Öğrenciye Kefilsiz Kredi ve Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

Hayatımızın önemli bir kısmı eğitim ve öğretim almakla geçer. Bu dönem basit bir biçimde ‘öğrencilik’ olarak adlandırılmaktadır. Öğrenci iseniz ve paraya ihtiyaç duyuyorsanız, bu durumda çeşitli alternatifler bulmayı deneyebilir, ya da ailenizden para isteyebilirsiniz. Bununla beraber öğrenciye kredi veren bankalar ve öğrenciye kredi kartı veren bankalar, uzun yıllardır pek çok kişinin merak ettiği, detaylarını bütün incelikleri ile araştırdığı konular arasında bulunmaktadır. Biz de bu konuya detaylı bir biçimde değindik ve kredi kartı alıp alamayacağınızı sizler için belirledik. Siz de konumuzu okuyarak bu konuda net bir bilgi sahibi olma fırsatı bulabilirsiniz.

Bankalar Ne İş Yapar?

Bankalar, para ile ilgili her türlü ticari işlemi yapan kurumlar arasında bulunmaktadır. Para alım-satım işlemleri, döviz alım satım işlemleri, altın biriktirmek, farklı kişilere para yollamak; fatura ödemek ya da diğer kurumların ödemelerini yapmak, doğrudan bankalar aracılığı ile gerçekleştirdiğiniz işlemler arasında yer almaktadır. Günümüzde para biriktirmek için tercih edilen başlıca unsurun bankalar olduğunu biliyoruz. Zira bu en güvenilir yollardan bir tanesi. Bankadan hesap açtırmak seçeneğini kullanarak siz de bankalar ile çalışmaya başlayabilir, biraz önce belirtmiş olduğumuz işlemlerden hepsini gerçekleştirme şansı bulabilirsiniz. Bankada birikmiş olan paranızı canınız istediği zaman ATM’lerden çekebilirsiniz. Bunun dışında bankanın müşterilerine sağlamış olduğu en avantajlı unsurun elbette kredi kartı sağlamak ve kredi vermek olduğunu da söylemek mümkündür. Bankadan kredi kartı almak isteyen kişiler, bankalara kredi kartı başvurusu yapabilmektedirler.

Kredi Kartı Ne İşe Yarar?

Kredi kartı, çeşitli maddelerden yapılmış elektronik ortamda para çekim işlemi yapabileceğiniz karttır. Adınıza açılan bu kart, bankanın size sağlamış olduğu belirli miktarlarda limiti içermektedir. Bankalara kredi kartı başvurusu yaparak siz de bu kartlardan herhangi bir tanesini alabilir ve bunu kullanabilirsiniz. Nakit paranız olmadığı zamanlarda kredi kartı geçen bankalardan alışveriş yapabilir, ücreti de size verilen kredi kartları ile ödeme yapabilirsiniz. Kredi kartları bu sebepten ötürü doğru şekilde kullanılırsa son derece avantajlı olan maddeler arasında yer almaktadır. Kredi kartı almak isteyen kişilerin yapması gereken şey, doğrudan bankaya başvurmak ve buradan kendileri için bir kart almak olacaktır.

Kredi kartı ile limitiniz dahilinde işlem yapabilmeniz mümkündür. Kredi kartınız size verilirken adınıza tanımlı olan limit genellikle almış olduğunuz maaşa göre belirlenmektedir. Maaşınız yüksek seviyelerde seyrediyorsa, bu durumda pek çok kişiye göre limitinizin yüksek olacağını söylemek mümkün olacaktır. Ayrıca sürekli müşteri olmanız ve ödemelerinizi de düzenli yapmanız durumunda, banka sizi kendisi arayarak ve kredi kartı limit yükseltme seçeneği konusunda size bir teklifte bulunacaktır. Kredi kartınızı aylık bazda kullanabilir, ay bitiminde de harcamış olduğunuz miktarı bankata geri ödersiniz. Elbette, hesap kullanım ücreti ve faiz oranı kredi kartının handikapları arasında yer almaktadır.

Bununla beraber, bilinçli bir şekilde kullanıldığında gerçekten kredi kartı son derece avantajlı bir banka ürünü olabilir. Örneğin acil olarak paraya ihtiyacınız varsa, ancak maaş gününüze çok varsa, elinizde de nakit yoksa, POS cihazlarını kullanarak kredi kartınızdan çekim yaptırabilirsiniz. Kredi kartları POS cihazları vasıtası ile işlem gören ürünler olmasına rağmen, belirli faiz oranları ile çarpılarak kredi kartından nakit olarak para çekmek de mümkündür. Bu duruma genelde kredi kartından nakit avans çekmek adı verilir ve paraya ihtiyaç duyan birçok kişinin de doğrudan bu yöntemi tercih ettiğini söylemek mümkün olacaktır.

