Krediyle Alınan Arabayı Satmak İsteyenler İşte Yöntemler!

Krediyle alınan arabayı satmak konusunda günümüzün insanında biraz bilgisizlik hakim. Günümüzde alınan araçların büyük çoğunluğu gerek bankalar, gerekse de otomobil firmalarının bağlı olduğu finans kurumları tarafından verilen kredilerle alınıyor. Alınan bu araçların kredili olmaları ve halen borçlarının ödeniyor olması aracın tek sahibinin olmadığı anlamına gelmektedir. Krediyle araç almanız durumunda banka üzerine ipotek uygulaması yapacaktır. Bu şu anlama gelir: borcunu ödemez veya uzun süreli aksatma eylemi yaparsan aracın benim kontrolümde olacaktır ve borç bedeli olarak aracını satarım. Yani kredi bitene kadar krediyle alınan araç kişiye ait değildir. Borcun tamamı ödenip, banka sizlere kredi ödemesinin tamamlandığına dair yazı sunana kadar bu süreç bu şekilde işler. Tabi arabanın sahibi olmadığınız durumda ise aracı satmak sıkıntılı olacaktır. Taşıt kredisi ile araba satmanın mantık çerçevesi altında ve resmi olan 2 yolu bulunmaktadır. Dilerseniz bu 2 yönteme geçelim.

Krediyle Alınan Arabayı Satmak İçin Krediyi Kapatmak!

Kredili arabayı satmak için yapılması gereken birinci yöntem araç üzerinde ki ipotek yükünü kaldırmaktır. Bu süreçte, araç sahibi yeterli parası varsa krediyi toplu ödeme cezası olmaksızın (bankayla bu konuyu görüşün.) hemen kapatıp aracın tek ve resmi sahibi konumuna gelebilir. Bu seviyeye geldikten sonra, aracın satışı çok kolay olacaktır. Eğer paranız yoksa aşağıdaki adımları uygulayarak, kredi borcu olan arabayı satma yöntemi sayesinde aracınızı kolaylıkla satabilirsiniz.

  • Alıcıyla anlaşın.
  • Alıcı ile avukat aracılığıyla anlaşma imzalayın.
  • Alıcı size kredi borcu tutarınca parayı versin ve beraber bankaya giderek borcu kapatın. Borcu yoktur yazısıyla tedbiri kaldırması üzere bankaya talimat verin.
  • Sonrasında aracın kredi borcu sonrasında kalan bedelini de aldıktan sonra Noter huzurunda aracı satın.

Bu süreçte dolandırıcılara dikkat etmesi gereken kişi alıcıdır. Bu nedenle herkesten böyle araba almayın. Hatta alıcıysanız ve paranız varsa kredili araba almayın.

Krediyi Ödemeden, Krediyle Alınan Arabayı Satmak!

Kredi borcu olan arabayı almak her alıcının kabul edeceği bir senaryo değildir. Açık konuşmak gerekirse, kredi borcu olan satıcının ufak bir hile yapması sonrasında ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Yine de kabul eden bir alıcı bulursanız, aracı kredi borcuyla birlikte alabilir. Bunun için bankayla görüşmeli, sonrasında banka avukatı ve Noter huzurunda kredi borcuyla birlikte aracı satmanız gerekir. Kredinin ödenen kısmı alıcı kişi tarafından satıcı kredi eski sahibine verilmelidir.

Yorum yapın