Kuveyt Türk İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Alınır? Bankacılık İşlemleri Neler?

İnsanlar, geçmiş yıllardan beri para ihtiyacında olmuştur. Para ihtiyacı, pek çok sebebe göre değişkenlik göstermektedir. Geçmiş yıllarda olan ihtiyaçlar ile günümüzde olan ihtiyaçlar benzerlik göstermektedir. Bu ihtiyaçlar arasında taşıt ve konut ön safhalarda bulunmaktadır. Günümüze yaklaştıkça kişilerin para ihtiyacı çeşitliliği de artmaktadır. Nakit paraya ihtiyaç, genellikle kişilerin var olan borçlarından kaynaklı olarak meydana gelmektedir ve insanlar bu borçlarını bir şekilde kapatma ihtiyacı hissederler. Günümüzde bankalar sahip olduğu müşterilere “Kredi” adı verilen bir borç imkanı sunmaktadır. Bu kredi sayesinde müşteriler sahip olduğu borçları kapatabilir ya da hayalini kurduğu taşıt ya da mülkün sahibi olabilmektedir. Bu kredilerin bankalar arasında farklı farklı kampanyaları ve isimleri yer almaktadır.

Bu kampanyaları arasında; ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi, tarım kredisi ve mortgage kredisi bulunmaktadır. Kişiler bu kredileri alabilmek için öncelikle kredi başvurusu yapması gerekmektedir. Kredi başvuruları sayesinde kişiler talep ettikleri paranın sahibi olmaktadır. Bu sayede kişiler diledikleri harcamaları sahip oldukları para ile rahat bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.

Teknolojinin ilerlemesiyle internet, tüm dünyada yaygın bir biçimde kullanılmaya başlamıştır. İnternetin yaygınlaşması ile özellikle banka şirketleri pek çok özelliği ve yeniliği müşterilerine hizmet olarak sunmaktadır. Bu hizmetler arasında ise ön plana çıkan internet bankacılığıdır. İnternet bankacılığı İş birliği kurulan banka ile internet üzerinden bağlantı kurulması yoluyla oluşturulan bir banka sistemidir. Müşteriler çalıştıkları bankanın internet bankacılığı sitesi üzerinden şubede yapabilecekleri tüm işlemleri yapabilmektedir. Bu işlemler arasında; kredi kartı borcu sorgulama,  kredi borcu sorgulama, bakiye görüntüleme, para transferi, şans oyunları için bakiye yükleme, kredi kampanyalarını inceleyebilme ve diğer bankacılık hizmetleri bulunmaktadır.

Kuveyt Türk İnternet Bankacılığı İşlemleri

Müşteriler bu sayede işbirliği kurduğu bankanın olağan şubesini ziyaret etmeden internet bankacılığı üzerinden tüm işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Ancak internet bankacılığına erişim sağlayabilmek için kişilerin mevcut bankadan sahip oldukları hesap kartı gibi bir erişim anahtarını ihtiyaç duymaktadır. Bu anahtar ise internet bankacılığı şifresidir. İnternet bankacılığı hizmetini veren bankalar arasında bulunan Kuveyt Türk ise bu hizmeti veren yerli bankalar arasında yer almaktadır.

Kuveyt Türk, Türkiye’de uzun yıllardan beri hizmet veren yerli bankalar arasında en köklü olanıdır. Bunun yanı sıra sahip olduğu internet bankacılığı ile müşterilerine 7 gün 24 saat boyunca hizmet verebilmektedir. Ancak bu süre zarfında para transferleri, eğer aynı bankanın hesabı üzerinden gerçekleştirilmiyorsa, zamanında bir para transferi gerçekleştirilememektedir.

Kuveyt Türk İnternet Bankacılığı şifresi alma kapsamında müşteriler öncelikli olarak bir Kuveyt Türk banka hesabına sahip olmalıdır. Hesap açtırma süreçlerinde internet bankacılığı hizmetini aktif edebilmektedir. Bunun yanı sıra Kuveyt Türk banka hesabı açıldıktan sonra kişi, personellere yapacağı müracaat ile internet bankacılığı hizmetini aktif edebilmektedir. Banka hesabı açtıran kişilerin bazı durumlarda kullandıkları telefon numaralarından sim kart blokesi sorunu yaşanabilmektedir. Bunun sebebi ise banka hesabına açtırmadan önce kişilerin GSM operatörü değiştirmesinden kaynaklanmaktadır.

