Limit Kontrol Sistemi LKS Nedir? LKS Ne İşe Yarar?

Limit kontrol sistemi olarak BDDK tarafından uygulamaya konan bu yeni düzenleme, kişilerin kredi kartı borçlanma düzeylerini bütün gerçeğiyle ortaya koymaktadır. LKS olarak kısaltması bulunan bu hizmet, kişilerin tüm kredi kartlarını kapsayan bir borç limiti belirlemeye yarar. BDDK tarafından tüm ekonomi kuruluşlarına ve bankalara sunulan bu hizmet, aslında yasal zorunluluk da bildirmektedir. Limit kontrol sistemi banka bünyesinde, kişinin yeni bir kredi kartı başvurusu yapması durumunda kullanılmaktadır. Yapılan bu başvuru ile önceden sahip olunan ve “açık” konumda olan kredi kartı limitleri karşılaştırılır. Yapılan bu değerlendirme sonrasında, kişiye kredi kartı verilip, verilmemesi konusunda bazı tezler ortaya çıkacaktır. LKS banka tarafından kişinin zorlanacağı kredi kartı borçlarından korunabilmesi maksadıyla uygulanmaktadır. Örnek verecek olursak, geliri 2.000 TL olan bir insanın bir ay boyunda 4 kredi kartından 20.000 TL borç sahibi olması doğru değildir. Bunun önüne geçmek ve bilinçsiz borçlanma temellerini yok etmek için LKS sistemi bankalar tarafından kullanılmaktadır.

Limit Kontrol Sistemi LKS Kredi Kartı Alabilir misiniz?

Limit kontrol sistemi kredi kartı ile sahip olabileceğiniz maksimum borç oranını ortaya koymaktadır. Buna genel anlamda bakacak olursak. Yeni kredi kartı sahibi olan birinin tüm kredi kartı limitleri:

  • İlk 1 yıl süreyle gelirinin 2 katını aşamaz,
  • İkinci yılda ise gelirin 4 katını aşamaz.

Bu gibi küçük kuralları barındıran LKS sistemi, tamamen bankaların daha tutumlu hareket etmesine olanak vermektedir. Bu sistem sayesinde, bir kişinin mevcut 2 kredi kartı varsa ve yüksek limitli bir kredi kartına daha başvuru yaptıysa bu durumda LKS kuralları devreye girer. Eğer toplam limit kişi geliri üzerinde aşan bir etkiye yol açıyorsa bu durumda 2 kredi kartından birisinin veya ikisinin kapatılması teklif edilir. Aksi takdirde kişinin gelir durumunu aşan kredi kartları kesinlikle verilemez. Bu yasal bir zorunluluktur.

Durmadan Kredi Kartı Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Üst üste kredi kartı başvurusu yapmak kredi notunu düşürmez ancak bu başvuruların büyük çoğunluğu LKS bünyesinde ki yaptırımlara takılırsa bu durumda işler tam tersine döner. Siz gelir durumunuzu aşan kredi kartı taleplerine, ara vermeden devam ederseniz bankadan alınan ret cevapları kredi notu üzerinde ciddi bir düşüşe neden olacaktır.

Yorum yapın