Önceden Alınan Taksitli Telefonlar Ne Olacak? Taksitler Azalacak Mı?

Önceden Alınan Taksitli Telefonlar İçin Düzenleme Var Mı?

Taksitli telefon almak şu anda ülke gündeminde büyük bir yer kaplıyor. Güncel olarak BDDK tarafından yayınlanan yönerge metnine göre, artık telefon ve bilgisayar alımlarında 6 taksitten fazla taksitlendirme işlemi yapılamayacak. Operatör ve teknoloji satıcıları ile anlaşmalı bankalar tarafından sunulan taksitle telefon alma devri neredeyse kapanıyor. Bu yayınlanan yeni gönderi sonrasında akıllara, halen ödemeleri devam eden uzun vadeli telefon alımları geldi. Bu noktada BDDK tarafından yapılan açıklamaya göre herhangi bir endişe duymanıza gerek yok. Önceden alınan taksitli telefonlar için bu denli bir yaptırım uygulanmayacak. Önceden yani duyuru tarihinden (15.08.2018) önce alınan taksitli telefonlar, ilgili finans kuruluşu ile yapılan anlaşmaya göre ödenmeye devam edecek. Bu noktada hiçbir sorun bulunmuyor. Önceden aldığınız telefonların taksitini direkt ödemeye devam edebilirsiniz.

Önceden Alınan Telefon Kredileri Yapılandırma Özellikleri

Önceden alınan telefon ve bilgisayar kredileri için akıllara gelen hemen her soruya cevap vermeye çalışıyoruz. Bunların başında gelen yapılandırma sorusu, yine BDDK tarafından yapılan açıklamayla netliğe kavuştu. Önceden aldığınız telefon kredilerini ödeyememeniz durumunda, bankalar veya ilgili finans kaynakları sizlere yapılandırma teklifi sunacaktır. Telefon kredisi yapılandırma sürecinde, BDDK tarafından yayınlanan yönergelere göre 6 aydan fazla taksit yapılmayacak. Eskisi gibi yapılandırma kredilerinde 48 aylık ihtiyaç kredisi modülü göremeyeceğiz. Ne yazık ki kredi çekip ödeyemeyenler, krediyle telefon ve bilgisayar aldıklarına pişman olacaklar. Özellikle Teknosa ve benzeri alanlarda kredi sağlayarak gelir elde eden bankalar, bu düzenlemenin acısını geçmiş kredi alanların sorumluluğu ile karşılayabilir.

Telefon ve Bilgisayarda Taksit Kısıtını Arttırmanın Yolları!

Telefona taksit sınırı getiren son uygulama sonrasında, birçok insan telefon almaktan vazgeçme noktasına geldi. Eğer düzenli olarak ödemeyi göze alıyorsanız telefon için ihtiyaç kredisi çekmek mantıklı olabilir. Elbette bazılarına telefona kredi çekmek mantıksız gelse de, ihtiyaç kredisi ile telefon almak bazı kişilerin kurtarıcısı olabilir. Bu nedenle hemen her ihtimali değerlendirmeniz gerektiğini düşünüyoruz. Birçok bankadan günümüz verilerine göre %1,60 civarındaki faiz oranlarıyla kredi çekebilirsiniz. Bu sizin kredi notunuz yüksekse daha uygun şartlara gelecektir. Ancak kredi notunuzdan faydalanarak uygun faiz talep etmeyi düşünüyorsanız, 1800 ve üstü verilere sahip olmanız gerekir.

Yorum yapın