Bu durum kişinin Kuveyt Türk üzerinden herhangi bir bilgilendirme mesajı alamayacağı ve internet bankacılığı hizmetini aktif edemeyeceği anlamına gelmektedir. Bu durumda müşteri ilk olarak bankanın müşteri hizmetleri servisinden sim kart blokesini kaldırmak için talep oluşturmaktadır. Oluşturulan talep doğrultusunda Kuveyt Türk, müşterinin sahip olduğu sim kart blokesini kaldırmakta ve karşılığında müşteriye bir bilgilendirme mesajı göndermektedir. Bilgilendirme mesajını alan müşteri ise sim kart blokesinin kaldırılması durumundan haberdar olmaktadır. Buna bağlı olarak kişi internet bankacılığı hizmetini aktif edebilmekte ve gönül rahatlığı ile kullanabilmektedir. İnternet bankacılığı şifresi alabilme imkanı için müşteriye pek çok hizmet sunulmuştur. Bu hizmetler ise aşağıda yer almaktadır.

Kuveyt Türk Şubelerine Yapılan Başvuru ile İnternet Bankacılığı Şifresi Alma

Kuveyt Türk İnternet Bankacılığı şifresi alma kapsamında müşterinin ilk yöntemi herhangi bir Kuveyt Türk şubesi üzerinden yapacağı işlemlerdir. Müşteri çevresinde bulunan herhangi bir Kuveyt Türk şubesi üzerinden bu işlemini gerçekleştirebilmektedir. Banka personelleri ile yapacağı görüşmeler sonrasında kişiye internet bankacılığı hakkında bir belge sunulmaktadır. İnternet bankacılığının aktif edilebilmesi için kişinin ismi soy ismi ve imzası gerekmektedir. Belirtilen bilgiler tamamen doldurulduğunda kişinin talebi alınır ve merkeze yönlendirilir. Merkez tarafından gelecek onay doğrultusunda kişinin internet bankacılığı aktif edilmektedir. Ardında banka personelleri tarafından kişiye bilgilendirme mesajları gönderilmekte ve müşterinin internet bankacılığı üzerinde kullanacağı şifre iletilmektedir. Bu şifrenin kimseyle paylaşılmaması gerekmektedir. Bunun sebebi ise internet bankacılığı üzerinden yapılabilecek işlemlerin banka şubesinde yapılabilecek işlemler ile aynı olmasıdır.

Özetle müşteri banka bilgilerini ve özlük bilgilerini aynı zamanda internet bankacılığı üzerinde de kullanabilmektedir. Kuveyt Türk İnternet Bankacılığı şifresi genel olarak 6 haneli rakam kombinasyonlarından oluşmaktadır. Bankalar tarafından müşterilere otomatik olarak verilen şifreler genellikle basit bir yapıya sahip olduğundan müşteriler tarafından değiştirilmesini talep edilmektedir. Bunun sebebi ise mevcut şifrenin kolay tahmin edilebilmesi ve hesaba kaçak giriş yapılabilme ihtimaline karşı büyük tehdit oluşturulmasından kaynaklanmaktadır.

Şifrenin müşteri tarafından değiştirilmesi banka personelleri tarafından önerilen müşteriler genellikle olan şifreyi kendilerine özgü olan bir şifreye dönüştürmektedir. Bu şifreler genellikle doğum tarihi olarak kullanılmakta ve bu şifreler müşterilerin akıllarında kalabilmektedir; ancak doğum tarihi olarak şifre oluşturmak büyük bir hata olarak nitelendirilmektedir. Bunun sebebi ise doğum tarihi de bankanın mevcut sunduğu otomatik şifre gibi kolay tahmin edilebilme olasılığının yüksek olmasıdır. Bu yüzden müşteriler internet bankacılığı şifresi oluştururken hem akıllarında kalıcı hem de zor bir kombinasyona sahip olan şifre belirlemelidir. Bu sayede kişilerin internet bankacılığı hesabı güvenlik altına alınmış olur.

