Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Silinir Mi? Borcu Kim Öder?

Ölen kişinin kredi kartı borcu silinir mi? şeklinde halk arasında dolanan bir soru bulunmaktadır. Kredi kartları, günümüzde büyük bir yer kaplayan geniş çaplı harcama unsurlarıdır. Bu kartları günlük hayatta o kadar fazla kullanıyoruz ki, Türkiye genelinde standart kullanıcı statüsü altında anlık olarak 60 milyon kredi kartı sahibi bulunuyor. Sayı çok şaşırtıcı olsa bile, bankaların kredi kartı hizmetleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de insanları kendinden geçiriyor. Ölen kişinin kredi kartı borcu ise bu karışık ortamda, sadece kendisini veya bankayı ilgilendirmiyor. Neticede hayatı devam insanların sahip olduğu bankalar, hayatı devam edenlerin kâr oranları için paralarını almak istiyor. Doğal afet sebebiyle kanıtlanmış bir şekilde hayatını kaybeden insanlar haricinde, bankaların borcunu sildiği insan bulunmamaktadır. Bankaların borç silerken dikkat ettikleri unsur kişinin resmi kayıtlardaki ölüm sebebidir.

Hayat Sigortası Varsa Ölenin Kredi Kartı Borcunu Sigorta Öder!

Hayat sigortası ölen kişinin kredi kartı borcunu ödemesi maksadıyla yapılan bir uygulamadır. Kişi öldükten sonra banka, bir zaman tanıyarak kişinin borcundan mirasçılarını bilgilendirmektedir. Bu süreçte mirasçılar, ödeme ile alakalı belli bir karar vermelidir. Kişinin tüm mal ve nakit para yatırımı o miras sahibi kişilere verildiği için borcun ödenmesi beklenir. Ancak kişi, bankadan kredi kartı alırken hayat sigortası yaptırmışsa durum değişir. Sigorta başlangıç tarihi öncesinde belli bir hastalığı olup başvuruda belirtenler, hastalık veya kasıt olmadan normal şekilde vefat ederlerse sigorta kredi kartı borçlarını öder. Hayat sigortası ölen kişinin borcunu sadece cinayet ve intihar ile ölüm olduğu sürece ödememektedir. Bunlarda kişinin şartlı ölüm metotlarına uygunsuz olduğu ihtimali gündeme gelir.

Hayat Sigortası Kredi Kartı Alanlar İçin Önemli Midir?

Hayat sigortası ölen kişinin borcunu eğer olayda şüphe varsa otopsi raporu sonrasında üstlenir. Yani kişinin şüpheli bir ölümle aramızdan ayrılması sigortanın yan çizmesine neden olabilir. Kredi kartı ve borçlanma odaklı olan hemen her kredide bu gibi sigortalar müşteriye sunulmaktadır. Müşteriler de pek önemsemezler hatta gereksiz görürler. Hayat sigortası önemi ise kişi doğanın gereği olacak şekilde vefat ettiği sürece ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kredi kullanırken veya kredi kartı alırken ölüm ihtimalinizi düşünün ve geri kalanlara bir umut hayat sigortanızı yaptırın.

Yorum yapın