KYK Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürlüğü, üniversite öğrencilerine eğitim desteği vermek için burs ya da öğrenim kredisi adı altında yardımlar yapmaktadır. Başvurular neticesinde belirlenen burs ya da öğrenim kredisini birbirinden ayıran tek bir ayrım vardır. Bu ayrım ise şu şekilde belirmektedir: Burs verilen öğrenci geri ödeme yapmazken, öğrenim kredisi alan öğrenci, eğitim hayatı bittikten sonra aldığı paranın üzerine TÜFE faiz oranı da eklenerek geri ödeme yapar. Öğrenim kredisi, mezun olduktan 2 sene sonra belirli bir ödeme planı çerçevesinde geri ödenir. Eğer ödemeler geciktirilirse ve aksatılırsa borcun üzerine faiz biner. Faizli borç miktarı ise ödenmesi gerekenden daha fazla borcun ödenmesine yol açar. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalınmaması için KYK borç sorgulama ve borcun takip edilmesi gereklidir.

KYK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Öğrenim kredisi geri ödemesi tarihlerinin belirli bir kontrol altında tutulması, borçlu kişinin avantaj sağlar. Borcu sorgulamak ve öğrenmek için ise KYK resmi sitesine giriş yapmanız gerekir. KYK sitesine kimlik numarası girildiği zaman borcun toplam miktarı ve ödeme planı önünüze çıkar. Taksitler halinde yapılan geri ödemelerin zamanını ve miktarını bu sayfadan takip etmeniz mümkündür. KYK borç sordulama işleminin yapılabildiği diğer bir kanal ise e-Devlet’tir. E- Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama bölümüne KYK borç sorgulama yazarak istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

KYK Borç Sorgulamanın Avantajı Nedir?

KYK borç sorgulama işlemi gerçekleştirerek borç hakkında bilgiler elde edilir. Bu durum ise paranın faiz sürecine girmeden ödenmesini sağlar. Ayrıca borç uzun süre biriktiğinde ortaya çıkan meblağ ödeme durumu daha da zora sokacaktır. Borç sorgulama işlemi, borcunu yapılandıran kişiler için de önemlidir. Yapılandırma sürecinde belirli dönem sonra unutulan ya da ödenmeyen taksitler varsa bu durum yapılandırmanın bozulmasına neden olur ve anaparanın üzerine faiz işlemeye başlar. Ayrıca borç sorgulama sonucunda borcunuzun erkenden ödemeye karar verirseniz ödeme indiriminden faydalabilirsiniz. Kredi ve Yurtlar Kurumu, borcun tamamının ödenmesi karşılığında yüzde 30’lara varan indirimler imkanı sağlar. Ancak indirimden faydalanabilmek için borcun taksitlendirme dönemine girmemiş olması gerekir. Biriken borcun ödenmesi zorlaştığı göz önüne alındığında KYK borç sorgulama işleminin ihmal edilmemesi önemli olacaktır.

Yorum yapın