Kuveyt Türk internet bankacılığı

Kuveyt Türk Müşteri Hizmetleri Servisi Aracılığı ile İnternet Bankacılığı Şifresi Alma

Kuveyt Türk İnternet Bankacılığı şifre alma kapsamında müşterilerin bir diğer şifre alma yöntemi ise Kuveyt Türk müşteri hizmetleri servisidir. Müşteri hizmetleri müşterilerine her türlü hizmeti sunabilmektedir. Önceki yıllarda müşteri hizmetlerinde telesekreter kullanılmamakta ve işler oldukça aksamaktaydı; ancak teknolojinin ilerlemesi ile bir telesekreter programlanmış ve müşterilerinin komutlarına karşılık vermesi ile kişilerin sorunlarını çözebilme hızı oldukça artmıştır. Bunun yanı sıra müşteri hizmetleri kişilerin internet bankacılığı başvuruları doğrultusunda şifre temin etme hizmeti de vermektedir. Kişiler Kuveyt Türk’ün müşteri hizmetleri servis numarasını arayarak müşteri hizmetleri platformuna bağlanmaktadır. Telefonların üzerinde yer alan tuşlar ile telesekretere komutlar vererek internet bankacılığı hakkında bilgi sağlanabilmekte ve müşteri temsilcisine bağlanılabilmektedir.

Eğer müşteri, internet bankacılığı kullanmıyorsa ya da olan internet bankacılığı hesabının şifresini unuttuysa müşteri hizmetleri tarafından temin edilecek internet bankacılığı şifresini kullanabilmektedir. Bu süreçte Kuveyt Türk müşterinin kimliğini teyit edebilmek için bazı güvenlik soruları sormaktadır. Bu sorular arasında baba adı ve anne kızlık soyadının harfleri bulunmaktadır. Sorular doğru yanıtlandığı takdirde işlem devam etmekte ve müşteriye sahip olmak istediği internet bankacılığı şifresi verilebilmektedir. Tıpkı şubede olduğu gibi müşteri hizmetleri tarafından verilen internet bankacılığı şifresi de basit bir kombinasyona sahiptir. Bu yüzden bu kombinasyonun müşteri tarafından değiştirilmesi kendi hesap güvenliği açısından oldukça önemlidir.

Kuveyt Türk Resmi Sitesi Üzerinden İnternet Bankacılığı Şifresi Alma

Kuveyt Türk İnternet Bankacılığı şifresi alma kapsamında müşterilerin yararlanabileceği bir başka yöntem ise Kuveyt Türk’ün resmi sitesidir. İnternet sitesi üzerinden müşteriler sahip oldukları banka kartı ya da kredi kartı ile internet bankacılığı şifresi alabilmektedir. Müşteri Kuveyt Türk resmi sitesine giriş yapmalıdır, ardından “internet bankacılığı” sekmesine tıklayarak internet bankacılığı kanalına ulaşmaktadır. İnternet bankacılığı sitesi açıldıktan sonra giriş yapma butonunun altında yer alan “şifre al” butonuna tıklanmalıdır. Şifre al kısmında ise müşteri sahip olduğu kart bilgileri ve özlük bilgilerini girerek işlemi devam ettirmelidir. Ardından açılacak onaylama kodu penceresinde kişinin cep telefonuna bir bilgilendirme mesajı gelmektedir. Gelen mesajda yer alan geçici şifre girilmektedir. Gelen mesajda yer alan geçici şifre kişisel bilgisayar ekranında yer alan bölüme süre dolmadan girilmesi gerekmektedir. Girilen şifre doğrultusunda kişinin internet bankacılığı hesabı açılmakta ve geçici şifresi kendisine temin edilmektedir. Geçici şifrenin değiştirilmesi müşterinin yararına olacaktır.

Kuveyt Türk İnternet Bankacılığı Güvenli mi?

