Kuyumcudan Kartla Altın Almak İçin 5 TL Fazladan Vermeyin!

Kuyumcudan kartla altın almak konusunda hemen her vatandaşımız istekli bir tavır sergiliyor. Son yapılan BDDK düzenlemesi sonrasında kuyum harcamaları için taksit olanağı zaten bulunmuyor. Eskiden 6 ay olarak sunulan altına taksit yaptırma olanağı, günümüzde ne yazık ki ekonominin düzelmesi maksadıyla sunulmuyor. Kartla kuyumcuya giderek, tabi peşin olarak altın alabilirsiniz. Kredi kartına taksit yapılmasa bile, nakit paranız olmaması durumunda maaş kartları gibi banka kartlarıyla altın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Çalıştığınız kuyumcunun kurumsal bir izlenim sergiliyor olması bu yönde ki taleplerinizin gerçekleşmesine vesile olacaktır. Ancak ülkemizin esnaf zihniyeti yerlerde olduğu için bu durumu fırsata çevirmek isteyen dolandırıcı kuyumcular karşınıza çıkabilir. Hakkınız olan hizmetin karşılığında ekstra ücret talep edebilir. Bunlara karşı nasıl bir tavır sergilemeniz gerektiğini sizlere anlatalım.

Banka Kartıyla Altın Alırken Fazladan Para Vermeyin!

Kuyumcudan kartla altın almak için gittiğinizde fazladan ücret talep edilirse bunun POS cihazı üzerinden kesilmesine izin vermeyin. Kuyumcular, bu gibi durumlarda kendilerinden alınan komisyon bedelini müşteriye yüklemek isterler. Bunu ödemek gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Bu konuda eğer bir kuyumcu size altın alırken kart kullanmanız nedeniyle fiyata 5 lira eklemek istediğini belirtirse itiraz edin. Böylesi bir yasal hak yoktur. Eğer başka kuyumcu varsa oraya gidebilir, yakınınızda ilgili bir ATM varsa oradan nakit para çekimi yaparak bu ahlak dışı ticari yaptırımdan kurtulabilirsiniz.

Maaş Kartıyla Altın Alınır Mı?

Altın taksit engeli elbette ki kredi kartıyla kuyum alışverişi yapan kesimi olumsuz etkiledi. Ancak bu sizlerin maaş kartıyla alışveriş yapamayacağınız anlamına gelmiyor. Kredi kartı olmayan ve banka kartı olarak geçen her kartla kuyumcudan altın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bazı bankalar ek hesap dahilinde olan alımlara bile izin vermektedir. Kredi kartı olmayan ve içerisinde sadece para varken harcama yapmanıza izin veren kartlar kuyumcularda alışveriş için uygundur. BDDK tarafından kredi kartıyla altın almak isteyenlere uygulanan bu kısıtın da, kısa vadeli ekonomik düzenlemeler sonrasında tekrar eski haline döneceği kanaatindeyiz. Ülke ekonomisinin güncel verilerine göre bu sorun da düzelecektir.

Yorum yapın