Kredi Sicili Nasıl Temizlenir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kredi, bankalar tarafından nakit ihtiyacı durumunda sağlanan ürünlerden birisidir. Günümüzde pek çok kişi, farklı ihtiyaçları sebebiyle kredi başvurusunu yaparak istedikleri nakit tutarından faydalanabilmektedirler. Gerekli şartlara sahip olan her müşteri, bankalardan kredi alabilme avantajına sahiptir. Bir bireyin, kredi kullanıp kullanamayacağının belirlenmesinde kredi sicili büyük bir önem taşır. Kredi sicilinde olumsuz durumlarla karşı karşıya olanlar kredi alamamaktadırlar. Kredi sicilinin bozulmasına direkt olarak etki eden pek çok etmen bulunur. Alınan kredilerinin geri ödemelerinin yapılması başta olmak üzere, tüm finansal durumu kapsar. Kredi notundan farklı olarak, kredi sicili genel içeriğe sahiptir. Detayların içerisinde yer aldığı bir durum olmasıyla beraber kredi sicili nasıl temizlenir? sorusuna sahip olan da pek çok kişi bulunur.

Kredi Sicilinde Kara Listeye Girmek Ne Anlama Gelir?

Kredi sicili dolayısıyla kara listeye girenler, 90 gün süre boyunca kredi taksidini ödememiş olarak kabul edilirler. Kredi borçlarından kaynaklı olarak kredi sicili kara listeyle zedelenebilmektedir. Yapılandırma fırsatı gibi fırsatların kullanılması bu durumda zorunludur. Kredi sicilinin kendiliğinden silinmesi beklemek 5 yıllık bir süreci kapsamaktadır. Takip eden süreç içerisinde ancak silinebilen kredi sicili, yapılacak bazı işlemlerle beraber temizlenebilmektedir. Kredi siciline sahip olanlar, banka gözünde olumsuz izlenime sahip oldukları gibi kredi ürünlerinin hiçbirinden yararlanamazlar. Kredi sicilinde kara liste cezasına sahip olan banka müşterileri özellikle, tamamen cezalı konumda bulunduklarından dolayı, kredi başvuruları hiçbir banka tarafından onaylanmama durumuyla karşı karşıya kalabileceklerinden dolayı; maddi açıdan acil nakit ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda olurlar.

Kredi Sicilini Temizlemek için Neler Yapılmalıdır?

Kredi sicilinin bozulması nedeniyle kredi çekmede zorluk yaşanabilmesi doğrudan karşılaşılan sonuçlardan birisidir. Kredi sicilinin temizlenmesi için, bankaya olan borçların tamamının ortadan kaldırılabilmesine yönelik olarak banka tarafından sunulan fırsatları değerlendirmek gerekmektedir. Taksit halinde yapılabilecek olan ödemeler sayesinde kredi sicilinde tamamen kurtulabilmek söz konusudur. Kredi borçları dolayısıyla sicil bozulduğu durumlarda, kredi borcu yapılandırmalarından faydalanmak da büyük bir farkı beraberinde getirecektir. Kredi sicilinin kendi kendine temizlenmesini beklemek zaman kaybına neden olacağından dolayı, bankaların sundukları tekliflerin her birinin değerlendirilmesi gerekmektedir.

Yorum yapın