Kredi Nedir, Kredi Çekmek Ne Demektir?

Yukarıda kredi kartının ne olduğuna ve nasıl kullanacağına ilişkin bilgi vermiştik. Kredi ise acil para ihtiyacınızı karşılamak için bankadan aldığınız toplu para olarak isimlendirilebilmektedir. İsmine ‘kredi’ denilmesinin en önemli sebebi size verilen paranın belirli bir faiz oranı ile çarpılara geri ödenecek olmasından kaynaklanmaktadır. Yani, bankadan faizsiz olarak para almak mümkün değildir. Bu sebepten ötürü bankadan kredi alacaksanız belirli bir faiz oranı ile çarpıldıktan sonra size verileceğini bilmeniz gerekmektedir.

Bankadan kredi almak isteyen çok sayıda kişi olmakla beraber, her gün on binlerce kişinin bankadan kredi almak için red yediğini söylemek de mümkündür. Bunun en önemli nedeni, birkaç sene öncesinde bankalara kredi ve kredi kartı başvurusunda bir patlanma yaşanmasından kaynaklanmaktadır. Önceki dönemlerde bu konuda esnek politikalara sahip olan bankalar birçok kişiye kredi sağlayıp kredi kartı vermiş, pek çok kişi de bu durumdan mağdur olmuştur. Zira bankadan parayı almak şartları sağlıyor olmanız durumunda oldukça kolay olsa da ne yazık ki bu paranın ödemesini yapmak oldukça zor olabilmektedir. Bu sebepten ötürü de birçok kişi kredi kartı kullanıcısı mağduru olmaktan kendini alamamıştır. Bankadan kredi çekmek istiyorsanız, çok sayıda banka ile çalışmak mümkündür. Ancak öncelikli olarak kredi başvurusunda bulunmanız şarttır. Kredi başvurusunun olumlu olması halinde bankadan kredi çekmek mümkündür. Yoksa kredi almanız imkansızdır.

Kredi Başvurusu Nedir?

Bankadan kredi kullanacaksanız ya da bankanın kredili herhangi bir kredili mevduat ürününe sahip olmak istiyorsanız, bu durumda bankanın sizinle çalışabilmesi için bankaya bir başvuru göndermeniz gerekmektedir. Bu başvuru oldukça önemli olmakla beraber, banka tarafından detaylıca incelenmekte, almış olduğunuz krediyi ödeyip ödeyemeyeceğiniz detaylı bir şekilde değerlendirilmektedir. Günümüzde kredi kartı mağduru ya da kredi mağduru olmuş çok sayıda kişi bulunmaktadır. Hem bu durumu önlemek, hem de bankanın ticari faaliyetlerden zarar etmesini önlemek amacı ile kişilerden kredi başvurusu alınmaktadır. Bu başvuru sonucunda kişinin almış olduğu ürünün borcunu düzenli bir şekilde ödeyebileceğine karar kılınırsa, bu durumda kişi bankadan kredi kullanabilmektedir.

Kredi başvurusu yapmak, çok açıkça bankadan kredi almak istediğinizi ifade etmektedir. Bankaya bu isteği bir belge ile göndererek kendinizi değerlendirebilirsiniz. Kredi kartı kullanmak ya da kredi almak için kredi başvurusu yapılmaktadır. Bu başvuruda referanslarınız ve kişi bilgileriniz incelenmekte, uygun bulunursa da size bilgilendirme yapılarak kredi sunulmaktadır. Bankaya kredi başvurusu üç yolla yapılabilmektedir. Bu yolların ilki, banka şubeleri aracılığı ile doğrudan yapılan başvurudur. Bankaya giderek buradan kredi almak istediğinizi belirtebilir ve daha sonra da kredi başvuru cevabınızı bekleyebilirsiniz.

Bankaya kredi başvurusu için ikinci yol internet üzerinden başvuru yapmaktadır. Teknoloji son yıllarda oldukça fazla gelişmiştir. Bu sebepten ötürü bankaya kredi başvurus yapmak için internet yöntemini kullanabilmeniz mümkündür. Bankaya kredi başvurusu yapabilmek için önce bir banka tercih etmeli, daha sonra da bu bankanın resmi sitesinden kredi başvurusu yapmak için gerekli bilgileri doğru girmeniz gerekmektedir. Böylece bankanın havuzuna düşersiniz. Daha sonra da kredi başvurunuz değerlendirilir. Üçüncü yöntem de SMS yolu ile kredi başvurusunda bulunmaktır. Bunun da her banka için ayrı bir başvuru hattı bulunmaktadır. Kredi çekeceğiniz bankanın kanal numarasını öğrenerek bankaya kredi başvurusunda bulunmanız mümkündür. Yine sistem aynı şekilde işlemekte, bankadan kredi çekmeniz için elinizde bir şans olmaktadır. Siz de bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