Bunun sebebi ise teknolojinin ilerlemesi ile kötü amaçlı yazılım üreten kişilerin bankaların İnternet bankacılığı internet siteleri üzerine saldırılar düzenlenmesidir. Yapılan saldırılar eğer amacına ulaşırsa kişilerin özlük bilgileri ve banka bilgileri alınabilmektedir. Bu süreçte kişi banka şifresini zor bir kombinasyon yaptığı sürece bu saldırılardan herhangi bir şekilde etkilemektedir. Bunun sebebi ise banka şirketlerinin internet siteleri üzerinde oluşturduğu güvenlik ağlarıdır. Güvenlik ağları özellikle banka şirketlerinde 12 katmandan oluşmaktadır. Her katman ayrı bir şekilde şifrelenmiş ve ayrı bir şekilde korunmaktadır. Bu sayede siber saldırı düzenleyen kişiler ilk katmanı aşamada saldırıları son bulmaktadır. Bu sayede bankanın sahip olduğu özlük bilgileri ve müşterilerin sahip olduğu özlük bilgileri güçlü bir şekilde korunmaktadır. Ayrıca müşterilerin oluşturacağı sayı kombinasyonları akılda kalıcı olması gerekmektedir. Ancak bu sayı kombinasyonu doğum tarihi ya da telefon numarasının son 4 hanesi gibi rakamlar olmamalıdır. Çünkü Bu rakamlar genellikle kolay tahmin edilebilen rakamlar grubu arasında yer almaktadır.

Bunun yerine kişilerin uğurlu sayıları ne ya da herhangi bir şeyin üzerinde yer alan sayıların kombinasyonuyla üretebileceği şifreyi kullanması en sağlıklı tercih olacaktır. Şifrenin unutulması durumuna önlem olarak müşteriler sahip oldukları internet bankacılığı hesabının şifresini bir kenara not almalıdır. Bu sayede müşteri sahip olduğu internet bankacılığı hesabının şifresini unutsa dahi onun üzerinden hesabına rahat bir şekilde giriş yapabilmektedir.

Kuveyt Türk İnternet Bankacılığı Kullanmanın Faydaları

Kuveyt Türk İnternet Bankacılığı müşterilerine pek çok kolaylık ve hizmet sunmaktadır. Bu hizmetler arasında mevcut kredi kampanyalarını görüntüleyebilme, havale, EFT, kredi kartı borcu sorgulama, vergi borcu sorgulama, şans oyunları için bakiye yükleme, GSM operatörleri için TL yükleme ve hesap hareketlerini görüntüleyebilme özellikleri bulunmaktadır. Müşteri duruma göre bir kredi başvurusu gerçekleştirmek istediği zaman internet bankacılığı hesabı üzerinden hesap hareketi dökümanlarını belgeye dönüştürebilmekte ve geriye kalan evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayabilmektedir. Bu sayede kredi başvurusunda çok hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.

Bunun yanı sıra şans oyunlarından hoşlanan müşteriler internet bankacılığı üzerinden sahip oldukları hesaba şans oyunu bakiyesi yükleyebilmektedir. Ayrıca müşteriler para transferi gerçekleştirmek İstediğinde bu işlemi internet bankacılığı üzerinden yapabilmektedir. Bunun için ise Kuveyt Türk mobil uygulamasını ya da kişisel bilgisayardan erişim sağlanan internet bankacılığı resmi sitesini kullanabilmektedir. Mobil bankacılık platformuna da internet bankacılığı şifresi ile erişim sağlanmaktadır. Bu sayede müşteri sahip olduğu hesap üzerinden alıcıya istediği miktarda para transferini gerçekleştirmektedir; ancak internet bankacılığında bulunan para transferi hizmeti bankaların çalışma saatleri ile paralel ilerlediğinde saat beşten sonra gönderilen nakit para kişinin hesabına ertesi gün sabah 8’den sonra ulaşmaktadır. Bu durumun yaşanmaması için kişiler para transferine saat beşten önce gerçekleştirmelidir.

