Kredi Sicil Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? Kredi Sicil Sorgulama Dilekçesi Nedir?

Kredi sicil sorgulama işlemi için yapabileceğiniz çok fazla alternatif bulunmamaktadır. Bu nedenle kendi sicil bilgilerinizi öğrenmek ve kara listeye düşüp düşmediğinizi tespit edebilmek için tek alternatif yolu kullanmanız gerekir. Krediler, kredi kartları ve diğer tüm ekonomik hizmetler bankalar tarafından kişiye sunulur. Gerek kişinin, gerekse de banka finansman yatırımlarının zarar görmemesi için bu olanakların tamamı devlet tarafından denetlenir. Bankanın tüm hakları yasal çerçeveler içerisinde yer almaktadır. Aynı şekilde kredi çeken veya herhangi bir bankacılık hizmeti alan kişinin de hemen her türlü hakkı yasalar ile sabitlenmiş durumdadır.

Kredi çektikten sonra kişi borcunu ödemez ve sorumluluklarını yerine getirmezse, kredinin sahibi olan banka kişiyi ilgili kuruma Merkez Bankasına bildirir. Bu ihbar niteliği taşıyan ve tarafınıza hukuki süreç başlatılmasına varıncaya kadar ciddi sonuçlar doğuran bir durumdur. Bu durum neticesinde kişi kara liste olarak adlandırılan, kredi ve kredi kartı verilmesinin sakıncalı olduğu anlamına gelen listeye girer. Kredi sicili 5 yıl boyunca en az bu listede kalmanıza neden olacaktır. Sonrasında bankalara olan borcunuzu ödemeniz durumunda, kara listeden çıkabilirsiniz. Bu listede yer alıp almadığınızı öğrenmek ve kredi sicil sorgulama işlemini yapmak için yapmanız gereken bir dilekçe yazıp durumu Merkez Bankasına bildirmektir.

Kredi Sicil Sorgulama Dilekçesi Nedir? Merkez Bankası Adresi Nedir?

Kredi sicil sorgulama işlemi için yazacağınız dilekçe oldukça kolay temellere dayanmalıdır. Kredi sicil durumunuzu öğrenmek istediğinizi kısa ve öz birkaç cümleyle anlatın. Eğer dilekçe gibi resmi yazışmalar hakkında net bir bilgi sahibi değilseniz, internet kafeler bünyesinden bu dilekçe örneklerini temin edebilirsiniz. Bankanız sizlere Merkez Bankasına ihtar bildirgesi adı altında evraklar sunabilir. Bu evraklar zaten geldiyse kara listeye girmişsiniz demektir. Eğer bankanız tarafından bir bilgi verilmediyse dilekçeyi yazın veya temin edin. Sonrasında aşağıda yer alan adrese PTT ile gönderin. Kredi sicil sorgulama dilekçesi üzerinde yer alan iletişim bilgileriniz üzerinden, size kara liste durumunuz hakkında bilgi verilecektir. Gelen cevapta, tarafınıza ait tüm yerel kredi verileri bulunacaktır. Bu nedenle tek bir dilekçe ile tüm yerel sorgulama işlemlerinizi yapabileceğinizi unutmayın. İşte dilekçeyi göndermeniz gereken Merkez Bankası adres,:

“İstiklal Caddesi, No:10, Ulus/06100 Ankara (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası İdare Merkezi)”

Kredi Sicil Sorgulama Sonucum Olumsuz, Ne Olacak Şimdi?

Kredi sicil sorgulama işlemi sonrasında genellikle verdiğiniz ikamet adresi üzerinden dönüş yapılmaktadır. Yapılan bu dönüşte sizlerin kara listeye alındığı ve sicilinizin bozuk olduğu yazıyorsa, bu durumda ekonomik geçmişiniz nedeniyle kısıtlamalara maruz kalacaksınız. Kısıtlamaları bankalar ve başlıca ekonomi kuruluşları hizmetlerini durdurarak başlatacaktır. Kredi ve kredi kartı kullanımı kara liste bünyesinde yer alan birisi için kesinlik uygulanamaz. Bankaların buarada yasal hakları bulunsa da, hiçbir banka verilen borç paranın geri ödenmesi tehlikesini göze alarak ödeme yapmayacaktır. Bu gibi tatsız bir duruma düşmeniz durumunda en iyi yapılması gereken şey kredi sicilinin bozuk olması nedeniyle borçların bulunduğu bankalardan yapılandırma talep etmektir. Eğer olanak varsa borçları düzenli olarak ödemektir. Aksi takdirde süreç daha da kötü bir noktaya erişir.

Yorum yapın