öğrenciye kredi kartı

Kredi Kartı Almak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

Kredi kartı almak için belirli şartlara nail olmanız gerekmektedir. Zira hem banka için hem de müşteri için mağduriyetin önlenmesi için bu şartları sağlıyor olmanız beklenmektedir. Bankadan kredi alacaksanız, bunun için gerekli şartlara tabiisiniz. Bankalar müşterilerine kredi verirken müşterilerine ilk olarak şart koştukları unsur düzenli bir gelirlerinin bulunmasıdır. Düzenli bir gelire sahipseniz, uzun süredir (en az 6 ay) çalıştığınız bir işiniz varsa ve geliriniz dde sabitse ilk şartı sağlıyorsunuz demektir. Bunun dışında elbette tahmin edilebileceği üzere 18 yaşını geçmiş olmak da mutlaka sağlamanız gereken şartlar arasında bulunmaktadır.

Kredi puanınızın yüksek olması, bankadan kredi kartı almak için oldukça önemli. Zira kredi puanı, bankalar ile olan iletişiminizde ve ticaretlerinizde almış olduğunuz puanı ifade ettiği için bu konunun önemi büyük. Bankalar, bu puanı inceleyerek sizler için kredi sağlayan kurumlar olarak karşımıza çıkarlar. Siz de kredi kartı almak ya da kredi kartı kullanmak istiyorsanız, bu özelliklere sahip olmanız gerekmektedir. Kredi puanı nasıl yükseltilir sorusu da birçok kişi tarafından merak edilen, ancak ucu açık bir cevabı bulunmayan sorular arasında yer almaktadır. Çünkü kredi puanınızı yükseltmenin en önemli yolu doğrudan ödemelerin düzenli ve sürekli olarak yapılmasıdır. Siz de ödemelerinizi sürekli hale getirerek kredi puanınızı yükseltme olanağı bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Almak İsteyen Kişiler İçin Banka Önerileri

Kredi kartı almak isteyen kişiler Türkiye’de hizmet veren her bankadan kredi alabilmektedir. Bankaların tamamına yakını bireysel olarak hizmet vermekle beraber, şartları sağlıyorsanız bu bankalardan doğrudan kredi alabilme şansına sahipsiniz demektir. Uygun faiz oranları ile kredi almak isteyen birçok vatandaşın genellikle devlet bankalarını tercih ettiği ise bilinen bir gerçektir. Devlet bankalarında genellikle faiz oranları daha düşük olsa da kampanyalı dönemleri takip ederek oldukça avantajlı faiz oranlarından yararlanabilirsiniz.

Ziraat Bankası, ülkemizde kredi alabileceğiniz başlıca kurumlar arasında yer almaktadır. Özellikle son zamanlarda sunmuş olduğu girişimciler için faizsiz kredi seçeneği ile pek çok sayıda kişinin favori bankası haline gelmiştir. Gün içerisinde oldukça fazla başvuru alan Ziraat Bankası’ndan kredi çekebilir ya da kredi kartı kullanabilirsiniz.

Vakıfbank: Vakıfbank da bir devlet bankası olarak hizmet vermektedir. Kendine has kredi kartı olan bu banka, kredi verme konusunda diğer devlet bankaları ile aynı şartlara sahiptir. Siz de kredi almak istiyorsanız Vakıfbank’ı tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda bu banka maaş müşterilerine de ayrıcalık sağlamaktadır.

Öğrenciler Kredi Kartı Alabilir Mi?

‘Öğrenciler kredi kartı alabilir mi?’ sorusu da bugün çok sorulan ve cevabı da çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Öğrencilerin kredi kartı alıp alamaycağına ilişkin birçok görüş ortaya atılabilmektedir. Bu sorunun cevabının çok basitçe değişiklik gösterebileceğini söylemek mümkündür. Sizler için konuyu şu şekilde açıklayalım.

Öğrenciler için kredi kartı veren bankalar bulunmakla beraber, genelde devlet destekli olmayanlardan öğrencilerin kredi almasının çok daha zor bir ihtimal olduğunu söylemek mümkündür. Bunun en büyük sebebi, birçok defa yukarıda da belirtmiş olduğumuz üzere düzenli gelir ve sigorta bulunmasını şartını, elbette öğrenciler karşılamıyor. Bu sebepten ötürü özel teşebbüslü bankalardan kredi almak ya da kredi kartı kullanmak bispeten mümkün olmayabiliyor. Ancak birçok öğrencinin part time olarak bir yerde çalıştığını ve bu kişilerin kredi kartı ya da kredi seçeneğinden faydalanabileceğini söylemek mümkündür. Bunun dışında hali hazırda iş hayatına atılmış olan ancak dışarıdan da üniversite okuyan çok birey bulunmaktadır. Bu kişilerin de bankadan kredi kartına sahip olabileceklerini söylemek mümkündür. Şimdi sizin için öğrencilere kredi kartı veren bankalar konusunu detaylı bir şekilde ele alalım.