Kuveyt Türk internet bankacılığı

Kuveyt Türk İnternet Bankacılığı Üzerinden Kredi Başvurusu Yapma

Kuveyt Türk müşterileri sahip oldukları internet bankacılığı hesabı üzerinden kredi başvurusunda gerçekleştirebilmektedir. Bunun için müşterinin internet bankacılığını aktif bir şekilde kullanması zorunludur. İnternet bankacılığı profili üzerinden kişiler talep ettikleri kredi imkânına sahip olabilmektedir. Bu krediler arasında ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi, tarım kredisi, mortgage kredisi gibi kampanyalar bulunmaktadır. Bu kampanyalar üzerinden müşteri dilediği tercihi yapmakta ve kredi başvurusunu oluşturmak için evrak iletilmektedir. Banka kredi başvurusu için müşteriden bazı evraklar talep etmektedir. Bu evraklar ise kimlik görüntüsü, maaş bordrosu ve son 6 aylık sigorta geçmişidir. Bu evraklar eksiksiz bir şekilde tamamlandığı takdirde kişi kredi başvurusu yapabilmektedir. Kredi başvurusu alınan müşterinin sahip olduğu evraklar doğrultusunda Kuveyt Türk detaylı bir araştırma yapmaktadır. Bu araştırma kapsamında kişinin ödemeler dengesi, aylık geliri, mevcut vergi borcu sorgulama, mevcut trafik cezası sorgulama ve kredi notu araştırılmaktadır. Kredi başvurusunun onaylanması için en büyük etken kredi notudur.

Kişinin sahip olduğu kredi notu müşterinin bankalar arası itibar puanını simgelemektedir. Eğer müşteri ödemelerini geciktirmeden zamanında ödüyorsa ve herhangi bir vergi borcu ya da trafik cezası bulunmuyorsa, bu kişilerin kredi başvuruları hızlı bir biçimde onaylanmaktadır. Aksi durumda müşterinin ödemelerinde aksamalar varsa ve vergi borcu ya da trafik cezası bulunuyorsa bu müşterilerden daha detaylı evrak incelenmesi talep edilmektedir. Kişiler kredi başvurularını tamamladıktan sonra 2 ile 3 gün bekletilmektedir.

Bu süre zarfında müşterinin evraklarının araştırılması tamamlanmakta ve bilgiler merkeze gönderilmektedir. Merkezden gelen onay ile müşteriye bilgilendirme mesajı ulaşmaktadır. Bilgilendirme mesajını alan müşteri en yakın Kuveyt Türk şubesine davet edilmektedir. Yapılan görüşmeler sonucunda kişi talep ettiği kredinin sahibi olmaktadır; ancak sahip olunan kredi için banka ile müşteri arasında bir sözleşme imzalanmamaktadır. Bu sözleşmeye göre müşteri kredi kullanımını gerçekleştirdikten sonra sahip olduğu faiz oranına ve tercih etmiş olduğu vade seçeneğine göre borç olarak aldığı nakit parayı bankaya geri ödemekle mükelleftir. Bu ödemelerin yapılması sözleşme kapsamında zorunludur.

Kuveyt Türk İnternet Bankacılığı Kredi Kullanım Alanları

Ayrıca sözleşmenin geçerlilik tarihi son taksitlendirme ayına kadar geçerlidir. Kişi kredi kullanımı yaptıktan sonra tercih ettiği vade seçeneğine göre ödemelerini düzenli bir şekilde yapmalıdır. Kredi borcu tamamlandıktan sonra sözleşme geçerliliğini yitirmektedir. Kredi kullanımı sayesinde müşteriler dilediği mülk ya da taşıt sahibi olabilmekte ya da hayalini kurduğu tatili rahat bir şekilde yapabilmektedir.

Krediler Kuveyt Türk aracılığı ile sunulmakta ve müşteriler diledikleri zaman bu kredileri kullanabilmektedir. İnternet bankacılığı ile yapılabilen işlemler arasında son derece yaygın olan kredi kullanımları için müşterilere anında kısa mesaj ile bilgilendirmeler de sağlanmaktadır. Bu nedenle de müşteriler Kuveyt Türk internet bankacılığını sıklıklar kullanmaktadır.

İnternet bankacılığı şifresi alındıktan sonra yapılabilecek bir diğer işlem ise bakiye görüntüleme ya da hesap numarası öğrenmedir. Müşteriler tüm bu işlemleri sisteme giriş yaptıktan sonra hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Hesapların takibi, transfer işlemleri ya da buna benzer pek çok hizmet Kuveyt Türk İnternet Bankacılığı aracılığı ile kesintisiz bir şekilde yapılabilmektedir. Bir diğer avantaj ise sistemin yedi gün 24 saat kesintisiz bir şekilde hizmet sunuyor olmasıdır. Müşteriler diledikleri zaman sisteme de erişim sağlayabilmektedir.

Yorum yapın