Ne Kadar Kredi Çekebilirim? Ne Kadar Taksit Ödeyebilirim?

Ne kadar kredi çekebilirim? sorusunu soran okurlarımız için hemen her bankayı kapsayan genel ve bilgilendirici bir içerik hazırladık. Günümüzde ihtiyaçlara doğru giden yolda kredi çekebilmek neredeyse “zorunluluk” haline geldi. Ne kadar kredi çekebilirim? merak ediyorum diyenler için bugün sınırları kabaca belirlemenize yardımcı olacak bir formül paylaşacağız. Bankalar kişilerin maaşlarına göre taksit ödeme gücü belirlemektedir. Kişi bu gücün üzerinde yer alan taksit ödemelerine yasal olarak uygun görülemez. Yani maaşınızın durumuna göre çekebileceğiniz maksimum kredi miktarı kolayca hesaplanabilir. Tabi burada kişinin kredi notunun da yeterli olması gerekiyor. Bu yazımızda kredi notunu değişken olarak almıyoruz. Sadece maaş göre kredi tutarı sorgulama işlemine odaklanıyoruz.

Aylık Gelirin En Fazla Ne Kadarı Taksite Gidebilir?

Maaştan ödenebilecek taksit miktarı hesaplama konusunda bankalar tarafından neredeyse ortaklık arz eden genel bir formül bulunmaktadır. Bu formüle göre:

  • Kişi maaşının yarısına kadar kredi taksiti ödeyebilir.
  • Hali hazırda bir kredi varsa ödenebilecek tutardan ilgili kredi taksiti düşülür ve ona göre kredi taksit ödeme miktarı belirlenir.
  • Bu tutar bankadan bankaya değişkenlik göstermekle birlikte, kredi notu nedeniyle ortadan da kalkabilir.

Örnek verecek olursak. 2.000 TL maaş alan birisinin aylık olarak bankalara ödeyebileceği kredi taksiti 1.000 TL olarak hesaplanmaktadır. 2.000 TL maaşlı olan birisinin 1.500 TL kredi taksiti ödemesi genel geçim şartlarının altına düşmesi nedeniyle uygun görülmektedir. Asgari ücret alanlar ne kadar taksit ödeyebilir sorusunu soranlara da cevabımız aynı şekilde.

Maaşınız 2.000 TL ve devam eden kredi taksitiniz 300 TL ise, bu durumda aylık ödeyebileceğiniz kredi taksiti tutar:

AYLIK GELİR / 2 = 1000 TL

MEVCUT AYLIK BORÇ = 300 TL

ÖDENEBİLİR KREDİ TAKSİTİ = 1.000 TL – 300 TL = 700 TL

Evdeki Diğer Çalışanların Maaşları Ödenebilecek Kredi Taksitine Dahil Edilir Mi?

İki çalışanın ödeyebileceği taksit tutarı elbette ki farklıdır. Örnek verecek olursak eşiniz ya da birinci dereceden akrabanız olup aynı evde yaşadığınız birisi varsa hesaba onu da dahil edebilirsiniz. Siz 3.000, eşiniz 5.000 TL maaş alıyorsa sizlerin hanesine giren toplam gelir aylık 8.000 TL olarak hesaplanmaktadır. Bunun yarısı olan 4.000 TL tutarınca ikiniz kredi kullanabilirsiniz.

Yorum yapın