Maaşa Göre Kredi Kartı Limiti Hesaplama Nasıl Yapılır?

Maaşa göre kredi kartı limiti hesaplama konusunda oldukça basit bir kural bulunmaktadır. Hemen herkesin kredi kartı kullandığı şu dönemde, ne kadar kredi kartı limiti alınabileceği de soru işareti olarak kafalarda yerini almış durumda. Herkesin ortak sıkıntısı olan “kredi kartı limiti” konusu, nedense hemen herkes tarafından yüksek tutulmak isteniyor. Kredi kartı limit hesaplama konusunda ise bankalarla işbirliği yapan BDDK yönetmeliklerinin keskin sınırları yer alıyor. Bu sınırlara göre, kişinin maaşına göre alabileceği maksimum kredi kartı limiti kesinlikle belirlenmektedir. Bu nedenle, herkesin alabileceği kredi kartı limiti maaşı ile doğru orantılı olmak zorundadır. Gelire göre kredi kartı limiti hesaplama verilerine göre kişinin gelirinin birkaç misline kadar limiti verilmektedir. Kısacası, devlet kurumları tarafından belirlenen sınırlara göre kimse düşük bir kredi kartına sahip olmuyor. Aksine herkesin boyunu aşan limitlerde kredi kartı alabilmesi olası bir durum.

Gelire Göre Alınabilecek En Yüksek Kredi Kartı Limiti

Maaşa göre kredi kartı limiti hesaplamak sizlerin geçmiş ekonomik durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Durumları kısaca şu şekilde özetleyebiliriz:

  • İlk kez kredi kartı sahibi olacaklar için ilgili yönetmeliğe göre maaşın maksimum 2 katına kadar kredi kartı limiti verilmektedir.
  • İlk yıldan yani bir süreyle kredi kartı kullandıktan sonra, maaşınızın 4 katına kadar kredi kartı alabilirsiniz.

Bu tamamen yönetmeliklere bağlı olarak hazırlanan bir veri tablosudur. Ayrıca ülkemizde 18 yaşını dolduran ve diğer şartları taşıyan bir kişinin öğrenci olmaksızın bankalardan alabileceği en az kredi kartı limiti de 1.000 TL olarak bilinmektedir. Bu bankadan bankaya göre değişiklik gösteren bir uygulamadır. Bu nedenle dikkatli olmakta fayda bulunuyor.

Her Kartta Aynı Limiti Alabilir Miyiz?

Kredi kartlarının toplam limiti için geçerli olan yukarıdaki kısıtlamalar, Yani tüm kartlarınızın toplam limiti ilk yıl içerisinde maaşınızın iki katını geçemez. Aynı şekilde, bir yılı aşkın süredir kredi kartı kullanan bireyler için de bu kural 4 misli olacak şekilde geçerli olmaktadır. Limit Kontrol Sistemi adı verilen ve LKS olarak kısaltılan bu sistemle, bu veriler kontrol edilmektedir. Limit bilgileriniz hemen her banka tarafından bilinir durumdadır.

Yorum yapın