Monero Coin Nedir, Nasıl Alınır, Madenciliği Nasıl Yapılır?

 

Bitcoin fırtınası ile başlayan kripto para çılgınlığı tüm hızıyla devam etmektedir. Bitcoin’den sonra farklı farklı özelliklere sahip 1600’den fazla altcoin piyasaya çıkmıştır. Her bir altcoinin farklı özellikleri ve farklı hedefleri bulunmaktadır. Monero coinde bu altcoinlerden biridir. Monero’nun da diğer kripto paralardan ayrılan belli başlı bazı özellikleri var ve bu özellikleri sayesinde her geçen gün kripto para dünyasında yerini sağlamlaştırmaktadır.

Monero Nedir?

2014 yılında otuz kişiden fazla bir ekip tarafından kurulan, açık kaynak kodlu ve merkezi olmayan Monero (XMR), yapılan işlemlerin bağlantısız ve takip edilemez olmasını amaç edindiğinden, takip edilemeyen ve güvenilir bir kripto para birimidir. Kullanıcıların yapmış olduğu tüm işlemlerin kontrolü tamamen kendisinde olur. Kullanıcıların kimlik bilgileri gizli ve özel olduğundan dolayı, yapılan para transferlerinin kimlerin arasında olduğu hiç kimse tarafından tespit edilememektedir. Ayrıca takas edilebilen ve her türlü para birimi ile değiştirilebilen bir kripto paradır. Kullanıcılar istediği zaman şeffaf hale gelmektedir. Kullanıcılara anahtar noktasında, görüntüleme ve harcama anahtarı olarak iki çeşit şifreleme anahtarı sunuluyor. Görüntüleme anahtarı ile kullanıcılar kendi cüzdanlarını şeffaf hale getirebilmektedirler.

Monero Mining (Madenciliği) Nasıl Yapılır?

Monero en üst düzey gizlilik sağlamak için Cryptonote algoritmasını kullanır. CPU ve GPU’dan üretilir. Bu nedenle bir bilgisayarı olan herkes monero mining yapabilir. Monero madenciliği tek başına yapılabildiği gibi bir havuzda da yapılabilir. Havuzda madencilik yapmak isteyen kullanıcılar bu sisteme her girişlerinde ve para çekim işlemlerinde komisyon ödemek zorundadırlar. Bu dezavantajının yanı sıra, yeterli donanıma sahip olmayanlar ödül almadan önce beklemek zorunda kaldıklarından havuzlarda beraber kazım işlemi yaparlar. Yeterli donanıma sahip olan ve tek başına mining yapmak isteyenler de solo madencilik gibi işlem gören havuzlardan faydalanabilirler. Monero mining için en ideal seçenek AMD ekran kartlarıdır. Ayrıca, Nivida GPU ve CPU ile de madencilik yapılmaktadır.

Monero Wallet

Tüm kripto para birimlerinin kendi cüzdan seçenekleri vardır. Monero wallet (cüzdan) için üç farklı seçenek mevcuttur. Monero masaüstü cüzdan, diğer birçok kripto para piyasasındaki en iyi masaüstü cüzdandır. Blok zinciriyle senkranizasyonu yavaştır. Ancak, tüm kripto para birimlerinin masaüstü cüzdanlarında da aynı şekilde eşitlenme uzun sürmektedir. Yapılacak geliştirmelerle bu işlem hızlanacaktır. MyMonero web cüzdan büyük riskler taşısa da şu an Monero platformunda önemli bir yeri bulunmaktadır.

Cüzdan anahtarları şifrelendiği için hizmetin kullanıcının parasına doğrudan ulaşımı imkânsızdır. Son olarak bir de uzun vadeli para saklamak için kâğıt cüzdanlar hala en iyi yol olarak gözüküyor. Monero Address adresinden ulaşılabilen Monero kağıt cüzdan, İngilizce, İspanyolca ve Japonca dillerinde hizmet vermektedir. Monero’nun şuan için bir donanım cüzdanı bulunmamakla beraber, topluluğun finanse ettiği bir cüzdan projesinin yakın zamanda piyasaya çıkacağı söylenmektedir.

Monero Nasıl Alınır?

Ülkemizde faaliyet gösteren kripto para borsalarında birkaç altcoin haricinde altcoin alım-satımı yapılamamaktadır. Monero coinde bir altcoin olduğu için Monero nasıl alınır sorusu kafaları kurcalamaktadır. Öncelikle Türk kripto para borsalarından birinde hesap açılır ve bu hesaba TL yüklenerek BTC (Bitcoin) alınır. Daha sonra Monero alım-satım yapılan yurtdışı borsalarından birinde hesap açılır. Binance borsası güvenilir borsalardan biridir. Daha sonra yurtiçi borsasındaki BTC’ler Binance borsasına transfer edilir. Son adım olarak Binance borsasında Monero satın al işlemi yapılır.

Monero Fiyat

Yazının yazıldığı 12/02/2018 tarihi itibarı ile Monero fiyat paritesi, kripto para borsalarında, 1 Monero 900,50 TL, 1 Monero 235,75 $ olarak işlem görmektedir. Piyasadaki toplam Monero miktarı 15 milyon 710 bin 474 adettir. Coinler içinde 13. sırada yer alan Monero’nun, toplam işlem hacmi 3 milyar 703 milyon760 bin 27 USD’dir.

Yorum yapın