Mevduat Hesabı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Mevduat; bireysel olarak bankada bulunan, süreli veya süresiz olarak yatırılan paraların hizmette olduğu bankacılık ürünüdür. Mevduat hesabı paranın yanı sıra gayri nakdi ürünler de kullanılabilmektedirler. Mevduatlar sayesinde birikimlerin saklanarak banka güvencesinde tutulabilmesi söz konusudur. Mevduat üzerinden iki farklı tür hesap açılabilmektedir. TL para birimiyle oluşturulan mevduat hesabının yanı sıra döviz olarak da hesap oluşturulabilmektedir.

Mevduat Hesabı Çeşitleri ve Farkları

Bankalar tarafından sunulan mevduat, tamamen müşterilerin ihtiyaçları ve amaçları doğrultusunda oluşturulmaktadır. Vadesiz, vadeli, ihbarlı ve kırık vadeli mevduat çeşitleri bulunmaktadır. Her mevduat kendi içerisinde farklı özellikleri barındırıyor olduğundan dolayı, özellikler bakımından değişkenlik göstermektedir. En çok kullanılan mevduatlar, vadeli ve vadesiz mevduatlardır.

Vadesiz Mevduat Hesabı

Bankada bulunan hesaba yatırılan paranın vadesiz mevduatta bulunması, farklı amaçlar doğrultusunda gerçekleştirilebilir. Parayı; saklama, biriktirme veya işlemlerde kullanmak için vadesiz mevduat tercih edilebilmektedir. İstenilen zaman üzerine para eklemesi yapılabileceği gibi aynı zamanda yatırılan paranın istenilen sürede geri çekilebilmesi de mümkündür.

Vadeli Mevduat Hesabı

Banka müşterileri, vadeli mevduat sayesinde paraları üzerinden kazanç elde edebilmektedirler. Hesaba para yatırılmasıyla beraber, belirlenen zaman içerisinde bankalar tarafından kullanılmasını sağlama mantığıyla kullanılabilir durumdadırlar. 1, 3, 6 veya 12 aylık süre zarfına sahip olan vadeli mevduat aynı zamanda günlük olarak da banka müşterileri tarafından kullanılabilmektedir. Vade sonunda, bankanın faiz oranı seviyesinde geri dönüş alınabilmektedir.

Kırık Vadeli Mevduat Hesabı

Vadeli mevduat hesabıyla neredeyse aynı olan kırık vadeli mevduat, tek bir farkla vadeli mevduattan ayrılmaktadır. Yatırılan paralar için mevduat süresinin belirlenmesinde 1 aydan fazla ve 3 aydan az vade istendiği durumlarda kırık vadeli mevduat hesabında paranın tutulması sağlanır. Vade süreleri istenilen şekilde ayarlanarak kırık vadeli mevduat hesabından yararlanabilmek söz konusudur.

İhbarlı Mevduat Hesabı

Bankaların, müşteriler tarafından yatırılan parayı aktif şekilde kullanabilmeleri adına geliştirilen yöntemlerden biridir. Hesaba yatırılan paranın geri çekilmesi durumunda, ihbarlı mevduat hesabında bulunan paranın banka tarafından verilmemesi hakkı mevcuttur. İhbarlı mevduat hesabından para çekmeden önceki 7 günlük süre zarfında bankaya para çekiminin yapılacağının bildirilmesi gerekmektedir.

Yorum yapın