Lansman Nedir? Lansman Fiyatı Ne Anlama Gelmektedir?

Yeni bir firmanın ya da mevcut bir firmanın yeni bir ürününün ortaya çıkması ile birlikte karşımıza çıkan lansman, köken bakımından Fransızca bir kelimedir. Genel olarak bir ürün ya da firmanın tanıtılması konularında kullanılan bu kelime, özellikle haber ve reklam çalışmalarında da karşımıza çıkacaktır. Ülkemizde kullanılan anlamına daha detaylı baktığımızda ise, yeni bir ürünün ortaya çıkarılarak, tanıtılması ve sonrasında da satışa sunulması için kullanıldığı görülmektedir. Örnek ile açıklayacak olursak, A firmasının çıkarmış olduğu bir X ürünü olsun. Firma ürününün tanıtılması ve hızlı bir şekilde de satın alınması için bir lansman düzenleyecek ve tanıtımını gerçekleştirecektir. Burada ürün için satış fiyatından önce bir lansman fiyatı belirlenecektir.

Lansman Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Normal fiyatlara göre daha düşük tutulacak olan lansman fiyatı, ürünün daha kolay ulaşılması ve doğrudan tüketici tarafından yorumlanması adına düşük tutulmaktadır. Özellikle yüksek tutarlı olan konut ya da taşıt gibi ihtiyaçları daha avantajlı elde etmek isteyen kişilerin, firmalar tarafından düzenlenen bu lansmanlara büyük ilgi gösterdikleri bilinmektedir. Televizyon ya da internet ortamında karşımıza çıkan reklamlara baktığımızda da, bu durum aynen geçerli olacaktır. Çünkü, lansmanı düzenlenen bu ürünlere bakıldığında genelinde binlerce liralık bir bedel karşınıza çıkacaktır.

lansman fiyatı
lansman fiyatı

Lansman Ne Kazandırır?

Ürün tanıtımı için kullanılan lansman ile, düzenlenen bu organizasyonlarda ürünler için tanıtım ve kullanım için talep edilecek bedel olan lansman fiyatı için daha detaylı bir örnekleme yapacak olursak, bir otomobilden yola çıkabiliriz.Bir firma, 2019 yılında yeni modelini piyasaya sürecek olsun, ürünlerinin hızlı bir şekilde satışının gerçekleşebilmesi, birçok farklı kanaldan kişilere ürünün duyurulması ve otomobilin de piyasaya çıkması ile birlikte belirlenen lansman fiyatı arz edilecektir. Kişiler düzenlenecek olan lansmana katıldıkları zaman eğer ürünü alma niyeti ile organizasyona katılmışlarsa, binlerce lira avantaj elde edebilecektir. Çünkü, bu zamana kadar otomobiller için yapılan lansmanlara baktığımız zaman, 100 bin TL değerinde lansmana çıkarılan aracın, lansman sonrasında bir anda 120 bin ya da 130 bin gibi fiyatlara çıktığı görülecektir. Bu sebepten dolayı tanıtım ve uygun fiyatların yer aldığı lansmanların ihtiyaçlarınıza göre takip edilmesi gerekmektedir.

Yorum yapın