öğrenciye kredi kartı
Öğrenciye kredi kartı veren bankalar

Öğrenciye Kredi Kartı Hangi Bankalar Verir?

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası, özellikle üniversite öğrencilerinin yarısından fazlasının hesabının bulunduğu bir bankadır. KYK kredi ya da bursu, bugün öğrencilik hayatında harçlığa ihtiyaç duyanların, çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak isteyen öğrencilerin yardımına koşan bir burs çeşididir. Ziraat Bankası bu bursu verirken öğrencilere bir kredi kartı sağlamaktadır. Banka kartı ve kredi kartının beraber kullanıldığı bu tekli debit kart, öğrencilere kredi kartı veren bankalardan bir tanesinin Ziraat Bankası olduğunu ifade etmektedir. Limiti genelde düşük olsa da zaman içerisinde bu limit yükseltilmektedir.

Vakıfbank

Vakıfbank da öğrencilere kredi kartı veren bankalardan bir tanesi olarak biliniyor. Yine bir devlet bankası niteliği olan Vakıfbank’ın LifeCard isimli kredi kartını öğrencilerin alması mümkündür. Öğrenciler için WORLD puan sunan ve harcamaya puan kazandıran bu kart, son zamanlarda pek çok öğrencinin favorisi olmuş durumda. Karta sahip olmanız için ise tek yapmanız gereken isim soyisim ve TC kimlik numaranızı yazarak 5724’e mesaj göndermek. Kartın birçok avantajı bulunuyor, puan biriktirerek sinema bileti almak dahi bu kartla mümkün. Siz de tercih edebilirsiniz.

İş Bankası

İŞ’te Üniversiteli kredi kartı İş Bankası’nın sunmuş olduğu kartlar arasında yer alıyor. Bu kart tipi üniversite öğrencilerinin yararlanması için piyasaya sunulmuş. Pek çok avantajı olan İş Bankası da öğrencilere kredi kartı veren, ancak özel bir banka niteliği taşıdığından ötürü kredi akrtı alması çok da kolay olmayan bankalar arasında yer almaktadır. Maksimum özellikli bu kart ile yapmış olduğunuz harcamalara puan kazanma şansına sahip olabilirsiniz. Bu kampanyadan 18 yaşının üzerinde öğrenciler yararlanabilmektedir. Temassız olarak da harcama yapabileceğiniz bu kart, bugün birçok üniversite için de akıllı kart özelliği sunmaktadır. Ayrı olarak banka kartı alabileceğiniz gibi kredi kartı da alabilmeniz mümkündür. Bu kredi kartını almak için talepte bulunmak istiyorsanız, TC kimlik numaranızı 4402’ye gönderebilirsiniz.

TEB

ÜniversiTEB Bonus Card, TEB’in sunmuş olduğu kredi kartı grubu içerisinde yer almaktadır. Birçok avantajı bulunan; acil durumlarda çilingir ve çekici hizmetinden yararlanabileceğin bu kart, son derece avantajlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kart ile uçak bileti almanız da mümkündür, bununla beraber faiz oranları da düşük seviyelerde olacak şekilde karşımıza çıkmaktadır. Tüm dünyada geçerli bu kart ile harcamalarından bonus kazanman ve kazanmış olduğun bu bonusları daha sonra kullanman mümkündür. Siz de TEB’in bu kartını almak istiyorsanız, bir an önce harekete geçebilirsiniz.

Garanti

Ülkemizde pek çok kişinin tercih ettiği, özel sektörde en çok tercih edilen bankalardan birisi olan Garanti de öğrenciler için kredi kartı sunan bankalar arasında bulunmaktadır. Bonus Genç isimli kartı ile yapmış olduğunuz alışverişlerinizden ciddi bonuslar kazanmanız mümkündür. Şubeler aracılığı ile, internet aracılığı ile ya da sms ile bu bankanın kredi kartını almak için başvuru yapabilmeniz mümkündür. Bonus Flaş uygulaması sayesinde pek çok yerden anında bonus kazanman mümkün olabilir, ayrıca kart ücretinin bulunmaması da bu kredi kartını tercih etmeniz için başlıca hizmetler arasında yer alabilmektedir. 18 ile 25 yaş arasındaki gençlerin yararlanabileceği bu kampanya için Garanti’nin internet sitesini tercih edebilir buradan doğrudan işlem gerçekleştirme şansına sahip olabilirsiniz. Garanti’nin birçok kampanyası bulunmaktadır. Siz de bu kartı almak istiyorsanız, doğrudan internet sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Öğrenciye kredi kartı sağlayan bankalar arasında Garanti de yer alır.

Yorum yapın