunun üzerinden değerlendirme yapabilme olasılığı söz konusudur. Fiyatlara etki eden değişkenleri bilenenler için doğru hesaplamanın yapılması ons fiyatlarıyla alakalı olarak önemli ipuçlarını barındırır.

Ons Hesaplanarak Yatırım Yapılabilir mi?

Yatırım yapmak isteyenler için son zamanların en gözde değerlerinden birisi olan ons, fiyat hesaplamalarının yapılmasının ardından değişiminin de genel itibariyle yumuşak ve stabil seyrettiği göz önünde bulundurulursa yatırım yapılabilir olarak kabul edilir. Ons, bir değer ifadesi olduğundan dolayı yapılacak olan yatırımlarda; 1 ons altın, 1 ons gümüş, 1 ons elmas veya daha farklı kıymetli madenler üzerinden işlem yapılabilmesi mümkündür. Ülkelerin baz aldıkları değere göre belirli bir gram miktarının toplu halde belirtilmesinde kullanılan ons değerinde genel olarak uluslar arası kabul gören 31.10 gram değeri tercih edilir. Ons hesaplamasının yapılarak yatırım yapılabilmesi her zaman için mümkün olduğu gibi farklı fiyatlar ve beklentiler üzerinden bu işlem tamamlanabilir. Ons hesaplaması, ham değerin ne kadar olduğuna dair fikir sahibi olmayı mümkün kıldığı gibi aynı zamanda yatırım yapılması aşamasında büyük kolaylık sağlar. Kıymetli madenlerin tamamı için ons üzerinden yatırımlık alım yapılabilir.

Yorum yapın