Kredi Sicili Kaç Ayda Temize Çıkar?

Banka kredi sicili;  bankanın müşterilerine verdiği hizmeti, güvenli olarak tamamlaması amacıyla oluşturmuş olduğu yasal sistemlerden biridir. Bu sistem sayesinde banka müşterilerine verilen kredi imkanlarını zamanında ve gecikmesiz geri ödeneceğine dair karşılıklı güven sağlaması esasına dayanır.

[doc]

Kara Liste Nedir?

Halk arasında “kara liste” olarak bilinen ve bankalardan kredi başvurusunda bulunduğunda onaylanmasına engel olan bu durumun banka sektöründeki asıl adı kredi yasal takip durumudur. Yasal takip durumu kısaca, bankalardan alınan kredilerin  ödemelerinde doksan günü aşan bir gecikme yaşanıldığı taktirde banka sistemi sizi takip listesine alarak belli bir sürede sonra yasal olarak borcunuzu tahsis edebilmesini sağlayan bir yoldur. Bu merkez bankasının sizi takip etmesi demektir. Bu durumda halk arasındaki adıyla kara listeye alınmış olursunuz. Eğer yasal takip listesine alındıysanız kredi notunuz düşecektir ve bu konumda düşük kredi notuyla bankalardan kredi alma işlemleriniz fazlasıyla zorlaşacak veya imkansız hala gelecektir.

Kredi Sicil Kaydı Hangi Durumlarda Bozulur?

  • Bankadan kredi çekip, bu kredi borçlarını zamanında ödemeyip veya doksan günü aşan bir süre gecikme sağladığınız takdirde kredi geri ödemeleriniz kredi sicil kaydınıza olumsuz olarak yansıyacaktır.
  • Kredi kartı borçlarınızın birikmesi, zamanında ödenmemesi veya çok geç olarak ödenmesi kredi sicil durumunuzu olumsuz olarak etkileyecektir. Ayrıca diğer bir yolla ‘hile’ olarak tabir edilen sadece borcunuzun,banka alıcıları tarafından belirlenen asgari ücretlerini ödeyerek borcun bir süre daha ertelenmesini sağlayıp alışveriş yapmaya devam etmeniz de kredi sicil notunuzun düşmesinden büyük bir rol oynayacaktır.
  • Alınan borçlar, üzerinize kayıtlı çek, senet ve benzeri borç unsurlarının da zamanı geldiğinde ödenmemesi kredi notunuzu düşünerek sebeplerden biri olacaktır.

Tüm bu durumlardan sonra kredi sivil notunuz zamanla düşerek sınıra geldiğinde artık kredi siciliniz bozulmuş yani kara listeye alınmış olursunuz.

Kredi Sicili Bozulması Durumunda Bize Nasıl Yansır?

Banka size verdiği krediyi belirlenen yasal süreler arasında sizden tahsis edemezse eğer sözleşmenize dayanarak yasal yollarla borcunu alma yoluna gidecektir. Eğer bu olay başınıza geldiyse bir daha bankalardan kredi almanız çok zor hatta imkansız hale bile gelmiş olacaktır. Çünkü artık kara listede isminiz bulunmuş olacaktır ve bu listedekiler bankacıların istemediği müşterilerden oluşmaktadır. Bu aşamadan sonra kredi notunu yükseltmeden hiçbir şekilde kredi taleplerinize dönüş sağlayamazsınız ve kredi notunu yükseltmek için oldukça zor aşamalardan geçmeniz gerekecektir.

Kredi Sicili Kaç Ayda Temize Çıkar?

Sizi kara listeye sokan borcunuzu tamamen ödediğiniz taktirde, sicilinizin düzelmesi için ilk adımı atmış olursunuz. Fakat kredi siciliniz tamamen düzeleceğini bekleyemezsiniz. Hala takip listesi içinde olduğunuz için merkez bankası üzerinden sürekli kontrol altında olursunuz. Eğer borcunuzu hızlı bir şekilde öderseniz 5 yıl içinde kara listeden çıkmanız mümkün olacaktır. Bu 5 yıl içinde size kredi verilmeyecektir. Ayrıca kredi sicil notunuzu bozmuş olan unsur tek bir banka tarafındansa bu durum da sizin lehinize olacaktır.

Tek bir banka üzerinden notunuz düştü fakat diğer tüm borçlarınız düzenli olarak ödediyseniz bu affınızı daha kolaylaştıracak veya notunuzun daha fazla düşmesine engel olacaktır.  Eğer 5 yıl içerisinde borçlarınızı hızlı bir şekilde ödeyebildiğiniz ve bu süre içinde kredi sicilinizi bozacak başka bir işlem yapmadığınız taktirde kredi sicil notunuz yine kredi çekebilecek seviyeye ulaşmış olacaktır.

Diğer bir yol ise her zaman olmayan fakat çıktığında sizi bu durumdan hemen kurtaracak olan kredi sicil affıdır. Devletin sunduğu bu olanak sayesinde hızlı bir şekilde sicil kaydımızı yeniden temize çıkarabilirsiniz.

Yorum yapın