Ön Onaylı Kredi Nedir? Nasıl Kullanılır? Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Düzenli olarak çalıştığınız bankalar ya da geçmiş dönemde bir çalışma yaptığınız bankalardan, zaman zaman kısa mesaj, telefon ya da e-mail yolu ile sizlere bazı özel teklifler yapılmaktadır. Özellikle de bankalardan kredi ya da kredi kartı kullanan ve ödemelerini de her zaman için zamanında yapan kişilere bu tür bildirimler daha sık gönderilmektedir. Genellikle ön onaylı kredi ismi ile gönderilen bu bildirimlerde, kişiler için belirli bir limit dahilinde kredi hizmeti sunulmak istendiğinden söz edilmekte ve normal kredi işlemlerine oranla da daha uygun kredi imkanı sunulmaktadır. Ancak, burada kişilerin dikkat etmesi gereken temel durum, kredinin tamamen onaylı olmadığı ve ön onaydan geçtiğidir.

Ön onaylı kredi konusunda bilinmesi gereken temel durum yukarıda da belirtildiği gibi, kredi teklifin sadece ön onaydan geçtiğidir. Genellikle bu teklifler kişilerin kredi notları ve limit boşluklarına göre teklif edilmektedir. Eğer kişiler sunulan teklifi kabul ederse de daha detaylı bir sorgulama yapılarak kendilerine cevap verilecektir. Bundan dolayı kredi teklifine olumlu yanıt vermeniz sonrasında, işlemlerin olumsuz sonuçlanması mümkündür.

Ön Onay Almış Kredi Nedir?

Ön onaylı kredi, bankalar tarafından yapılan incelemeler sonucunda, kredi notunuz, aylık gelir miktarınız, limit boşluğunuza göre aylık yapabileceğiniz ödeme miktarınız ve bunun gibi birçok önemli durum göz önünde bulundurularak sizlere sunulan bir kredi teklifidir. Eğer sizlere telefon, kısa mesaj ya da e-posta yolu ile ön onaylı olduğundan söz edilen bir kredi teklifi alırsanız, teklifi kabul etmeniz halinde banka kanalları aracılığı ile yeni bir başvuru yapmanız gerekmektedir. Yapılacak başvuru işleminde, özellikle limit boşluğu ve banka sicili konusunda daha detaylı bir sorgulama sistem tarafından yapılarak başvuru sonucunuz sizlere sunulacaktır.

ön onaylı kredi
ön onaylı kredi

Ön Onaylı Kredi Neden Reddedilir?

Şuan onlarca bankanın gün içerisinde binlerce müşteriye ön onaylı kredi teklifi yaptığı bilinmektedir. Mevcut kredi tekliflerinin olumlu sonuçlanacağını düşünen kişiler ise, bu teklifleri kabul etmektedir. Ancak, internet üzerinden tüketici şikayetlerine baktığımız zaman, kişilerin ön onaylı kredi başvurularına olumsuz yanıt aldıkları karşımıza çıkmaktadır. Bu şekilde olumsuz bir yanıt alınmasının nedenlerine baktığımızda ise, şu durumdan söz edebiliriz.

  • Tanımlanan ve ön onay ismi ile sizlere sunulan kredi paketlerine başvuru yaptığınızda, herhangi bir gecikmiş borcunuz varsa veya geçmişte düzensiz ödeme yüzünden takibe düşmüşseniz, başvurunuza olumsuz dönüş yapılacaktır.
  • Son 5 yıl içerisinde kredi veya kredi kartı borcunuzdan dolayı idari veya yasal takip almışsanız.
  • Kredi notunuz riskli seviyelere kadar gerilemişse,
  • Mevcut kredi veya da kredi kartı limitlerinizde herhangi bir boşluk bulunmuyorsa,
  • Peş peşe çok sayıda başvurunuza olumsuz yanıt almışsanız
  • Düzenli bir geliriniz yoksa ya da gelirinizi belgeleyemiyorsanız,
  • İş çıkışı alınması ve SGK prim ödemelerinin kesilmesi,
  • Bankanın kendi tercihleri,
  • Gelir miktarınızda herhangi bir düşme söz konusu olmuşsa,

Ön onaylı kredi başvurunuza olumsuz yanıt almanızın sebepleri yukarıda belirtmiş olduğumuz nedenlerden birisi olabilir.

Ön Onaylı Kredilerin Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Ön onaylı kredi için sizlere banka kanalları ile bir teklif yapılmışsa, ancak şuan için sizlerin herhangi bir ihtiyacı yoksa, bu durumda kredinizi ilerleyen bir süreçte kullanabilirsiniz. Ancak, kullanabileceğiniz bu kredi tekliflerinde zaman zaman geçerlilik süresi olmaktadır. Genellikle ihtiyaç yani tüketici kredisi alanında yapılan bu tekliflerde, en az 30 günlük bir süre sizlere verilmektedir. Bu süre içerisinde başvuru yapmanız halinde, özel tekliften sizler faydalanabiliyorsunuz. Ancak, bankanın belirleyeceği süre burada önemlidir. Çünkü bazı kredi paketlerinde, kişiler için 90 ya da 120 gün geçerlilik süresi de belirlenebilmektedir.

Yorum yapın